Skocz do zawartości
Forum

Łagodny rozrost stercza


Gość ry...cz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 62 lata, od kilku miesięcy oddaję mocz dosyć często w małych ilościach, odczuwając parcie i lekki bul, badanie moczu niczego nie wykazało,natomiast urolog stwierdził DGN: łagodny rozrost stercza, a poprzez badanie DRE:stercz o cechach BPH nieznacznego stopnia o wzmożonej spoistości płata prawego, natomiast poprzez badanie USZS:stercz V=30cm3 o równej torebce z tendencją do tworzenia płata środkowego, pęcherz moczowy o gładkich ścianach z zaleganiem do mikcji 40cm3. Wykonałem wczoraj badania PSA 3,99ng/ml - zakres referencyjny do 4,8 ng/ml oraz podano frakcję wolną 0,04ng/ml - zakres referencyjny do 1,1ng/ml. Jestem zakłopotany tym drugim wynikiem ponieważ na stronach internetowych wyczytałem, że im wyższy wynik tym lepiej, bo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty. Proszę o wyjaśnienie i ustosunkowania się do moich wyników oraz co do dalszego postępowania i leczenia.

Odnośnik do komentarza

Witam!
PSA występuje we krwi w dwóch postaciach – wolnej oraz związanej z białkami. Ilość wolnej frakcji PSA jest niższa u mężczyzn z nowotworem prostaty niż u osób
zdrowych. Jeśli zatem we krwi pacjenta stwierdza się graniczne stężenie PSA (4-10ng/mL), oraz
niski procent wolnego PSA (niższy niż 10%) oznacza to, że prawdopodobieństwo obecności raka prostaty wynosi około 50%. Konieczne jest wtedy wykonanie biopsji. Diagnostyką i leczeniem powinien pokierować zatem specjalista urolog.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...