Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Jak wybrać psychologa?


Gość Adam Wisiołek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Izabela Malinowska

Zacznijmy od tego, że psycholog nie jest w stanie wyleczyć depresji. Po pomoc należy się udać do psychiatry. Wydaje mi się, że jeśli pójdziesz do specjalistycznej poradni psychiatrycznej, nie musisz sprawdzać jego kompetencji, sam fakt, że tam pracuje, świadczy o sobie.

Odnośnik do komentarza
Gość Józef_K

Tak?
Aż nie mogę się powstrzymać, by nie opatrzyć powyższego komentarzem.
Do psychiatry udałem się z pewnymi zaburzeniami psychicznymi, by ten skierował mnie do psychologa w celu ustalenia, czy te nie wynikają z psychozy organicznej. Po wykluczeniu takiej opcji na podstawie psychotestów, wykluczeniu zaburzeń osobowości podejrzewał schizofrenię paranoidalną. Przedłużające się zaburzenia były powodem skierowania mnie do Kliniki Psychiatrii, gdzie wykluczono psychozy stwierdziwszy zaburzenia osobowości mieszane.
Wniosek - teoretycznie któryś z psychologów, kompetentnych (sam fakt świadczy o tym, że tam pracują) niewłaściwie zinterpretował wyniki badań psychometrycznych, bo chyba nikt nie uwierzy w to, że do psychiatry poszedłem zdrowy i w procesie leczenia doznałem zaburzeń osobowości (to jeden z ustalonych przeze mnie paradoksów leczenia psychiatrycznego).
Mało tego po upływie roku krajowy autorytet w dziedzinie psychiatrii stwierdziła, że na podstawie tych psychotestów którym zostałem poddany nie było możliwym ustalenie, że w ogóle mam zaburzenia osobowości.
4 lata regularnego leczenia psychofarmakologicznego okazało się niepotrzebne? - w każdym bądź razie nieskuteczne.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim zdecyduj, czy chciałbyś wybrać się do kobiety czy do mężczyzny, bo dla wielu osób jest to ważne. Następnie warto poczytać np. na necie opinie o tym specjaliście osób, które się u niego leczyły, czyli np. jak długo się leczą, czy spotkania przynoszą efekt, jak wygląda terapia, jak często itp. Pamiętaj też, że to co komuś się nie spodobało, nie znaczy, że nie spodoba się Tobie i będzie nieskuteczne, dlatego czasem warto się zastanowić czy np. taka i taka sytuacja u psychologa byłaby dobra dla mnie czy nie. Możesz też zapytać swojego lekarza rodzinnego czy zna dobrego psychologa, którego może polecić.

Odnośnik do komentarza

Do psychiatry bym się wybrał w ostateczności, jakbym miał już jakieś cięższe objawy. Psycholog natomiast to dobry kierunek, z tym ze pamiętać musisz ze psycholog to najczęściej tylko wykształcenie - zastanowiłbym się raczej nad psychoterapeutą, najlepiej rzecz jasna po jakiejś szkole psychoterapii.

I tu kolejne pytanie po jakiej szkole?

Szkół jest wiele warto zaczerpnąć języka lub zapytać wójka google i zobaczyć co nam odpowiada, niestety psycholog raczej Ci nie podpowie, etyka zawodowa zabrania mu się oceniać innych psychologów, warto samemu wybrać. Ja bym postawił na jedną ze standardowych szkół post postfreudowską - psychoanlize i inne z tego się wywodzące, pracujące na przeniesieniu - czyli z nieświadomością.
Psychoanaliza

Psychoterapia psychodynamiczna/

Są tacy którym odpowiada szkoła Gestalt, czy szkoła behawioralna, a dla poszczególnych przypadków stosuje się np. terapię systemową (dla rodzin).

W każdym razie idąc na chybił trafił możesz trafić na różnych ludzi, a wśród nich na różne szkoły a czasem nawet zagrożenia! Rzecz jasna wszystko zależy od Twojej wiary i podejścia do różnych spraw, np. ustawienia Hellingerowskie stosowane przez niektórych psychologów, terapeutów jak sam autom gdzieś napisał to "praca z duszą". Ja bym tam wolał by nikt nie pracował z moja duszą.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Ja ze swojej strony dodam, że przy wyborze psychoterapeuty należy zwrócić uwagę, czy posiada on odpowiedni certyfikat pozwalający mu prowadzić terapię w danym nurcie. Warto również dowiedzieć się jakie towarzystwo wydało certyfikat i zweryfikować jego wiarygodność (czy wymaga superwizji, terapii własnej, stażu zawodowego).
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zanim wybierzesz odpowiedniego psychologa musisz zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać Twoja terapia. Są przecież różnego rodzaju terapie: terapia grupowa, terapia indywidualna, czy też terapia rodzinna. Każda z nich ma inne zalecenie, ma inne zastosowanie. Wydaje mi się, że dobrze jest wybrać specjalistę, który specjalizuje się w konkretnego rodzaju terapii. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jesteśmy w dobrych rękach.
Pozdrawiam,
AŃka;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...