Skocz do zawartości
Forum

Dietetyk - Barbara Groszczyk

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Dietetyk - Barbara Groszczyk

  1. Witam, Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa i nie powinnaś się odchudzać poprzez stosowanie jakichś diet, tym bardziej, że jesteś jeszcze w wieku, w którym dojrzewasz, rozwijasz się a więc zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze jest zwiększone. Jeśli chcesz popracować nad swoją sylwetką to jak najbardziej zalecam właśnie aktywność fizyczną - jazda na rowerze jest jedną z bardzo dobrych form takiej aktywności. Najkorzystniej jest dziennie około godziny poświęcić na wysiłek, a wtedy efekty na pewno niebawem się pojawią:) Jeśli chodzi o podjadanie, najlepiej jest zastąpić słodycze i niezdrową żywność owocami, warzywami (np. marchewką pokrojoną w paseczki). Skutecznym sposobem jest również popijanie małymi łykami wody mineralnej między posiłkami - to tłumi uczucie głodu. Pozdrawiam
  2. Witam, dieta Atkinsa należy do grupy tzw. Diet alternatywnych, których stosowanie w świetle zaleceń dotyczących racjonalnego sposobu żywienia nie jest korzystne. Diety takie nie wykazują efektów prozdrowotnych - wręcz przeciwnie, a redukcja masy ciała, jeśli nastąpi, jest efektem krótkotrwałym. Takie diety nie uczą nas trwałej modyfikacji sposobu żywienia, dlatego nie można przy ich użyciu osiągnąć długotrwałych efektów. Pozdrawiam
  3. Witam, oczywiście, jazda na rowerze jak najbardziej sprzyja redukcji masy ciała, a raczej tkanki tłuszczowej, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej ma również wpływ na wzrost masy mięśniowej (a już na pewno przy dystansach rzędu kilkadziesiąt kilometrów),która to waży więcej niż tkanka tłuszczowa. Na wadze możemy zatem nie zauważyć wielkiej różnicy,ale ciało na pewno stanie się jędrniejsze, bardziej wysportowane, ładnie wyrzeźbione. Ps. w czasie jazdy na rowerze spalamy około 300kcal/10km. Jednakże nieodzownym elementem pracy nad ciałem jest również odpowiednio zbilansowana dieta, która niezmiernie ważna jest, w przypadku, gdy uprawiamy sport. Pozdrawiam i życzę siły do pedałowania:)
  4. Jeśli poprosisz mamę i uzasadnisz swoją prośbę chęcią zmiany nawyków żywieniowych i ogólnie stylu życia na zdrowszy to mama na pewno Cię w tym wesprze i pomoże chociażby gotując ciut zdrowiej. Przy okazji sama na pewno na tym skorzysta! :) Jeśli chodzi o zupy - najlepiej unikać tych gotowanych na mięsnych wywarach/na rosole (niestety większość zup jest gotowana na bazie rosołu), zup zaciąganych mąką, zabielanych śmietaną - wnoszą one wiele kalorii i tłuszczu. Najlepiej jest po prostu ugotować wywar warzywny (mieszankę warzyw do zupy , może być mrożona, wrzucamy do zimnej, osolonej wody i gotujemy aż warzywa zmiękną, przyprawiamy do smaku ziołami(staramy się nie dodawać przypraw typu Vegeta, ponieważ to praktycznie sama sól). Kiedy warzywa zmiękną dodajemy łyżkę masła i gotujemy jeszcze chwilę. Masło nada zupie intensywnego smaku. Do smaku można dodać świeży, posiekany koperek. Smacznego! :)
  5. Tak jak napisałam 4 posiłki to nadal trochę za mało. Zalecane jest spożywanie 5 posiłków. - śniadanie przed zajęciami obowiązkowo - ciemne pieczywo z chudą wędliną/twarogiem z rzodkiewką, szczypiorkiem/owsianka, hebata zielona/naturalny sok owocowy lub warzywny - w szkole II śniadanie - też jakaś kanapka z ciemnego pieczywa/sałatka owocowa/jogurt z owocami czy orzechami/sok owocowy/warzywny - po powrocie do domu obiad - ciemny ryż/kasza/ciemny makaron z warzywami gotowanymi na parze lub smażonymi bez dodatku tłuszczu lub z dodatkiem oliwy z oliwek/kurczak w ziołach pieczony w piekarniku lub grillowany/ryba w ziołach zapiekana/ sok - podwieczorek - jakaś przekąska w postaci owocu, sałatki owocowej, jogurtu itp - 2-3 godziny przed snem lekka kolacja - sałatka, kanapki/herbata zielona/sok Nie można zapominać o odpowiedniej ilości napojów, najlepiej w postaci wody mineralnej, a także o różnych rodzajach aktywności fizycznej - minimum 40 minut w ciągu dnia.
