Skocz do zawartości
Forum

Tiki nerwowe u nastolatki


Gość pomarańcza.

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie o córkę, jest nastolatką ma 15 lat i ostatnio zauważyłam u niej takie dziwne zachowanie, którego nie kontroluje, jakby nagły skurcz karku i tak dziwnie drga głową, ona chyba o tym nie wie, myslalam ze to jakis skurcz ale teraz sie zastanawiam czy to nie jest cos na tle nerwowym. Jak sie tego pozbyc, czy konieczne bedzie jakies leczenie? Dodam, że Agnieszka jest spokojna dziewczyną, ale trochę zamkniętą w sobie.
pozdrawiam
Dorota

Odnośnik do komentarza

Tiki nerwowe to niekontrolowane, mimowolne ruchy albo gesty. Może to być drganie głowy, mruganie, ruchy przypominające skurcze, np. zaciskanie ręki w pięść czy odnoszące się do mimiki twarzy. Mogą być także dźwiękami wydawanymi przez chorego. Często występują u dzieci i młodzieży, powstają one na tle nerwowym, mogą wynikac ze stresu itp. W większości przypadków są to tiki, które nie wymagają leczenia i przechodzą same. Najlepiej nie zwracać na nie uwagi chorego, ponieważ to go będzie jeszcze bardziej stresowało i będzie myslał o tym czy je robi czy nie. Myślę, że w przypadku Twojej córki przejdą prawdopodobnie same, moga wynikać ze zmiany np. szkoły czy innych zmian w życiu itp. Jesli córka jest zamknieta w sobie i tłumi emocje, powinnaś z nią więcej rozmawiać. Może dusi w sobie jakieś wydarzenie i "wygadanie się" będzie dla niej zbawienne. Jesli jednak tik nie minie, a pojawią się lęki, warto udać się do psychologa na terapię, dodatkowo może zaproponowac leki na uspokojenie. Jeśli tiki pojawiały się już wcześniej i utrzymują się przez pewien okres czasu, można zbadac córkę po kątem zespół Tourette’a , jednak w tym wypadku postawiłabym na cierpliwość i zapewnienie córce spokoju i relaksu, aby nie stresowała się za bardzo i mogła porozmawiac z Tobą o tym, czym być może się przejmuje.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...