Skocz do zawartości
Forum

Depresja u młodej osoby


Gość gr...or

Rekomendowane odpowiedzi

U mojej przyjaciółki niedawno została zdiagnozowana depresja. Ma 17 lat, jest więc bardzo młoda. Na początku nie zdawałam sobie sprawy, że jej wahania nastrojów i bezsilność może być spowodowana depresją. Myślałam, że nowa, dobra szkoła może być powodem jej życia w stresie i stąd stała się jakaś bardziej smutna, zamknięta. Do tego od 2 lat jest zakochana w chłopaku, który, jak podejrzewam, tę depresję powoduje w dużym stopniu. Problem w tym, że mieszkamy w innych miastach i nie jestem w stanie być przy niej wtedy, kiedy najbardziej mnie potrzebuje, a wiem, że jestem teraz jedyną osobą, na którą może liczyć. Bardzo chciałabym jej pomóc, jestem w stanie zrobić dla niej wszystko. Proszę o pomoc - jak mogę z nią rozmawiać, żeby jej nie urazić czy bardziej nie skrzywdzić? Jej mama ma skonsultować ją z psychologiem, ale wiem, że ona tak łatwo się nie otworzy przed nikim, szczególnie teraz. Od dwóch tygodni nie wychodzi z domu, wczoraj wyszła do ludzi a dopiero teraz mi o tym powiedziała, że było jej jeszcze gorzej niż jak siedzi sama w czterech ścianach. Wiem, że potrzebuje teraz osoby która może z nią spędzać jak najwięcej czasu i może po prostu milczeć, ale ona nie takowej nie ma. A ja ze względu na swoje obowiązki nie jestem w stanie być z nią tak często, jak bym chciała. Co mogę dla niej zrobić?

Odnośnik do komentarza

Musisz z nią jak najwięcej rozmawiać. Staraj się, aby nigdy nie siedziała sama w domu i się nie nudziła. Wiem, że mieszkacie daleko od siebie i odwiedziny zbyt częste nie wchodzą w grę, ale możesz do niej dzwonić codziennie, pisac smsy, rozmawiac na gg, wysyłać ekartki - smieszne poprawiają humor, możecie grać w gry online typu statki szachy chinczyk itp. To bedzie chwila zabawy a zarazem bedzie swiadomosc, ze robicie cos we dwie, ze spedzacie ten czas razem. Zapros ja do siebie na weekend, moze Tobie uda sie do niej wyskoczyc na weekend. Musicie sie czasami spotkac. Zrob jej niespodzianke i wyslij jej misia pocztą, powiedz, ze jak bedzie jej smutno niech go przytuli i pomysli o Tobie bo Ty przy niej jestes. Wazne są jednak rozmowy.Musisz z nia duzo rozmawiac, tłumaczyc jej, ze musi chodzic do psychologa, współpracowac z nim, ze musi sie uczyc, ze wkrotce moze kogos poznac itp. Pokaz jej, ze zycie jest fajne, moze ma jakas pasje - naklon ja aby ja realizowała, np fotografia - niech robi zdjecia, a Ty je pochwal, moze zalozycie jaks galerie w sieci itp. Mozesz takze porozmawiac z jakas jej kolezanka z jej miasta aby ja wspierala i czesto przebywala z nia, zeby proponowala jej spotkania i zeby zawsze bylo jakies towarzystwo. Jest wiele mozliwosci jednak to jest bardzo duzo dla Ciebie jako mlodej osoby, ktora ma swoje zycie, swoje sprawy i jest daleko. Ale sądzę, że szczere rozmowy, motywacja i budowanie pewnosci siiebie w Twojej przyjaciolce, uswiadamianie jej co jest wazne co jest fajne, wartosciowe itd to na pewno bardzo duzo i kiedys na pewno bedzie Ci za to wdzieczna!

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Bardzo ważne jest, żeby Twoja przyjaciółka nie czuła się osamotniona i pozostawiona sama sobie. Wykazuj zainteresowanie nią i jej problemami. Niech wie, że się o nią troszczysz i myślisz o niej pomimo dzielącej Was odległości. I przede wszystkim słuchaj jej uważnie. Mając Twoje wsparcie łatwiej będzie jej wyleczyć się z depresji.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...