Skocz do zawartości
Forum

Możliwość zapłodnienia a tabletka PO


Gość Elliot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Wczoraj, tj 15.04 kochałam się z moim mężczyzną bez zabezpieczenia, prawdopodobnie skończył we mnie (on sam nie jest pewny). Spodziewam się okresu 19.04, przez ostatnie pół roku mam regularne cykle co 27 dni. Odczuwam typowe dla mnie objawy napięcia przedmiesiączkowego, tzn rozdrażnienie, zmęczenie, suchość w pochwie i tkliwość piersi, mimo to niepokoję się, że mogłam zajść w ciążę. I z tym wiąże się moje pytanie - czy powinnam poczekać na okres, a jeżeli nie nadejdzie, to przyjąć tego konsekwencje, czy zastosować antykoncepcję awaryjną? Mój mężczyzna mówi, że przesadzam i że to niemożliwe, ja jednak nie jestem tego taka pewna. Dodam jeszcze, że ostatni wytrysk miał 13.04 (piszę o tym, bo wiem, że ma to wpływ na jakość nasienia).

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Skuteczność tabletek PO zmniejsza się wraz z upływającym czasem od stosunku. Im szybciej tym jest większa szansa, że nie zajdziesz w ciążę. Zasada jest jednak jedna aby wyrobić się w czasie 72h. W pierwszej dobie skuteczność pigułki jest największa, potem maleje. W trzeciej dobie po niezabezpieczonym stosunku wynosi ona około 60%.
Dostępny jest jeszcze jeden preparat o nazwie ellOne, który jest skuteczny(wg. producenta) do 5 dni, zawiera on inną substancję czynną.
Każdy stosunek bez zabezpieczenia niesie za sobą ryzyko ciąży, szczególnie jeżeli uprawiany jest w dni płodne. Jeżeli ma Pani dosyć regularne okresy to dzień 15-tego kwietnia był prawdopodobnie dniem niepłodnym. Oczywiście jest to tylko teoria, a w praktyce bywa różnie;) Więc decyzję pozostawiam Pani.
Proszę pamiętać, że po tabletkach PO mogą wystąpić różne powikłania: w postaci nieregularnych okresów, obfitych krwawień itd. Nie są to witaminy, które sobie można łykać po każdym stosunku.
Proszę się więc, zastanowić nad jakąś formą stałej antykoncepcji i nie uprawiać stosunku bez zabezpieczenia, jeżeli Pani nie chce zajść w ciąże.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Witam,
Tydzień temu w czwartek w nocy zażyłam Escapelle. Czy to możliwe, że oprócz tych fizycznych dolegliwości do efektów ubocznych należą także liczne wahania nastroju od radości po rozbicie i przygnębienie? Zdążyłam już porządnie wyżyć się na kilku osobach i mowić różne dziwne rzeczy. Czasami dopada mnie ogromne zmęczenie. Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że ta tabletka może być przyczyną stanów nad którymi nie panuję. Jak długo będzie utrzymywał się taki stan?

Odnośnik do komentarza

Witam. 3 dni temu wraz z moją dziewczyną podczas stosunku mieliśmy tą przykrość, że pękła nam prezerwatywa. Dopiero potem sprawdziliśmy jakie ma dni, niestety okazało się, że są płodne. Co gorsza- była to noc z 15 na 16 dzień cyklu, czyli dzień po planowanej owulacji (chociaż wiadomo jak to z tym jest, nigdy nie wiadomo... Dodatkowo moja dziewczyna miewa nieregularny okres).
3 godziny po stosunku moja dziewczyna zażyła tabletkę po. Czy tabletka mimo teoretycznych dni płodnych (teoretycznie dzień po owulacji) uchroni nas przed niechcianą ciążą?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...