Skocz do zawartości
Forum

Psychiatra czy psycholog?


Gość Izabela Malinowska

Rekomendowane odpowiedzi

Ja na początek poszłabym do poleconego przez znajomych psychologa. Myślę, że podczas wizyty byłby w stanie ocenić mój stan i jeśli zaszłaby taka potrzeba, skierowałby mnie do psychiatry. Zapytaj znajomych, może mają namiary na kogoś konkretnego.

Odnośnik do komentarza

Wszystko zależy od tego co jest powodem, przez który idziemy na wizytę. Jeśli są to uzależnienia czy powazne zaburzenia - lepiej udac się bezpośrednio do psychiatry. Jeśli jest to złe samopoczucie i podejrzenie depresji - można udać się do psychologa. Najczęściej wybierany zostaje własnie ten ostatni, który stawia diagnozę i podejmuje się leczenia bądź kieruje dalej.
Więcej na temat wizyty u psychologa możecie poczytać pod tym linkiem:
Wizyta u psychologa
Zgłoszenie się do psychiatry
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Mam problem z samookaleczeniem, nie akceptuje siebie- nienawidzę swojego ciała, zaczynam się bujać, albo kołyszę się w nocy.
Chcę z tym walczyć, i udać się do specjalisty.
Jednak nie wiem czy powinnam wybrać psychologa czy psychiatry.
Wydaje mi się ,że powinnam się zgłosić do psychiatry, jednak czy moje problemy nie są za "małe" aby iść do psychiatry. Czy lekarz mi nie powie, że z tym powinnam iść do psychologa, albo ,że on nie jest od tego aby się wygadać...

Proszę o pomoc..

Odnośnik do komentarza

Ja zacząłbym od psychologa, sprawdził czy to co się dzieje da się naprawić terapią, rozmową. Jeżeli Twoja sytuacja będzie wymagała leczenia przez psychiatrę, psycholog sam(a) to zasugeruje. Nie stanie się też nic złego jeżeli pójdziesz od razu do lekarza psychiatry, ale już samo "zaszufladkowanie" Twojego schorzenia jako psychiatrycznego będzie dla ciebie samej trudniejsze.
Poza tym wpisz w google hasło "samookaleczenia" i poczytaj o tym. Nie lekceważ tego proszę.
Polecam psychologa i terapię.
Trzymaj się.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Gość Akupunktura

Jeżeli to ma być w ramach NFZ (za darmo), to psychiatra. Od psychiatry dopiero możesz dostać skierowanie do psychologa. Ja swoją depresję leczyłam u jednego i drugiego. Psychiatra - antydepresanty, psycholog - terapia. Jeden i drugi lekarz zrobi z Tobą bardzo dokładny wywiad (u mnie pytali się nawet o rodzinę). Psychiatra wysłucha wszystkiego co powiesz, ale ma bardziej specjalistyczne podejście do tematu. Może i Ty powinnaś dostać od niego antydepresanty. Psycholog natomiast robi Tobie testy psychologiczne, wczuwa się w rozmowę z Tobą, radzi, opowiada z czego mogą wynikać pewne zachowania, a nawet zadaje prace domowe. Najistotniejsze jest znaleźć dobrych specjalistów. Poszukaj w internecie, są tam rankingi lekarzy z opiniami pacjentów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...