Skocz do zawartości
Forum

Pomocy! Co robić gdy przyjaciólka ma myśli samobójcze?


Gość member

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 14 lat, tak jak moja najlepsza przyjaciółka. Dwa lata temu musiałyśmy się rozstać, bo poszłam do innego gimnazjum niż ona. W pierwszej klasie było jeszcze całkiem dobrze. Cały czas do siebie pisałyśmy, zwierzałyśmy się sobie nawzajem i cieszyłyśmy, że możemy się kontaktować. Jednak w tym roku jest znacznie gorzej. Jestem pewna, że ma depresję i również myśli samobójcze. Ma problemy w szkole i w domu, rodzice nie pomagają w jej problemach, a ja już nie daję rady jej pocieszać. Założyła notatnik, w którym pisze powody, dla których jest żałosna. Samookalecza się, pisze mi, że już tak nie może… co chwila pisze też, że jest nieszczęśliwa, nie ma żadnych przyjaciół i nikt nie zwróciłby uwagi gdyby zniknęła. Coraz częściej opowiada jak bardzo ranią ją inni, zarówno rówieśnicy jak i nauczyciele. Czasami udaje mi się ją pocieszyć ale na krótki czas. Praktycznie codziennie mówi mi jak jest jej źle. Ciągle czuję że to moja wina, że to przez to, że zostawiłam ją samą. Wyżala mi się i pisze straszne rzeczy. Sama nawet nie wie jak bardzo mnie tym wyniszcza. Nie mam komu o tym powiedzieć i nie mam już pojęcia co dalej robić. Ona jest moją jedyną przyjaciółką, która zna każdy mój sekret i nie mogę jej stracić. Staram się jak najbardziej uświadamiać jej, że jest dla mnie całym światem i że zależy mi na niej ale według mnie nic to nie daje.. jest coraz gorzej. Z dnia na dzień czuję coraz wiekszą presję i coraz bardziej boję się że zrobi coś głupiego. Proszę o pomoc, bo sama obawiam się że ona niedługo po prostu sobie nie poradzi

Odnośnik do komentarza

powinna porozmaiwac ze
specjalistą
to telefony dla młodych

- 116 111
- 116 123
- 22 668-70-00, 801 12 00 02 (niebieska linia)
A to są strony internetowe:
www.interwencjakryzysowa.pl/osrodki­interwencji­kryzysowej
www.116111.pl­ (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży)
www.telefonzaufania.org.pl (telefon zaufania)
www.niebieskalinia.pl

Odnośnik do komentarza

Witaj member!

Po pierwsze, nie obwiniaj się, że stan Twojej przyjaciółki jest skutkiem tego, że wybrałaś inną szkołę niż ona. W ten sposób sama również wpędzisz się w zły, depresyjny nastrój. Jesteś bardzo młodą osobą i nic dziwnego, że trudno Ci udźwignąć problemy swojej przyjaciółki i to problemy takiego kalibru. Jeżeli podejrzewasz, że Twoja koleżanka może chorować na depresję, okalecza się, ma myśli samobójcze, to najlepiej poprosić o pomoc i wsparcie ze strony dorosłych. Skoro na wsparcie rodziców liczyć nie może (tak jak piszesz), poradź jej, by poszła do psychologa/pedagoga szkolnego. Ponadto, możecie się wybrać nawet we dwie, żeby było jej raźniej, do ośrodka interwencji kryzysowej. Odsyłam też na stronę http://www.116111.pl/. 116 111 to bezpłatny numer dla dzieci i młodzieży. Może też skorzystać z darmowego kryzysowego telefonu zaufania 116 123. Liczę, że w którymś z tych miejsc znajdzie pomoc albo przynajmniej ktoś ją pokieruje i podpowie, gdzie konkretnie się udać, żeby otrzymać wsparcie, którego niewątpliwie potrzebuje. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...