Skocz do zawartości
Forum

Częste mruganie u dziecka


Gość 36Hogata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość 36Hogata

Witam,
Moja córka ma lat 7 i bardzo często mruga oczami. To wydaje się śmieszne ale tak nie jest. Zazwyczaj jest tak, że najpierw raz mocno zaciśnie powieki, a potem kilka razy bardzo szybko. Zdarza się jej to bardzo czesto. Byłam z nią u okulisty to powiedział ze oczy sa w porżadku tylko może ma za mało łez i może dziecko ma uczucie suchego oka. Kupiłam takie kropelki do oczu ale nie zauważyłam jakiejś poprawy. Od czego to może być?

Odnośnik do komentarza

Witam Panią,

Przyczyn częstego mrugania oczami może być wiele. Proponuję Pani kupić w aptece jakieś krople do oczu dla dzieci i zakraplać. Także ograniczyć czas spędzany przed telewizorem lub komputerem.
Proszę zapewnić jej także dobre oświetlenie podczas czytania oraz odrabiania lekcji.
Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie szukać innych przyczyn m.in. może to być tik nerwowy, jakaś alergia(ale wówczas śluzówki będą przekrwione i będą temu towarzyszyły inne objawy) itp.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Gość stara-baśń

albo nawilza suche oczy, przemeczone od tv czy komputera bo mruganie ma na celu nawilzanie oka, albo faktycznie tik nerowy ale wydaje mi sie ze bardziej wysuszenie oczu moze zbadajcie sie u okulisty moze okulakri beda potrzebne

Odnośnik do komentarza

Hogata, ja bym powtórzyła badania u okulisty, aby upewnić się, że pod tym kątem jest wszystko w porzadku, jeśli drugie badania potwierdza, że wszystko jest w porządku, jest to prawdopodobnie tik nerwowy, zaciska mocno powieki kiedy jest tik, a potem mruga kilka razy alby nawilzyć oko po mocnym zaciśnięciu. Zauwaz w jakich sytuacjach to się dzieje czy się nasila np. w chwilach stresowych dla niej, czy zdarza jej się o tym zapomniec i nie robić tego np. podczas oglądania telewizji, a czy zdarza jej się to częściej np. podczas odrabiania lekcji itp. Poobserwuj dziecko i zauwaz co może ją stresowac, dziecko ma 7 lat więc niedawno chyba poszła do szkoły - może to jest na tle szkoły, może córka jest ambitna, stresuje się i stąd tiki nerwowe. Porozmawiaj z wychowawczynią czy zauwazyła takie zachowanie. Jesli tak, możliwe, że ma to związek ze szkołą. Możesz pójść z dzieckiem do psychologa ale o ile mi wiadomo, nie ma konkretnej metody na leczenie tików nerwowych na ogół nie zwraca się na nie uwagi, dba się o spokój dziecka, żeby się nie stresowało, możecie wspólnie odrabiac lekcje, rozmawiaj ją, że szkoła jest fajna że nie ma się co denerwować itp. Nie zwracaj jej uwagi, że zaciska oczy i żeby tego nie robiła itp., bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dziecko robi to nieświadomie, więc jak będziesz jej zwracała uwagę, to nie dość, że będzie się stresowała tym, że to robi, to jeszcze tym, że zauwazysz i zwrócisz jej uwagę, to będzie powodowało jeszcze większy stres i dodatkowe tiki, także obserwuj dziecko, mysle ze z czasem to przejdzie.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza
Gość Mama Dominiki

U nas też córka mruga oczami. Zrobiliśmy badanie na pasozyty ale nie wykryto. Byliśmy i okulisty i po badaniu doktor stwierdziła że to alergiczne. A na mruganie przyczyniła się czekolada i tłuste rzeczy. Dodam że córka to mega alergik a ostatnio podjadala czekoladę więc diagnoza chyba trafna. Mamy krople stosować przez tydzień i zobaczymy...

Odnośnik do komentarza

My już niewiemy , mruga oczkami i czasem jakby przy tym odkręcała glówkę. Czasami dodatkowo pokasłuje , odchrząkuje .Lekarz 1 kontaktu muwi że płucnie i gardłowo jesy zdrowa. Gobiliśmy badania na pasorzyty - nic nieznaleziono. Odstawiamy już 3 tydzień nabiał krowi , dajemy kozi ,mleko sera, ale pani doktor mówi że mleko to mleko i niema znaczenia , ale małe 6 ketnie dziecko musi jeść mleko ,nieda się go odstawić.Może to uczulenie na gluten niewiem . Jak śpi nic się niedzieje oddycha normalnie więc to niegardło. Okulista za miesiąc a Neurolog w lutym , ręce opadają . To nazze 3 dziecko pozostałe niemaą takiego problemu

Odnośnik do komentarza
Gość IWONAHHELENA

MOJA też często mruga i chrząka..Krople nic nie dają,starsza miała podobnie u okulisty ok..Starszej przeszło,a teraz młodsza tak robi...Zaczynam się zastanawiać czy na takie dziwne zachowanie nie mają wpływu szczepienia?!U jednej i drugiej te dziwne triki pojawiły się około 6-tego roku życia (rok po szczepionce)...

Odnośnik do komentarza
Gość tośka77

Witam,

czy cośsię Wam w między czasie udało ustalić. Mam to samo u 5,5 letniego dziecka. Wydaj mi się ze to może mieć podłoże nerwowe - dziecko od około 3 tygodni mruga kilkakrotnie. Mam wizytę i u okulisty i u pedriatry. Czy ktoś by z Was był u psychologa dziecięcego i skutecznie udało mu się uporać z mruganiem?

