Skocz do zawartości
Forum

Drobne obszary zwyrodnień torbielowatych w tarczycy


Gość dzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 25 lat, mężczyzna, od jakiegoś czasu (od stycznia - juz 4 misiace) mam powiekszone wezly chlonne i z tego powodu zaczalem sie diagnozowac.. od dluzszego czasu (pol roku moze rok) poce sie w nocy jak mops, od paru miesiecy mniejwiecej od grudnia ciagle jestem 'zmęczony', zdarzalo mi sie miec mroczki przed oczami jak bralem prysznic i np intensywnie szorowalem glowe. Dzisiaj zrobilem USG tarczycy w związku z podejrzeniem AZT, opis brzmi następująco:
- W badaniu usg widoczny dwupłatowy gruczoł tarczycowy położony typowo.
Płat prawy o wym.37x17x18mm, cieśń o grubości 3mm, płay lewy o wym. 37x14x18mm.
Echogeniczność tarczycy jest nieprawidłowa, nierównomiernie obniżona z rozrostem tkanki włóknistej.
W płacie prawym przyśrodkowo widoczny jest guzek o niskiej echogeniczności, z drobnymi obszarami zwyrodnienia torbielowatego, unaczyniony w całości o wym. 12x9x9mm. Wkazane BCI tej zmiany. W obu płatach widoczne są także liczne, drobne zmiany ogniskowe o obniżonej echogeniczności, unaczynione na obwodzie do 4mm średnicy w płacie prawym i 8mm średnicy w płacie lewym.
Unaczynienie miąższu wzmożone.
Po stronie lewej szyi w okolicy mięśnia m-o-s widoczne są pojedyncze powiększone do 13mm długości węzły chłonne o zachowanej budowie. Po stronie prawej w tej okolicy węzły chłonne widoczne, niepowiększone do 9mm o prawidłowej budowie. W okolicy kąta żuchwy po stronie prawej powiększony dł. 18mm węzeł chłonny z hyperechogeniczną wnęką. Po stronie lewej w tej okolicy podobny dł. 14mm.

USG robione miesiac wczesniej (wezly):
Węzły chłone karkowe, nad- i podobojczykowe oraz pachwinowe niepowiększone
Powięszkone obustronnie węzły chłonne:
- szyjne i podżuchwowe do 17-24mm, niektóre typowo odczynowe, niektóre owalne, hipoechogeniczne, bez cech unaczynienia patologicznego, parwopodobnie odczynowe; pachwinowe do 15-17mm, typowo odczynowe

badanie hormonow tarczycy prawie dwa miesiace temu:

Data badania: 09-03-2013

anty-TPO 75,34 IU/ml norma: <34<br />
anty-TG 31,11 IU/ml norma< 115 W normie

FT3 3,20 pg/ml norma: 2 - 4,4 W normie

FT4 1,11 ng/dl norma: 0,93 - 1,7 W normie

TSH 2,54 µIU/ml norma: 0,27 - 4,2 W normie

Boje sie czy to nie nowotwór, czy z powyzszych opisów i wyników można wysnuć jakieś teorie? Po świętach idę do endokrynolog i pewnie dostanę skierowanie na BAC, jednak wciąż się zamartwiam, czy może niepotrzebnie?
Pozdrawiam, wesołych swiąt!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...