Skocz do zawartości
Forum

Peribronchitis a pneumokoki


Gość Sto.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój 5 letni syn cierpi na przewlekły kaszel... W zeszłym tygodniu zrobiliśmy rtg płuc na którym wyszło "cechy peribronhitis w wnękach płuca prawego i lewego" między czasie czekaliśmy również na wyniki wymazu z nosa... w tym czasie od kilku dni syn dostał już antybiotyk na płuca sumamed forte 200mg. Wczoraj odebraliśmy wyniki wymazu i wyszło streptococcus pneumonae ++ . Moje pytanie jest takie czy zmiany peribronchitis są od pneumokoków? Jak zbadać to czy te wnęki zaatakowały pneumokoki? Bo rozumiem że samo nosicielstwo nie jest groźne.. ale co jeśli to One zrobiły zmiany w rtg i być może przenikły do krwi?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Określeniem peribronchitis nazywamy zapalenie tkanek otaczających oskrzela. Niestety nie ma jednak takiej możliwości, by na podstawie wymazu z nosa stwierdzić czy opisane zmiany mają związek z infekcją S. pneumoniae. Warto bowiem podkreślić, że wymaz z nosa nie ma tu znaczenia diagnostycznego, tym bardziej, że dość często bakteria ta kolonizuje jamę nosową u dzieci. Ponadto samo stwierdzenie takiego nosicielstwa nie jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Jednakże, ponieważ jest to zapalenie tkanek otaczających oskrzela, nie ma takiej możliwości, by poprzez prosty wymaz stwierdzić etiologię tej infekcji. Tak właściwie nie ma także takiej potrzeby. Prawidłowa antybiotykoterapia powinna bowiem spowodować ustąpienie objawów i normalizację obrazu RTG.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie okołooskrzelowe zapalenie płuc mamy zażegnane... po 6 dniach stosowania sumamedu forte 200mg. Furczeń które były już nie słychać. Natomiast pneumokoki zwalczamy floxalem do nosa. Teoretycznie po to żeby nie zarażać dalej i nie powodowały nawracających się infekcji u syna. (Jeśli to właśnie One są powodem) . Mam jeszcze jednego syna 3 latka który właściwie nie choruje. Jednak jest ryzyko że też jest nosicielem pneumokoków ze względu na starszego brata. Czy powinnam zbadać i jego wymaz? I wyleczyć nos antybiotykiem aby obaj byli "czyści"? Czy przypadkiem starszy syn jak zostanie wyleczony to ten młodszy go z powrotem zarazi?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Tak właściwie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Tak jak napisałam bowiem w poście powyżej sam dodatni wynik wymazu z nosa w kierunku S. pneumoniae nie jest wskazaniem do eradykacji poprzez antybiotykoterapię. Jeśli jednak starsze dziecko często choruje, być może ze względu na to są wskazania do leczenia. Teoretycznie może warto zatem zbadać i przeleczyć młodszego syna. Tak naprawdę istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że inne dzieci w otoczeniu Pani synów także są nosicielami S. pneumoniae i Pani synowie ponownie się zakażą. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem pediatrą, który rozważy wszystkie za i przeciw, i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...