  6. Witam, jeśli zależy nam na redukcji masy ciała, to powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad, a efekty na pewno się pojawią: - w ciągu dnia spożywamy 5, a nawet 6 posiłków - to pozwoli na utrzymanie metabolizmu na wysokim poziomie i przyspieszy tempo przemiany materii - ważne jest aby te posiłki były lekkie, małe objętościowo (znacznie lepiej jest jeść małe porcje a częściej) - najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie (jeśli nie zjemy śniadania to tempo przemiany materii spada już na cały dzień, mamy również gorsze samopoczucie, a organizm jest słabszy, bo już od samego rana nie dostarczamy mu energii na rozruch:) ) - ostatni posiłek spożywany na 2-3 godziny przed snem (w nocy organizm ma wypoczywać, a nie zajmować się trawieniem zalegającej w naszym żołądku kolacji) - posiłki powinny być niskokaloryczne i lekkostrawne - rezygnujemy z rzeczy smażonych, obfitujących w tłuszcz, produktów będących źródłem cukru i produktów wysokoprzetworzonych (z jadłospisu wykluczamy głównie: słodycze,chipsy i inne słone przekąski, fast-foody, mięsa smażone, tłuste sery żółte i topione, tłuste wędliny) - do jadłospisu wprowadzamy warzywa i owoce, jasne pieczywo zastępujemy ciemnym, z mięs wybieramy te chude gatunki - drób, chude wędliny jak polędwica, ciemne kasze, makaron ciemny, brązowy ryż, ryby, chude mleko i jego przetwory) - staramy się spożywać około 2L wody dziennie, tak jak to robisz:) możemy popijać także świeże soki owocowe/warzywne (jednakże warto zwrócić uwagę, czy nie są dosładzane) - nieodzownym elementem redukcji masy ciała jest aktywność fizyczna. Zalecane są ćwiczenia o średnim poziomie natężenia, jednakże długotrwałe - nordic walking i spacery, pływanie, jazda rowerem, na rolkach, basen, bieganie. Oczywiście brzuszki, przysiady, pompki, ćwiczenia z hantlami także na pewno dadzą pozytywny efekt, uważaj jednak na to, czy ćwiczenia wykonujesz poprawnie, aby nadmiernie nie obciążać stawów, ponieważ jesteś w wieku, w którym nadal rozwijasz się i rośniesz. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  7. Witaj, napisz coś więcej o sobie - płeć, wiek, wzrost, masa ciała. Wtedy będę mogła powiedzieć ile białka w ciągu doby powinnaś/powinieneś spożywać żeby zaspokoić potrzeby swojego organizmu. Wg zaleceń dziennie powinniśmy spożywać 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, jednakże źródłem białka są także inne produkty spożywcze. Z informacji przez Ciebie podanych wynika jednak, że w żaden sposób nie przekraczasz normy. Pozdrawiam
  8. Witam, zgadza się, poprzez taką chęć spożywania soli organizm może manifestować niedobór i zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity, w tym właśnie sód. Chociaż trudno w to uwierzyć swoje nawyki żywieniowe można zmienić, podobnie jest z dosalaniem potraw. Przez kilka dni po "odstawieniu" soli potrawy nie będą smakowały i będą wydawały się jałowe, ale po tym okresie kubki smakowe przyzwyczają się :) Należy pamiętać, że nadmiar soli w jadłospisie powoduje nie tylko dodawanie jej do potraw, ale również spożywanie produktów w nią obfitujących - produkty przetworzone, konserwy mięsne, koncentraty zup i sosów, dania gotowe, przekąski typu chipsy, paluszki, orzeszki, gotowe mieszanki przyprawowe. Dobrym pomysłem jest zastąpienie soli ziołami, które są bardziej aromatyczne i dodają potrawie intensywnego smaku. Nadmiar soli natomiast powoduje zatrzymanie wody w organizmie co prowadzić może do obrzęków, uczucia ciężkich nóg, do nadciśnienia tętniczego i wielu innych groźnych powikłań. Powodzenia!
