Skocz do zawartości
Forum

Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jestem w ciazy i zastanawiam sie nad pobraniem i zabankowaniem krwi z komorkami macierzystymi z pepowiny podczas swojego porodu. Czy ktos juz moze to zrobil? Z jakiego banku korzystalisice, w jakim szpitalu sie to odbylo? Czy ktos moze sie zastanawia podobnie jak ja? Dajcie znac, co o tym myslicie! Ja jestem za i chetnie moge podyskutowac :)

Odnośnik do komentarza

te pierwsze jednorazowe koszty są najwyższe, ale potem jest już tylko kilkaset zł rocznie-to niedużo. Z tego co wiem, mozna miec raty. Poza tym jak się spojrzy na koszty związane z np. skompletowaniem wyprawki, to chyba jest to mniej pieniedzy, tylko kupowanie wyprawki jest rozciagniete w czasie. Ja zamierzam zasugerowac rodzicom i tesciom taki prezent z okazji urodzin Synka :)

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. Ale jest także możliwość oddania krwi pepowinowej do banku publicznego, bezpłatnie. Tez mozna skorzystac z tak zmagazynowanej krwi w razie koniecznosci, tyle ze nie ze swojej konkretnie.
więcej o bankowaniu publicznym na stronie Polskiego banku Komorek Macierzystych, z ktorego co wiem inicjatywy powstal bank publiczny i wykonuje tez pobrania na potrzeby publiczne.
http://www.pbkm.pl/bankowanie-publiczne

Odnośnik do komentarza

Witam,

Pobranie krwi pępowinowej jest to zabieg bezbolesny oraz bezpieczny dla matki i dziecka. Pobieranych jest ok. 100 ml krwi, która następnie w specjalnym pojemniku przewożona jest do wybranego przez Panią banku i przechowywana w temperaturze minus 196 stopni celcjusza (ciekły azot).
Niestety Państwowych banków krwi jest niewiele, a przechowywana krew służy nie tylko Twojemu dziecku a wszystkim potrzebującym.
Koszty w prywatnych bankach to około(w zależności od banku): Pobranie krwi - 1,5-2 tys. zł, przechowywanie - ok. 400 zł rocznie. Niektóre banki dają możliwość wykupienia np. 20 letniego abonamentu w korzystnej cenie.
Czy warto?? Opinie wielu profesorów i ekspertów jak zwykle są bardzo skrajne i sprzeczne.
Nie da się jednak zaprzeczyć iż komórki macierzyste, zawarte w krwi pępowinowej mogą posłużyć w leczeniu różnych chorób np. białaczce, anemii, chłoniaków. Może także posłużyć do leczenia brata, siostry lub kogoś z rodziny.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Temat jest dyskusujny zarówno dla naukowców jak i dla potencjalnych dawców i biorców krwi pępowinowej, ale wg przeważają argumenty za przechowywaniem. Lista aktualnych chorób, dla których mogą znaleźć zastosowanie te komórki jest imponująca (pełną listę znalazłam na stronie http://www.pbkm.pl/komorki-macierzyste-w-terapii-schorzen), a trwają badania nad kolejnymi, min nad alzheimerem. Korzystając z okazji, że dołączył do nas ekspert :) mam pytanie, które często też pojawia się z tego co widzę w dyskusjach, a mianowicie nad ilościa pobranej z pępowiny krwi, 100 ml to chyba sporo do dalszego wykorzystania?

Odnośnik do komentarza

Z tego co się orientuję oddając krew do banku publicznego tracisz do niej prawa. W razie choroby lekarze decydują o przeszczepie z wykorzystaniem komorek z banku i wtedy zaczyna sie dlugotrwaly procesz szukania odpowiedniej krwi z tam przechowywanych, ale w przypadku "obcej" krwi szansa udanego przeszczepu jest o wiele mniejsza niz z krwi "wlasnej", ponieważ nie jest tak zgodna z krwia biorcy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...