Skocz do zawartości
Forum

Dwa epizody psychotyczne a schizofrenia


Gość Ewa2302

Rekomendowane odpowiedzi

Witam miałam w swoim życiu dwa epizody psychotyczne rozpoznanie to: ostre wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne.Pierwsze leczenie trwało rok olanzapiną Lekarz stwierdził psychozę.Teraz po drugim epizodzie również przyjmuje olanzapine.Mam dwa pytania ;
1.Ile trwa leczenie po drugim epizodzie psychotycznym?
2.Czy to już schizofrenia?
Dodam że jestem młodą osobą mam 27lat.

Odnośnik do komentarza

Witaj Ewa2302!

1. Czas leczenia zawsze zależy od indywidualnego przypadku, od przyjmowanych leków, reakcji pacjenta na te leki, głębokości objawów choroby itd. Nie da się podać precyzyjnych widełek czasowych.
2. Schizofrenia jest rodzajem psychozy, natomiast ostre wielopostaciowe zaburzenie psychotyczne bez objawów schizofrenii znajduje się w klasyfikacji chorób ICD-10 pod kodem F23.0. Należy do ostrych i przemijających zaburzeń psychotycznych i objawia się halucynacjami (omamami), urojeniami i zaburzeniami postrzegania o ostrym początku, który wynosi dwa tygodnie lub krócej. Choroba może powstać pod wpływem silnego, traumatycznego przeżycia. Omamy, urojenia i inne zaburzenia postrzegania są wyraziste, lecz ulegają szybkim zmianom – z dnia na dzień lub nawet z godziny na godzinę. Często występuje też ekscytacja emocjonalna z intensywnym, przemijającym uczuciem szczęścia lub ekstazy albo lęku i drażliwości. Wielopostaciowość i niestałość są charakterystycznymi cechami całego obrazu klinicznego, a objawy psychotyczne nie uzasadniają rozpoznania schizofrenii. Zaburzenia takie mają często nagły początek, rozwijając się gwałtownie w ciągu kilku dni. Objawy często ustępują w krótkim czasie i nie nawracają. Jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, wówczas rozpoznanie należy zmienić na uporczywe zaburzenia urojeniowe. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...