Skocz do zawartości
Forum

Jak liczyć wymienniki węglowodanowe?


Gość duszek86

Rekomendowane odpowiedzi

diabetolog wyliczył mi 21 ww na każdy posiłek mam inne ww co moge zjeśc żeby nie przekroczyć w danym posiłku ww
Śniadanie 1 -4.5ww w tym mam 2 kr chleba Śniadanie 2-1.5ww w tym 1 mączny Obiad 6 ww Podwieczorek 1.5 ww w tym 1 mączny Kolacja1-4,5 ww w tym 2 kromki chleba Kolacja2-1 ww Przed snem 2ww 2 kromki chleba proszę o wypisanie na każdy posiłek czego ile mogę zjeśc bo nie wiem jak się za to zabrać Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Joanna Gładczak

Witam serdecznie.

Jeden wymiennik węglowodanowy to porcja produktu podana w gramach zawierająca 10g węglowodanów przyswajalnych.

Rozumiem że ilość WW wyliczył diabetolog na podstawie trybu Pani życia. Prawidłowo około połowa przyjętych kalorii powinna pochodzić z węglowodanów. Energia dostarczona: 1 gram węgolowodanu = 4kcal, podobnie 1 gram białka, w przypadku tłuszczu 1g = 9kcal.

Od pewnego czasu na opakowaniach większości produktów jest podana zawartość węglowodanów, co znacznie ułatwia przeliczenie WW (1WW=10g węglowodanów). Niestety w przypadku owoców, warzyw, produków sypkich konieczne jest ich ważenie i na tej podstawie przeliczanie wartości.
Pomocne są również tablice WW, na podstawie których można zamieniać produkty między sobą i które określają wartości WW dla poszczeólnych produktów.
Przykładowo:
śniadanie- 4,5WW- 2 kromki chleba to około 4WW, pomidor ok 0,5WW
2 śniadanie- 1,5WW - jogurt naturalny - około 1,5WW
Obiad - 6WW- 12 sztuk pierogów -ok 6WW
Podwieczorek- 1,5WW- 1 mała gruszka ( chyba że zostały owoce wykluczone z diety)
Kolacja - 4,5 WW- 2 kromki chleba- 4WW, ser twarogowy 100g-około 0,4WW
Kolacja 2- szklanka mleka - 1WW
przed snem- 1 kromka chleba- 2WW

Musi Pani spokojnie przyjrzeć się tablicom, spróbować poprzeliczać produkty i z czasem dojdzie Pani do wprawy. Warto również skorzystać z pomocy dietetyka, szczególnie jeżeli ma Pani wątpliwości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...