Skocz do zawartości
Forum

Rwący ból w okolicy pachwiny a zakrzepica żył głębokich miednicy mniejszej w ciąży


Gość st...81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Obecnie jestem w 30 tygodniu ciaży.Rutynowo wykonałam sobie badanie na ilosć
d-dimerów w 25 tygodniu i wynik mnie zaszokował. Wyniosł on 2800 ng/ml. Skonsultowałm się z angiologiem , który wykonał mi badanie usg-Dopplera kończyn dolnych i wszysko było w porządku.Potwierdził on słowa kilku ginegologów ,że w okresie ciąży układ krzepnięcia jest zaburzony. Nie dawało mi to jednak spokoju i skontaktowałm się z hematologiem, który tez stwierdził, że taki wynik to nic strasznego. Jednak żeby mnie uspokoić zlecił wykonanie D-dimerów za kolejne 7 dni. D-dimery po tym okresie spadły do wartosci 2600 ng/nl.( jak powidziała Pani hematolog przyczyną mogła być infekcja pęcherza moczowego, z którą nieustanie walczę)
Jednak od 2 tygodniu odczuwam rwacy boł w okolicach lewej pachwiny. Nie mam żadnych innych objawów,(obrzeków, zmiany koloru skóry, gorączki).
Moje pytanie brzmi: Czy powinnam jeszcze raz wykonać badanie usg-dopplera w celu wykluczenia zakrzepicy żył głębokich miednicy mniejszej.

Dziękuje

Odnośnik do komentarza

Witam,

W trakcie ciąży, następuje zwiększenie aktywności układu krzepnięcia. Wzrasta między innymi stężenie fibrynogenu i większości czynników krzepnięcia. Przyczyny tego stanu nie są do końca poznane, ale częściowo za te zmiany odpowiedzialne jest łożysko.
Normy dla III trymestru wg niektórych ekspertów mieszczą się w granicach 130 - 1700 ng/ml(Amerykańskie Towarzystwo). Ale jak pokazują ostatnie badania aż 95% kobiet miało poziomy w granicach 1.220–2.710 ng/ml. Więc niektórzy eksperci podwyższają tę granicę do 2500 ng/ml.
Myślę, że jeżeli pojawiły się u Pani objawy, których wcześniej nie miała, powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem. Jeżeli wszystko będzie dobrze, proszę zaufać swojemu lekarzowi.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Witam!
Okres ciąży to dla kobiety czas bardzo wielu zmian. Zmiany te dotyczą zarówno wyglądu, samopoczucia, ale też układu krążenia, układu oddechowego i tak naprawdę wszystkich pozostałych. Składową tych zmian jest zwiększona aktywność układu krzepnięcia, co wpływa na wartości D-dimerów. Ponieważ oprócz ich podwyższonej wartości opisuje Pani niepokojące objawy zdecydowanie powinna skonsultować się Pani ze swoim specjalistą położnikiem. Oceni on potencjalną przyczynę objawów i wskaże dalsze możliwości postępowania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...