  9. Co ważne wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "szynka" i "wędlina". Szynki są produkowane z jednego kawałka mięsa i są surowe, gotowane, peklowane, wędzone itp - to także jest pewien stopień przetworzenia. Jeśli chodzi zaś o wędliny, to są one produkowane z rozdrobnionego mięsa, które może pochodzić od różnych zwierząt rzeźnych, i charakteryzują się większym dodatkiem innych surowców (nie mięsnych, jak skrobia, barwniki, warzywa, itp.). To czy dany produkt wywoła rekcję alergiczną zależy od uwarunkowań indywidualnych oraz od tego jak przebiegał proces produkcji i jakie dodatki zastosował producent. Zalecam wykluczyć z jadłospisu wędliny, jeśli chodzi o szynki można wykonać małą próbę prowokacji - spożyć i obserwować reakcję organizmu. Pozdrawiam :)
  10. Szynki i wędliny różnego rodzaju także należą do grupy przetworów mięsnych - są przetworzone w różny sposób i w różnym stopniu.
  11. 1. Aby obliczyć Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię, na początku obliczamy za pomocą odpowiedniego wzoru Twoją Podstawową Przemianę Materii (PPM - która zależna jest od płci, wieku, masy ciała i wzrostu, a która mówi nam ile kcal potrzebuje Twój organizm w ciągu doby aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie w warunkach totalnego spoczynku). Twoja PPM wynosi 1560 kcal. 2. Teraz, aby uzyskać informację o Twoim całkowitym zapotrzebowaniu na energię - całkowitej przemianie materii CPM, mnożymy wartość PPM przez wskaźnik aktywności fizycznej, który przy jej umiarkowanym natężeniu wynosi około 1,4. To daje nam wartość 2180 kcal - tyle powinnaś w ciągu doby dostarczać z pożywieniem aby zaspokoić potrzeby swojego organizmu. 3. Jeśli jednakże chcesz zredukować swoją masę ciała, to zaleca się zastosowanie deficytu energetycznego wielkości około 500 kcal, a co za tym idzie kaloryczność Twojej diety powinna być równa 1700 kcal/dzień. Dzienny deficyt energetyczny rzędu 500 kcal pozwala zredukować masę ciała o około 2 kg w ciągu miesiąca. Jest to najbezpieczniejsze tempo redukcji masy ciała, które również jest najmniej obciążone ryzykiem występowania efektu jo-jo.
  12. W takich sytuacjach najlepiej jest rozplanować sobie posiłki na dany dzień już poprzedniego dnia, a nawet przygotować je wcześniej :) Przygotowując danego dnia kolację, można przygotować więcej kanapek/sałatkę owocową/warzywną, które można przechować do następnego dnia. Rano, wybiegając z domu, tylko wyciągamy gotowe już śniadanie z lodówki! Jeśli masz chwilkę na przygotowanie obiadu i wiesz, że następnego dnia będziesz zabiegana - zrób więcej, nic złego się nie stanie jeśli dwa dni z rzędu zjesz to samo :) Dobrymi przekąskami (na II śniadanie, podwieczorek lub po prostu do przegryzania, kiedy jesteśmy głodni, a nie mamy czasu/warunków na posiłek) są owoce i warzywa (np. marchew, seler naciowy) czy jogurty pitne. Posiłki nie muszą być spożywane o tych samych godzinach każdego dnia, chociaż to warunki idealne - ważne żeby spożywać ich 5 w ciągu doby i żeby odstępy czasowe między nimi były w miarę możliwości równe. Najlepiej jest usiąść nad całotygodniowym planem wykładów i innych zajęć i poszukać w jakich godzinach będzie czas na spożycie posiłku - wtedy wiadomo czy będzie czas jedynie na przekąskę, czy na przygotowanie świeżego posiłku - w zależności od ilości czasu można zaplanować co na dany dzień trzeba przygotować do jedzenia i czy trzeba to zrobić np. dzień wcześniej, czy uda się przygotować posiłek tuż przed spożyciem. Pozdrawiam i powodzenia!
