Skocz do zawartości
Forum

Dziurki w przegrodzie międzykomorowej u noworodka


Gość Umbrella23

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Umbrella23

Witam i bardzo prosze o pomoc.
Mojej siostrze urodził się synek, ciąża przebiegała bez żadnych problemów wręcz wzorowo. Jednak po urodzeniu okazało się, że w jego serduszku, a dokładnie w przegrodzie są dziurki. Teraz czekamy na dalszą diagnostykę, najprawdopodobniej będzie potrzebna operacja. Wczoraj wieczorem, mały zaczął bardzo płakać, bo miał kolkę, od tego płaczu pod nosem zrobił się siny a paluszki u stóp zrobiły mu się strasznie białe, jakby w ogóle bez krwi. Byłyśmy z siostrą przerażone. Szczerze to myślałam że on tego nie przeżyje bo wyglał tak sino. Chciałam się zapytać czego unikać przy takiej wadzie serca, co robić by taka sytuacja się nie powtórzyła..

Odnośnik do komentarza

Witam,

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej(VSD) jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych. Może on występować jako odrębny przypadek lub/i jako mnoga wada.
Wyróżniamy IV typy ubytku międzykomorowego.Przy małych oporach płucnych i dużym ubytku, przepływ krwi przez płuca jest duży, co powoduje niewydolność krążenia. Wzrastające z upływem opory płucne, powodują zmniejszenie przecieku wewnątrzsercowego. Poprawia to chwilowo sytuację hemodynamiczną serca ale do czasu, kiedy przeciek
zaczyna się odwracać, narasta sinica i stan dziecka pogarsza się ponownie.
Małe ubytki nazywane są zespołem Rogera i mogą nie dawać objawów klinicznych. W tych większych dominują objawy niewydolności serca, przecieku lewo-prawego i sinicy centralnej.
Jedyną skuteczną metodą leczenia tej wady jest zabieg chirurgiczną. Nie powiem Państwu jaki będzie typ operacji i rokowania, ponieważ nie wiem jakie dokładnie są wady(oraz jaki typ).
Ciężko zapobiegać takim sytuacją, mogą się one powtarzać dopóki wada nie zostanie zoperowana.
Proszę się starać nie dopuszczać do kolek. Można stosować różne preparaty, zalecane przez lekarza.
Jak taka sytuacja się powtórzy, Twoja siostra powinna jechać z dzieckiem do szpitala.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...