Skocz do zawartości
Forum

Odchudzanie osoby starszej


Gość Paollina

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paollina

Witam mam problem z moim dziadkiem.
Przez cale zycie byl dość grubą osobą, jak zresztą większość osób w mojej rodzinie. Jest otyły po prostu. Niestety jest po 70tce i zmaga sie ze stopa cukrzycowa. Lekarz kaze pilnowac diety dla cukrzykow i schudnac, o ile diety cos tam probuje sie trzymac o tyle nie chudnie. Jak odchudzic osobe starsza ktora bierze duzo lekow i ktore zapewne utrudniaja jej chudniecie?

Odnośnik do komentarza

Ja mam podobny problem z moim 60-letnim ojcem. Też nie wiem, jak go odchudzić, by nie stracił zdrowia. Kiedyś, jak zaczął po prostu mniej jeść, okazało się, że jego dieta jest uboga w witaminy- skończyło się to średnio i teraz ma uraz. A zrzucić wagę musi, bo zagraża jego zdrowiu bardzo poważnie. Może powinienem po prostu iść z nim do dietetyka?

Odnośnik do komentarza

Witam Was,
problemy dotyczące Waszych bliskich, które opisujecie są bardzo złożone. Przy komponowaniu zaleceń żywieniowych, konkretnego jadłospisu czy zaleceń dotyczących aktywności fizycznej (poziomu i rodzaju) należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pani Paollina sygnalizuje, że dziadek przez całe życie zmagał się z nadmierną masą ciała, podobnie jak większość rodziny - jest to ważna informacja mówiąca nam o pewnym czynniku genetycznym predysponującym do występowania nadwagi, czy otyłości. Należy zbadać tutaj czy u podłoża występowania nadmiernej masy ciała są geny, czy też główną rolę odgrywa nieprawidłowy sposób żywienia, który w parze z predysponującymi ku temu genami stwarza idealne warunki do wystąpienia nadwagi/otyłości. Zdiagnozowana cukrzyca to kolejny czynnik wpływający na dietę - można śmiało rzec, że determinujący jej charakter. Na pewno już doskonale Pani wie jak taka dieta powinna wyglądać i jakie mogą być skutki nieprawidłowego żywienia się osób cierpiących na cukrzycę (stopa cukrzycowa jest właśnie jednym z nich). Co idzie za cukrzycą (i całym zespołem polimetabolicznym, czyli jednostkami chorobowymi jej towarzyszącymi, tj. m.in. nadciśnieniem tętnicze, wysoki poziomem cholesterolu we krwi) - stosowanie wielu leków, które to wchodzą w różnego rodzaju interakcje między sobą oraz w interakcje z pożywieniem. Jest to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć podczas komponowania jadłospisów, ponieważ pokłosiem tego może być nieodpowiednie działanie leków (jego osłabienie lub nasilenie) lub nawet brak skuteczności farmakoterapii. Występowanie stopy cukrzycowej jest wśród osób cierpiących na cukrzycę bardzo rozpowszechnione. Nie sprzyja to niestety zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej, bowiem prowadzi do pewnych ograniczeń możliwości ruchowych/motorycznych pacjenta. W takim przypadku trudno jest mówić o zaleceniach dotyczących aktywności fizycznej - jest to bardzo indywidualna sprawa, zdeterminowana przez stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Dodatkowo obydwie osoby, o których Państwo piszą to osoby starsze. Dojrzały wiek również wymusza pewne modyfikacje jadłospisu (szczególnie dotyczące kaloryczności i strawności posiłków, ilości witamin i składników mineralnych oraz płynów). Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę przy komponowaniu jadłospisu, zaleceń żywieniowych oraz zaleceń dotyczących ilości i rodzaju aktywności fizycznej. Osoby te wymagają bardzo indywidualnego podejścia i dokładnego przeanalizowania wielu kwestii wobec czego najlepiej poprosić o pomoc dietetyka, który pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów, dobierze odpowiedni, zindywidualizowany program żywieniowy i podpowie w kwestii aktywności fizycznej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...