  13. Witam, Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) przy obecnej masie wynosi 25,1. Prawidłowe wartości tego wskaźnika świadczące o tym, że masa ciała mieści się w normie, to 18,5 - 24,99. Zgodnie z tym powinnaś ważyć 52 - 69 kg. Jak widać przedział jest spory, przy czym 52 kg to totalne minimum, na granicy niedowagi, 69 kg to zaś wartość najwyższa, niewiele różniąca się od Twojej obecnej masy ciała, więc jak widzisz, Twoja nadwaga jest niewielka. Jednakże Twoja docelowa - należna masa ciała (obliczona za pomocą odpowiedniego wzoru) to 58-59 kg i do takiej powinnaś dążyć. Niezbędne jest spożywanie 5-ciu posiłków w ciągu dnia, przy czym nie można zapominać o śniadaniu! Posiłki muszą być spożywane regularnie - każdego dnia mniej więcej o tej samej porze, w równych odstępach czasu - najlepiej co 3 godziny. Kolację spożywamy najpóźniej 2h przed snem, powinna być ona lekkostrawna. W ciągu dnia należy pamiętać o płynach w ilości około 1,5L - najlepiej by była to niegazowana woda mineralna, świeże, niesłodzone soki owocowe/warzywne, herbata zielona. Nieodzownym elementem jest oczywiście aktywność fizyczna - długotrwały lecz umiarkowany wysiłek, dziennie minimum 4o minut, ponieważ dopiero po tym czasie organizm zaczyna wykorzystywać tkankę tłuszczową jako źródło energii. Napisz proszę co zwyczajowo spożywasz w ciągu dnia, a postaramy się to zmodyfikować w taki sposób by posiłki pozwoliły na redukcję masy ciała. Pozdrawiam :)
  14. Witam, w osiągnięciu prawidłowej, utrzymującej się na stałym poziomie masy ciała ogromne znaczenie ma regularność spożywanych posiłków. Powinniśmy spożywać ich około 5 w ciągu dnia - co ważne w równych odstępach czasowych i o tej samej porze każdego dnia - zjadając nawet mało obfite, ale jedynie 2-3 posiłki w ciągu dnia wysyłamy organizmowi informację, że na następną porcję energii znów będzie musiał długo czekać, a ogranizm próbując poradzić sobie z długotrawym deficytem energii odkłada ją na później w postaci tkanki tłuszczowej . Nie bez powodu mówi się także, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia - nie spożywając śniadania doprowadzamy do tego, że tempo naszego metabolizmu spada i utrzymuje się na naskim poziomie już przez cały dzień. A więc spożywanie śniadania i 4 innych posiłków, a także ich regularność w ciągu dnia mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu metabolizmu na najwyższych obrotach. Myślę, że należy zacząć od tego i obserwować efekty :) Tak czy inaczej podane przez Ciebie wahania masy ciała są niewielkie i mogą zależeć od wielu czynników - przede wszystkim tego w jaki sposób dokonujesz pomiaru - czy zawsze w takich samych warunkach (tzn. rano, na czczo, w bieliźnie)? Pozdrawiam :)
  15. Witam Was, problemy dotyczące Waszych bliskich, które opisujecie są bardzo złożone. Przy komponowaniu zaleceń żywieniowych, konkretnego jadłospisu czy zaleceń dotyczących aktywności fizycznej (poziomu i rodzaju) należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pani Paollina sygnalizuje, że dziadek przez całe życie zmagał się z nadmierną masą ciała, podobnie jak większość rodziny - jest to ważna informacja mówiąca nam o pewnym czynniku genetycznym predysponującym do występowania nadwagi, czy otyłości. Należy zbadać tutaj czy u podłoża występowania nadmiernej masy ciała są geny, czy też główną rolę odgrywa nieprawidłowy sposób żywienia, który w parze z predysponującymi ku temu genami stwarza idealne warunki do wystąpienia nadwagi/otyłości. Zdiagnozowana cukrzyca to kolejny czynnik wpływający na dietę - można śmiało rzec, że determinujący jej charakter. Na pewno już doskonale Pani wie jak taka dieta powinna wyglądać i jakie mogą być skutki nieprawidłowego żywienia się osób cierpiących na cukrzycę (stopa cukrzycowa jest właśnie jednym z nich). Co idzie za cukrzycą (i całym zespołem polimetabolicznym, czyli jednostkami chorobowymi jej towarzyszącymi, tj. m.in. nadciśnieniem tętnicze, wysoki poziomem cholesterolu we krwi) - stosowanie