Odnośnik do komentarza
Gość Ania0609

Witam, u nas podobny problem. Syn 8 lat. Mruga,sciska powieki, glowe wykreca. Czasem wyglada to naprawde nie fajnie. Alergie wykluczone. Robi tak przewaznie dwa trzy razy w roku od ok 3-4 lat. Trwa to 2-3 tygodnie I przestaje. krople nawilzajace, okulary przeciwsloneczne z dobrymi filtrami troszenke pomagaja. Okulista byl dwa lata temu, zwrok super (ponowie badania w tym roku) Sama juz nie wiem czy moze faktycznie tik ? Czy powinien zobaczyc go jeszcze neurolog? Co neurolog moze zalecic?

Odnośnik do komentarza
Gość Kasienka_P_

Witam,
Widzę że chyba dobrze trafiłam, bo my mamy podobnie. Moja córka ma 7 lat. Od 1,5 tygodnia bardzo mruga, tak jakby mocno zaciskała powieki i jednocześnie potrząsa głową do przodu. Wygląda to tak jakby głową potrząsała przy tym mruganiu. I robi to często, bo Pani w szkole również to zauważyła po 2-3 dniach. Zaczęła tak robić nagle.
Przy czym ciężko mi określić czynności przy których to się nasila, bo i rano i w ciągu dnia, wieczorem również. Czy bawi się klockami, czy rysuje, albo ogląda TV.
Co prawda jest alergikiem, i teraz miała odstawiony syrop na ok 2 miesiące w zimie, teraz zaczęłam podawać znowu, bo mam jednak nadzieję, ze to może od tego?
Zresztą jest bardzo wrażliwą dziewczynką, i bardzo denerwuje, może to bardziej nerwowe?

Odnośnik do komentarza
Gość Wioletta112

Witajcie widzę ze nie tylko ja mam ten problem.Mój syn ma 7 lat i od tygodnia tak nagle zaczął mrugac oczami.Kiedyś tez było tak samo przez jakis czas i przestał .Jak zapytalam dlaczego tak mruga i czy czymś się denerwuje to odpowiedział ze nie wie dlaczego tak robi.Widocznie ob jest nie świadomy tego.To mały nerwus ale staram się go uspokajac.Pomozcie co robić.okulista za 6miesiecy dopiero

Odnośnik do komentarza

~babagaba
My już niewiemy , mruga oczkami i czasem jakby przy tym odkręcała glówkę. Czasami dodatkowo pokasłuje , odchrząkuje .Lekarz 1 kontaktu muwi że płucnie i gardłowo jesy zdrowa. Gobiliśmy badania na pasorzyty - nic nieznaleziono. Odstawiamy już 3 tydzień nabiał krowi , dajemy kozi ,mleko sera, ale pani doktor mówi że mleko to mleko i niema znaczenia , ale małe 6 ketnie dziecko musi jeść mleko ,nieda się go odstawić.Może to uczulenie na gluten niewiem . Jak śpi nic się niedzieje oddycha normalnie więc to niegardło. Okulista za miesiąc a Neurolog w lutym , ręce opadają . To nazze 3 dziecko pozostałe niemaą takiego problemu

Hejka. Jaka diagnozę na to postawił lekarz? Mój synek 5 lat też zaczął mrugac oczyma, odchrzakiwac i pokaslywac. Za tydzień mam wizytę u okulisty i tak się zastanawiam od czego to może być????

Odnośnik do komentarza

Witam a czy brałyście Panie pod uwagę epilepsję jeśli chodzi o mruganie przez wasze dzieci ? Mój Syn ma napady epilepsji to są napady częściowe objawiające się oczopląsem jednostronnym. Pewnego dnia zaczął mrugać poszłam do pediatry powiedziała że według niej to na tle nerwowym dała coś na uspokojenie nie pomogło poszłam prywatnie do okulisty Okulista stwierdziła że według niej to nie jest problem okulistyczny może alergiczny od okulisty poszłam do alergologa który wypowiedział się że gdyby to było na tle alergicznym miał by zaczerwienione oczy zapalenie spojówek itd według alergologa mruganie jest na tle neurologicznym więc na wizycie u neurologa powiedziałam o tym problemie neurolog mi powiedziała że to może być stan przed padaczkowy i że czasami taki stan trwa do 2 -3 tygodni i może po tym pojawić się atak ale wcale nie musi. U nas po dokładnie 2 tygodniach i 2 dniach pojawił się atak przedłużający się atak epilepsji gdzie trafiłam z dzieckiem na sor i na 3 dniową obserwację tam dostał wlewkę z relanium i atak miną a wraz z atakiem mruganie oczami teraz jesień mamy znowu już kilka dniowy ten stan przed padaczkowe czyli mruganie nic nie mogę zrobić trzeba czekać będzie atak albo nie będzie i samo minie. Tak że zbadajcie swoje dzieci pod kontem neurologicznym.

Odnośnik do komentarza

U nas syn też mrugał. Byliśmy u okulisty i wszystko w porządku. Byliśmy już umówieni do neurologa. Zauważyłam, że mruga przy wysiłku, po zwiększonej aktywności a wcale nie wtedy gdy mógłby się denerwować. Podaliśmy mu magnez i jak od razu przeszło.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...