Skocz do zawartości
Forum

Nie wychodzę sama z domu


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 16 lat,właśnie idę do liceum,lecz jeszcze nigdy sama nie jeździłam do miasta,obawiam się dojazdów do szkoły.Jestem osobą kontaktową,rozmowną,lecz nawet do sklepu nie chodzę bez mamy.Może problem jest w tym,że jestem jedynaczką i jestem do niej za bardzo przywiązana.Kiedy idę sama ulicą zaczynam się denerwować,sama nie wiem dlaczego.Mam też niską pewność siebie i ciągle porównuje siebie do innych.Kiedy idę z mamą niczego się nie obawiam.Byłam z tym u psychologa,myślałam że to fobia społeczna,lecz psycholog rozwiał moje obawy o fobii,powiedział że to jest kwestia wmawiania sobie problemów.Chcę się usamodzielnić,w końcu idę już do liceum.Co mam z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza

Za długo z tym zwlekałaś, wakacje się kończą a Ty nie wykorzystałaś tego czasu na usamodzielnienie. Pomijam fakt Twoich 16 lat bo to dziwne i winę ponosi za to mama. Dzieci od najmłodszych lat biegają same do sklepu po loda czy po coś do picia. Co zrobić, zostaw mamę w domu.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Przed Tobą bardzo ważny etap, jakim jest pójście do liceum. Zmienisz szkolę, a także towarzystwo. Takiej zmianie często towarzyszy stres i niepokój jak to będzie? Czy się odnajdę w nowym miejscu? Czy znajdę sobie znajomych? Takie pytania zadaje sobie większość nastolatków idących do nowej szkoły. U Ciebie dodatkowo dochodzi stres związany z usamodzielnieniem się oraz, jak to sama nazwałaś, niska samoocena. Wakacje faktycznie się kończą, więc nie zostało Ci wiele czasu, ale możesz pomóc sobie na kilka sposobów. Jednym z bardzo prostych ćwiczeń jest spisanie sobie listy swoich mocnych stron. Możesz pisać co zechcesz, np. że jesteś świetna w szachy itp. Ta lista jest dla Ciebie. Zerkaj na nią często, zwłaszcza kiedy pojawią Ci się w głowie złe myśli na swój temat, przywołaj w pamięci jedną ze swoich mocnych stron. Zobaczysz, że są rzeczy, w których jesteś lepsza niż inni i dzięki temu poczujesz się lepiej.
Ważnym elementem jest też akceptacja siebie takiego, jakim się jest. Przecież nie ma dwóch takich samych osób, ludzie różnią się między sobą i ta różnorodność stanowi o naszej wyjątkowości, a zatem jesteś jedyna w swoim rodzaju.
Doświadczasz teraz wielu różnorodnych emocji, co związane jest również z dojrzewaniem. W Twoim organizmie zachodzą zmiany psychiczne, biologiczne i hormonalne. Ten stan się z czasem unormuje, jednak nad swoją samodzielnością musisz popracować sama. Może zacznij od wychodzenia na spacery (a pod ręką miej wspomnianą wyżej listę). Z każdym dniem wydłużaj pokonywaną trasę, a przekonasz się, że sama dasz sobie świetnie radę.
Życzę Ci powodzenia.

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl
ul. Lanciego 19, lok. 135, Warszawa-Ursynów
tel. 22-299-11-22
www.psychomedic.pl

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...