Skocz do zawartości
Forum

Torbiel jajnika a operacja


Gość li...yk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Moja corka ma 27 lat jest zdrowa kobieta, ale ostatnio miala krwawienia ze skrzepami i pobolewal ja brzuch po prawej stronie, na wys. jajnika/male kłucia/Poszla do swojej ginekolog i okazalo sie ze ma torbiel o wielkosci 5,5 cm! Ostatni raz gdy byla w pazdzierniku wszystko bylo w porzadku. Miesiac wczesniej zaprzestala branie srodlkow antykoncepcyjnych. Zaznacze, ze w linii prostej ani ja, ani moja matka nie mailysmy takich przypadlosci Lekarz przepisala corce duphaston, ktory ma brac przez dwa cykle /po 1 tabletce dziennie/. Jesli torbiel po 2 miesiacach sie nie wchlonie, to ma byc operacja!!!! Czy jest szansa ze tak duza jednak torbiel moze sie wchlonac? Jest to torbiel czynnosciowa, gładkoscienna a na obrazie usg jest ona cala w ciemnym kolorze/czytalam ze to wskazuje na jasny plyn w torbieli/. Czy gdyby jednak musiala byc operowana to lekarze zachowuja jajnik, gdyz corka jeszcze nie urodzila dziecka? Jak podjac walke z torbielami, bo wydaje mi sie ze zastosowanie srodkow antykoncepcyjnych i przerwanie ich, zaburzylo gospodarke hormonalna i ona uwidocznila sie w postaci torbieli...troche mam zal do lekarz ktora za szybko zaserwowala te hormony corce i nie uprzedzila o konsekwencjach ich zaprzestania!!!!Jak teraz zrobic by zajsc w ciaze jesli stale trzebaby brac hormony by nie dopuscic do powstawania tych torbieli????Prosze o pomoc, bo bardzo to przezywam....Z gory dziekuje Lidia

Odnośnik do komentarza

Witam!
Po pierwsze powinna Pani wiedzieć, że lekarz nie zalecił Pani córce antykoncepcji hormonalnej wiedząc, że potem zrobi jej się torbiel. Nie ma bowiem absolutnie takiej zasady, że po odstawieniu tego typu leków u kobiet pojawiają się torbiele. Wręcz przeciwnie nawet, gdyż torbiele czynnościowe są następstwem zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciągu normalnego cyklu. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma owulacji, stąd też nie ma możliwości by postały torbiele czynnościowe.
A propos opinii lekarza to oczywiście miał on rację mówiąc, że istnieje szansa, że taka torbiel się wchłonie. Nie da się jednak określić jakie jest prawdopodobieństwo. Jeżeli konieczna będzie operacja jajnik oczywiście powinien być zachowany.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Torbiele czynnościowe lub proste jajnika(cienkościenne torbiele bez wewnętrznych struktur hiperechogenicznych) o średnicy do ok 50 mm, zwykle zanikają samoistnie po 2-3 cyklach miesiączkowych i nie wymagają interwencji.
Interwencja chirurgiczna w postaci laparotomii lub laparoskopi jest wymagana, gdy:
1) Torbiel prosta jest duża powyżej 60 mm(górna granica do leczenia zachowawczego 50-60 mm),
2) Utrzymuje się przez kilka kolejnych cykli
3) Nie ma najprawdopodobniej charakteru czynnościowego.
Opublikowane ostatnio badania wykazały, że stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych w leczeniu czynnościowych torbieli jajnika, nie wykazały istotnie statystycznie zmniejszonej częstości zanikania torbieli po takim leczeniu. Badania dotyczyły jednak małej grupy i mogą być nie do końca wiarygodne;)
Badania pokazały także, że u kobiet, u których torbiele miały powyżej 70 mm ryzyko pęknięcia było większe.
Proszę na razie poczekać te 2-3 cykle, torbiel powinna zaniknąć.
W czasie owulacji komórka jajowa uwalnia się z pękniętego pęcherzyka, który zmienia się w ciałko żółte produkujące progesteron. Niekiedy komórka jajowa nie uwalnia się z pęcherzyka. Wówczas jego ściany pogrubiają się, tworząc torbiel, która nadal produkuje estrogeny. Torbiel może powiększać się nawet do rozmiarów pomarańczy, może też pęknąć, co wywołuje krwawienie i bóle.
Powstanie torbieli nie musi być związane z wcześniejszym przyjmowaniem doustnym tabletek hormonalnych. Godząc się na antykoncepcję doustną, zawsze przed jej rozpoczęciem należy przeczytać na ulotce wszelkie możliwie działania niepożądane.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...