Skocz do zawartości
Forum

Gronkowiec w ranie pooperacyjnej


Gość beti121

Rekomendowane odpowiedzi

Mój starszy syn miał operację wycinania wyrostka robaczkowego. Rana nie chciala sie goić nawet zaczeła się ślimaczyć, pojawiła się temperatura, zaczerwienienia i sączyła sie (chyba) ropa. Pojechaliśmy do lekarza okazało się po badaniach, że to gronkowiec złocisty metacyliniwrażliwi. Lekarz zalecił przemywanie rany octeniseptem. Czy to nie za mało? Czy samo przemywanie wystarczy? Czy to jest groźne? Przemywamy 2 dzien dopiero niewielka zmiana boje sie troche bo swieta nadchodza i nie wiem czego sie spodziewac, kiedy bedzie poprawa?

Odnośnik do komentarza

U mnie także stwierdzono zakażenie gronkowcem złocistym. Jednakże mój przypadek był inny, bo miałam wymaz robiony z czyraka. W każdym razie ja miałam robione opatrunki, co drugi dzień u chirurga, a tak to sama musiałam je robić. Smarowałam ranę maścią z antybiotykiem Baneocin, a u chirurga podawano mi jakąś drugą. Prócz tego dostawałam antybiotyk doustnie. Do wyleczenia dochodziło mniej więcej po około 3 tygodniach. Tylko tak jak pisałam wcześniej, mój przypadek był inny, bo ja miałam dość głęboką dziurę po zabiegu, więc na pewno to też wpłynęło na czas leczenia. Wydaje mi się, że lekarz wie co robi. Przepisał preparat w płynie, który pewnie zawiera antybiotyk. Może po wycięciu wyrostka właśnie tak wygląda leczenie bakteryjnych zapaleń, niestety w tej kwestii nie mam doświadczenia ;) Mimo wszystko czyrak powtórzył mi się 4 razy, a dopiero po trzecim zrobiono wymaz i wtedy okazało się, że to gronkowiec. Dowiedziałam się jednak, że w razie gdybym nadal była wrażliwa na bakterię, kiedy kolejny raz dojdzie u mnie do zakażenia spowodowanego gronkowcem, lekarze mogą pobrać ten mój konkretny szczep bakterii i zrobić z niego szczepionkę, żeby się w końcu na niego uodpornić. Ale to już takie wybieganie w przyszłość. Bądźcie pozytywnej myśli, wcale zakażenia nie muszę się powtarzać. Ale w razie czego może ta informacja o szczepionce się kiedyś przyda. Ja dowiedziałam się o niej niestety późno. W przeciwnym razie może nie miałabym tych 4 czyraków...

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Gronkowce metycylinowrażliwe są bakteriami, która naturalnie bytują na skórze człowieka - tzn. stanowią tzw. florę bakteryjną i nie są groźne.

Czasami jednak gdy pojawia się uszkodzenie skóry, może dojść do zakażenia rany. Jeżeli rana jest niewielka, infekcja dotyczy samej rany, wtedy wystarcza faktycznie przemywanie rany preparatami odkażającymi (Octenisept). Na ranę można poza tym po przemyciu nakładać preparaty typu Jodid lub Rivanol (oba w żelu).

Co jeszcze istotne - nie należy nakładać na cały dzień szczelnych opatrunków tylko umożliwić dostęp powietrza, w takich warunkach rana goi się najlepiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...