Skocz do zawartości
Forum

Czy powinnam zamieszkać z matką


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Proszę mi doradzić . Jestem po czterdziestce pół roku temu zmarł mój Tata a wczoraj dostałam propozycję (od Mamy) nie do odrzucenia by z nią zamieszkać . Od 16 lat mieszkam sama i nie wyobrażam sobie zamieszkać teraz z Mamą. Dzieli nas 30 lat różnicy wieku i obawiam się konfliktów , mam już swoje przyzwyczajenia , swobodę we własnym mieszkaniu . Co mi doradzacie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Gość Gosc56565

Witaj. Sądzę że powinnaś zrobić tak jak ci podpowiada serce, napisałaś że obawiasz się konfliktów i czujesz się dobrze mieszkając sama, więc po co miałabyś się wprowadzać do mamy? Jeśli twoja mama potrzebuje pomocy, czy wsparcia możesz jej pomagać odwiedzając ją często, nie koniecznie musisz z nią zamieszkać. Z własnego doświadczenia wiem że życie z mamą pod jednym dachem nie jest łatwe, zwykle matki wracają się w życie prywatne mieszkajacych z nią dzieci(choc w sumie nie dzieci a dorosłych ludzi) , zawsze starając się coś poprawiać po swojemu, krytykują, i choć człowiek ma już swoje lata nadal uczą jak powinien postępować. Życzę ci powidzenia i dokonania właściwej dla ciebie decyzji :)

Odnośnik do komentarza
Gość pa_szczak

eris123 !
Dokładnie tak samo jak poprzednik, abyś miała jedną opinię więcej. :)
Z zamieszkania z mamą nic dobrego nie będzie.

Tym niemniej jest jedno ale - nie wiadomo, czy Ty i mama mieszkacie w jednym mieście ani w jakim ona jest stanie i czy nie potrzebuje opieki.
Przyszedł mi do głowy taki pomysł, abyś ewentualnie zamieszkała z mamusią na jakiś czas na próbę bez likwidowania mieszkania i z możliwością wrócenia do siebie. Oczywiście ten pomysł będzie miał sens tylko wówczas, gdybyś brała pod uwagę opcje wspólnego zamieszkania.

Odnośnik do komentarza

Mama powinna mieć swoje życie,koleżanki ,klub seniora,wyjazdy,uniwersytet trzeciego wieku itp.nie napisałaś ile mama ma lat,ale pewnie po 60-tce,
skoro nie piszesz to pewnie jest w miarę zdrowa.

Jeśli będziecie mieszkać razem,wyjdzie to taniej ,bo swoje mieszkanie możesz wynająć,
ale mama będzie żyła Twoim życiem ,będziecie sobie działać na nerwy i po co...,
przyzwyczai się do mieszkania samej.

Problem co jej powiedzieć ,żeby nie skłamać...,najlepiej prawdę ,patrz na swoje obawy i wytłumacz mamie,że to nie jest najlepsze wyjście.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
Gość MercyMercy

Moim zdaniem nie powinnaś z nią mieszkać. Ona ma swoje przyzwyczajenia Ty swoje. Przez tyle czasu mieszkałyście oddzielnie, że teraz na pewno wynikły by z tego problemy. Zawsze możesz ją częściej odwiedzać.
Możesz zaproponować jej jakieś rozrywki, tak jak dziewczyny piszą uniwersytet 3 wieku, aerobik dla Pań po 50, kółka zainteresowań, wycieczki.
Twoja mama pewnie czuje się samotna i nie może znaleźć sobie miejsca po śmierci ojca. Musi upłynąć trochę czasu zanim się ogarnie. Tak było w przypadku mojego dziadka. Minął rok i jest lepiej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli Twoja mama jest zdrowa, sprawna, radzi sobie sama, nie jest konieczne, byś z nią mieszkała. Zdaję sobie sprawę, że Ty masz swoje dorosłe życie, a ona swoje - swoje przyzwyczajenia, nawyki etc. Rozumiem, że po śmierci ojca Twoja mama czuje się samotna i próbuje wypełnić tę pustkę, np. proponując Ci wspólne zamieszkanie. Spróbuj ją jednak przekonać, by ową pustkę zapełniła w inny, bardziej konstruktywny sposób, np. poprzez spotkania z koleżankami, klub seniora, udział w zajęciach uniwersytetu III wieku itp. Mam nadzieję, że wszystko się ułoży! Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Pewną grupę staruszków, przenieśli z domu starców i kazali im radzić sobie samymi. /w ramach naukowych badań/
Okazało się, że zdecydowanie poprawiła im się kondycja, jeden nawet porzucił laskę, z którą od lat się nie rozstawał..
Tak że nie zawsze bezpośrednia pomoc, dobrze służy danemu człowiekowi.Ja radzę, nie przeprowadzaj się na stałe.
Oczywiście, wszystko zależy od odległości w jakiej mieszkacie, od stanu zdrowia mamy, od tego, czy możesz w miarę często ją odwiedzać tak, by jednak miała poczucie, że ktoś o nią dba.
Jednak wspólne życie,zamieszkanie razem, może powodować wiele konfliktów.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Wam wszystkim za rady. poczułam się pewniej . Wasze rady upewniły mnie , że dobrze myślę iż Mama powinna mieszkać sama . Mieszkamy w tej samej miejscowości , chciałaby bym była u Niej niemal codziennie ale ograniczam się do 2-3 x w tygodniu. Ma koleżankę ,uczestniczy w zajęciach uniwersytetu III wieku (raz w tygodniu). Dzieli nas różnica pokoleń (ponad 30 lat różnicy wieku). Oprócz pracy mam dodatkową pracę na weekendy oraz chodzę do szkoły . Ciężko jest wszystko pogodzić. Nie ukrywam , że odczuwam zmęczenie i czasami już nie mam sił ją odwiedzić. A najlepiej to wypoczywam we własny domu . Gdy próbowałam zostawać na noc rano ( około godz 5 ) po cichu wymykałam się do własnego mieszkania gdzie dopiero parzyłam sobie kawę ,myłam się i szykowałam do pracy bo głupio się czułam ,mało swobodnie u Mamy . Bardzo Wam dziękuję za rady .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...