Skocz do zawartości
Forum

Ciąża po czterdziestce


Gość urszula9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dwa miesiące temu skończyłam 40 lat. Jestem mamą dwójki dzieci - 17-letniego syna i 15-letniej córki. Ostatnio jednak z mężem zaczęliśmy się poważnie zastawiać nad kolejnym dzieckiem. Na szczęście nasza sytuacja finansowa pozawala, bym mogła zwolnić się z pracy i całkowicie poświęcić się wychowywaniu oraz opiece nad maleństwem.

Wiem jednak, że urodzenie dziecka po 40 wiąże się z ogromnym ryzykiem dla niego samego i matki, choć coraz częściej zdarzają się przypadki, że kobieta szczęśliwie donosi dziecko, będąc już po 40.

Chciałabym usłyszeć opinię kobiet, które zdecydowały się ten krok. Jak wyglądała ciąża w ich przypadku? Jak często udawały się do lekarza? Czy musiały brać jakieś dodatkowe środki farmakologiczne?

Czekam na osoby, które zechciałaby podzielić się ze mną swoim doświadczaniem.

Odnośnik do komentarza
Gość gertrudajz

Witaj. Rozumiem twoje obawy. Ja kilka lat temu miałam podobne. Obecnie mam 46 lat i już sześcioletnią córeczkę. Ogólnie, mam troje dzieci. Dwoje starszych jest już dorosłymi ludźmi, którzy mają swoje życie, swoje sprawy. Wyprowadzili się już z domu i tylko, od czasu do czasu, wpadają do mnie nas na obiad. Razem z mężem bardzo się cieszymy, że mamy jeszcze jedną pociechę. Mała sprawia nam mnóstwo radości. Przed zajściem z nią w ciążę, długo rozmyślaliśmy. W końcu doszliśmy do wniosku, że jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, to weźmiemy się do roboty. I udało się. Ciążę donosiłam spokojnie, a i poród odbył się bez komplikacji. W trakcie ciąży wykonałam kilka dodatkowych badań, które zalecił mi mój lekarz. No i dbałam o siebie bardziej niż, w czasie wcześniejszych. Wierzę, że i Tobie się uda. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Hej
Myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli czujesz się dobrze, a dodatkowo lekarz powie Ci, że nie ma przeciwwskazań, to możecie śmiało próbować.
Ja jestem w 6 miesiącu i szczerze mówiąc nie było to planowane dziecko, ale coraz bardziej się z mężem cieszymy. Wszystko przebiega dobrze, czuję się też dobrze, chyba nawet lepiej niż podczas mojej pierwszej ciąży.
Mam córkę 19-letnia, która niedługo pewnie wyfrunie z domu, a teraz na jej miejsce pojawi się nowa istotka. Jestem bardzo szczęśliwa i już się nie mogę doczekać rozwiązania.
Trzymajcie kciuki, a Tobie Ulu życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Moja mama urodziła Wojtusia w wieku 40 lat. Cała rodzina szaleje na jego punkcie, to cudowne dziecko. Poza tym widzę, że mama jest bardzo doświadczona i nic jej nie przeraża. Jest bardzo szczęśliwa. Wojtuś ma wspaniałe warunki rozwoju, wszyscy w domu jesteśmy albo jeszcze na studiach albo po i zarażamy małego wiedzą. Wcześniej niż normalne dzieci zaczął czytać i jak na 6-latka jest naprawdę bardzo inteligentny. Myślę, że dziecko w tym wieku to prawdziwy skarb.

Odnośnik do komentarza

samotnapanna3940
Witam.
Dziewictwo do 41 roku życia, a zajście w ciążę.
Czy długie bycie dziewicą ma jakieś skutki z zajściem w ciążę.
Jakie badania trzeba przeprowadzić, aby dziecko było zdrowe.
Czy po 42 roku życia zdecydować się na urodzenie dziecka czy adoptować?
Bardzo serdecznie proszę o pomoc i poradę.
Dziękuje bardzo.

Witam!
Czas jaki kobieta jest dziewicą ma pośredni wpływ na płodność i możliwość zajścia w ciążę. Związane jest to tylko z kwestią wieku kobiety - warto bowiem pamiętać, że wraz z upływem lat obserwuje się znaczny spadek płodności wśród kobiet. Zdecydowanie nie wyklucza to jednak możliwości zajścia w ciążę w wieku 42 lat. Przede wszystkim proszę udać się do lekarza ginekologa, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz w zależności od uzyskanych informacji zleci niezbędne badania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...