Skocz do zawartości
Forum

Zaburzenia wzrostu a niskorosłość


Gość smutna mama...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość smutna mama...

Chciałabym zapytac w jakis sposob mozna stwierdzic niskorosłosc, skad mam wiedziec, ze moje dziecko nie rosnie tak jak powinno? mam synka 8 lat i jest strasznie malutki... bardzo mnie to martwi, lekarz własnie wspomnial ze to moze byc niskoroslosc, obecnie jestesmy za granica i nie mam mozliwosci pojscia do lekarza wiec chcialabym zapytac jak zbadac czy to to. Czy mam to liczyc w jakis sposob co ile i ile rosnie czy chodzi o wiek i wzrost? Czy da sie to jakos leczyc?

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie:)

Niskorosłość u dzieci definiuje się, najczęściej za pomocą siatek centylowych. Jest to wówczas wysokość ciała znajdująca się poniżej normy rozwojowej dla wieku i płci, czyli poniżej 3 centyla na siatce centylowej.
Najpierw trzeba pójść do pediatry i zdiagnozować czy rzeczywiście u Pani synka występuje niskorosłość.
Kolejnym krokiem jest diagnostyka.
Za ok. 38% odpowiada konstytucjonalna niskorosłość, niezwiązaną z innymi patologiami, efektem zaburzeń hormonalnych lub elementem zespołów genetycznych [2-4], czy też skutkiem wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrastania oraz przewlekłych chorób.
Czy da się leczyć??To zależy od przyczyny niskorosłości.
Czy Pani i mąż jesteście niscy??

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...