Forum Zdrowie

Nadmierne gazy i ołówkowaty stolec a rak jelita grubego

max88

max88

Witam wszystkich serdecznie,

Mam 25 lat. Z racji pojawiającej się na papierze toaletowym krwi udałem się prywatnie do proktologa. W połowie września w badaniu per rectum, a później endoskopowym (REKTOSKOPIA) zdiagnozowano u mnie hemoroidy 1/2 st. W badaniu napisano, iż "na oglądanym odcinku błona śluzowa jelita bladoróżowa o prawidłowym rysunku naczyniowym". W międzyczasie profilaktycznie przeprowadziłem serię badań tj. badanie ogólne i posiew MOCZU; badanie ogólne i posiew KAŁU; badanie KAŁU w kierunku lamblii i pasożytów(x3); badanie mykologiczne KAŁU (grzyby). Wszystkie wyniki były W NORMIE czyli nie znaleziono niczego złego. W przeciągu 2,5 miesiąca zrobiłem sobie również dwa razy MORFOLOGIĘ, której wyniki były następujące:

Wrzesień 2012:
Hematokryt: 41 norma: 40-54
Krwinki czerwone: 4.73 norma: 4.5-5.5
Hemoglobina: 14.3 norma 14-18
Krwinki białe: 5.0 norma 4-10

Listopad 2012:
Hematokryt: 44 norma: 40-54
Krwinki czerwone: 5.0 norma: 4.2-6
Hemoglobina: 14.6 norma 14-18
Krwinki białe: 4.7 norma 3.8-10

Poziom OB na poziomie: 3

Miałem również wykonane USG JAMY BRZUSZNEJ, w którym napisano m.in: "duże naczynia jamy brzusznej prawidłowej szerokości. Nie stwierdzam powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej. ŚCIANY JELITA CIENKIEGO I GRUBEGO PRAWIDŁOWE"

Wypisałem to wszystko, ponieważ od 2 miesięcy cierpię z powodu częstych i obfitych gazów, które występują bardzo różnie (czasami nawet podczas jedzenia lub na czczo po przebudzeniu). Od czasu do czasu zdarza mi się oddać ołówkowaty stolec (szerokość małego palca), który zazwyczaj następuję jednak tuż po normalnym, 2,5 centymetrowym (czyli najpierw ten wiekszy normalny, a potem dwa cienkie). Cieńszy stolec zdarza się średnio 1/3 tygodnie, gazy są cały czas. Poza tym nie mam biegunek ani zaparć (toaleta raz dziennie, codziennie). Od czasu do czasu pojawia się ta nieszczęsna krew z (mam nadzieję) hemoroidów.

Martwią mnie bardzo te gazy i co prawda sporadyczne (ale jednak) ołówkowate stolce,a cały strach potęguje we mnie ta powracająca krew. Czy przy takich wynikach,a przede wszystkim wynikach MORFOLOGII, REKSTOSKOPII i USG, możliwym jest abym ja lub któryś z tych dwóch dotychczas diagnozujących mnie lekarzy (PROKTOLOG I GASTROENTEROLOG) przeoczył jakieś zmiany nowotworowe w jelicie? Czy naprawdę nadmierna ilość gazów i te sporadycznie cienkie stolce mogą być objawem raka jelita grubego? Czy przy tych wynikach mądrym będzie poddanie się ostatecznie kolonoskopii?

Pozdrawiam serdecznie
Tomek

89947 max88 Mężczyzna, 30 lat, wrocław

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ron

Ron

Tomek, na nowotwór jelita grubego jesteś za młody. Po za tym to inne objawy, min. uporczywe zaparcia. Wyniki masz dobre. Kup w aptece czoki na hemoroidy i stosuj regularnie, na noc przez dwa tyg.
Jeżeli chodzi o kolonoskopie to nie ma się czego bać. Wykonuje się ją w 15-to minutowej narkozie. Jedyna uciążliwość to to, że trzeba się wypróżnić pijąc Fortrans.
Zastanów się jednak nad tym skąd możesz mieć hemoroidy. Przyczyn jest wiele, zwykle związanych z trybem życia. Odnawianie się hemoroidów w tym miejscu jest dosyć często. Jest to miejsce "brudne" i chodząc do toalety, podrażniasz. Czopki, maści są bez recepty.

89846 ron Mężczyzna, 61 lat, Katowice
~...

~...

Nie pisz glupoty, ze jest za mlody na raka jelita! Wystarczy sie przejsc po wydziale onkologii i zobaczyc ile mlodych ludzi ma raka jelita grubego.

Moj sasiad w wieku 27 lat zmarl, bo lekarz tez powiedzial, za mlody.
Jestem wolontariuszka na wydziale onkologii. Na jednej sali leza trzy osoby z ta choroba- 25,29,33 lata.

Ja mam 31 lat i teraz rowniez bede miala kolonoskopie gdyz mam podejrzenie raka jelita grubego.

~...

~...

przy raku jelita grubego czasami jedynumi objawami sa bole brzucha lub zaparcia lub biegunki.