wielu leków, które to wchodzą w różnego rodzaju interakcje między sobą oraz w interakcje z pożywieniem. Jest to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć podczas komponowania jadłospisów, ponieważ pokłosiem tego może być nieodpowiednie działanie leków (jego osłabienie lub nasilenie) lub nawet brak skuteczności farmakoterapii. Występowanie stopy cukrzycowej jest wśród osób cierpiących na cukrzycę bardzo rozpowszechnione. Nie sprzyja to niestety zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej, bowiem prowadzi do pewnych ograniczeń możliwości ruchowych/motorycznych pacjenta. W takim przypadku trudno jest mówić o zaleceniach dotyczących aktywności fizycznej - jest to bardzo indywidualna sprawa, zdeterminowana przez stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Dodatkowo obydwie osoby, o których Państwo piszą to osoby starsze. Dojrzały wiek również wymusza pewne modyfikacje jadłospisu (szczególnie dotyczące kaloryczności i strawności posiłków, ilości witamin i składników mineralnych oraz płynów). Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę przy komponowaniu jadłospisu, zaleceń żywieniowych oraz zaleceń dotyczących ilości i rodzaju aktywności fizycznej. Osoby te wymagają bardzo indywidualnego podejścia i dokładnego przeanalizowania wielu kwestii wobec czego najlepiej poprosić o pomoc dietetyka, który pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów, dobierze odpowiedni, zindywidualizowany program żywieniowy i podpowie w kwestii aktywności fizycznej.
  16. Witam, szybkie męczenie się może być objawem wielu nieprawidłowości w organizmie. Przyczyny mogą być "błahe", takie jak niedobory płynów, elektrolitów (sód, potas), szczególnie po wysiłku (u osób z nadwagą, które intensywniej pocą się podczas wysiłku wydalanie sodu i potasu jest wzmożone, a więc zapotrzebowanie wzrasta). Może to być niedobór magnezu, który powoduje skurcze i drżenie mięśni, obniżoną tolerancję organizmu na wysiłek i stres. Zbyt niska podaż energii w stosunku do wykonywanego wysiłku (czyli w stosunku do zapotrzebowania) również może przyczyniać się do uczucia zmęczenia i niemożności wykonywania pracy fizycznej. Przyczyny takiego stanu mogą być niestety poważniejsze. I tu zalecałabym wykonanie badań, przede wszystkim EKG (serce jest bardzo obciążone przy wysiłku u osób z nadwagą - być może wykonywane przez Pana formy aktywności przy takiej masie ciała za bardzo obciążają mięsień sercowy, mięśnie i stawy), badania morfologiczne krwi, badania moczu oraz badanie poziomu TSH - hormon przysadki regulujący funkcję wydzielniczą tarczycy - ponieważ objawy jakie Pan opisuje mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu. Dodatkowe badania jakie zalecam wykonać to pomiar ciśnienia krwi oraz poziom cukru we krwi (zbyt niski jego poziom powoduje zmęczenie, niemożność skupienia się oraz niską tolerancję na wysiłek fizyczny, ale zbyt wysoki poziom może powodować senność i także uczucie zmęczenia)
  17. Witaj, kiedy zmieniamy dotychczasowy sposób żywienia na zdrowszy i wprowadzamy do jadłospisu dużo owoców, warzyw, chudego mięsa, wędlin oraz chude twarogi i produkty zbożowe z pełnego przemiału zastępując nimi spożywane do tej pory produkty gotowe, wysokoprzetworzone oraz słodycze, itp, jesteśmy zaskoczeni jak niewielką ilość kalorii dostarczają takie produkty. Nie obfitują one bowiem w tłuszcz i cukry proste (a głównie węglowodany złożone, czy błonnik). Posiłki takie są sycące, a wiąże się to przede wszystkim z wysoką zawartością w nich włókna pokarmowego - błonnika, który sprawia, że produkty trawione są dłużej i na dłużej utrzymuje się odczucie sytości. Jest to jak najbardziej pożądany efekt :) Nie musisz zjadać wszystkiego, możesz przygotowywać mniejsze porcje, ale upewnij się, że dostarczasz wraz z dietą odpowiednią do zapotrzebowania ilość energii, makroskładników (białko, tłuszcz, węglowodany), witamin i składników mineralnych :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...