Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc przyjaciółce, która się tnie?


Gość ps...ho

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyjaciółkę, która tnie się od ok. 3 lat. Ma obecnie niecałe 15 lat i pomimo pomocy psychologa, nauczycieli i przyjaciół ona nadal się tnie. Nie potrafi z tym skończyć. Nie wiem już, jak jej pomóc, a ona prawie każdy problem próbuje rozwiązać autoagresją.

Odnośnik do komentarza

Witam
Bardzo dobrze, że starasz się pomóc przyjaciółce. Jednak obawiam się, że potrzeba tutaj pomocy specjalisty. Wspomniałaś, że Twoja przyjaciółka zaczęła się okaleczać w wieku około 12 lat. Jest to wiek, w którym kształtuje się osobowość człowieka. Dlatego też zachowania autodestrukcyjne, które pojawiają się w tym wieku mogą wskazywać na zaburzenia osobowości. A takie zaburzenia wymagają psychoterapii. Ponadto samookaleczanie się, może również być objawem depresji i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Wspomniałaś, że Twoja przyjaciółka szukała pomocy u psychologa i nauczycieli. A co z rodzicami? Czy wiedzą o problemie swojej córki? Pytasz jak możesz jej pomóc. Przede wszystkim postaraj się ją namówić na wizytę u psychologa lub psychiatry, który pomoże stwierdzić z czego wynikają jej zachowania autodestrukcyjne, jakie mają podłoże. Ponadto, w miarę możliwości pomagaj jej rozwiązywać problemy i wspieraj ją.
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Twoja przyjaciółka się tnie, bo jest młodą osobą, jest nastolatka, mozliwe, że jest osobą wrażliwą, przechodzi okres buntu, kumulują się w niej emocje, hormony szaleją, a do tego mogą dochodzić problemy np. w domu, w szkole, pierwsza miłość. Cięcie się, jest w tym wypadku reakcją, odpowiedzią na to wszystko, co dzieje się wokół, jest to forma radzenia sobie z emocjami. Musisz porozmawiac z nią i powiedzieć, że sa inne metody aby zapanowac nad stresem, załagodzić go i ogarnąć swoje emocje. Cięcie się jest sygnałem, że Twoja przyjaciółka potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry, dziwne, że pomimo pomocy psychologa i nauczycieli nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Jesli chcesz jej pomóc, porozmawiaj z psychologiem w szkole, aby porozmawiał z jej rodzicami. Najwazniejsze, aby odkryć źródło problemów, spróbuj ją podpytac dlaczego to robi, przez co, z jakiego powodu. I jeśli odpowie Ci dlaczego, podsuń to psychologowi, aby po tym kątem z nią popracował. Jeśli to nie będzie przynosiło rezultatów, myślę, że powinnaś o tym powiedziec nauczycielom i psychologowi, aby zaproponował jej leczenie psychiatryczne, możliwe, że konieczna będzie terapia na oddziale dziennym, ewentualnie jakieś leki, bo w przypadku autoagresji, moga pojawić się mysli samobójcze, dlatego najlepiej jak najszybciej reagowac, stosowac intensywną terapię, znaleźć źródło, aby je zminimalizować, w dużym stopniu pomóc moga rodzice, ale wazna jest współpraca kolezanki, rodziców i psychologa.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Nie jestem żadnym ekspertem, ale mam przyjaciółkę, która się tnie. Wiem dobrze, że ta osoba musi wiedzieć, że jest przy niej ktoś kto zawsze jej pomoże i nie opuści w trudnych chwilach. Takiej osobie potrzebna jest przede wszystkim przyjaciółka. Bardzo dobra przyjaciółka. Kiedyś pewien chłopak, w którym moja przyjaciółka była na maksa zakochana chodził z inną i to do tego z jej drugą najlepszą przyjaciółką. Ona wtedy na fb napisała, że chce zostać sama. Przeraziłam się, że znowu będzie chciała się ciąć, albo gorzej. Potem doszedł do mnie sms od niej, że "śmierć jest lekiem na nieudaną miłość". Wtedy mnie zmroziło, ale nie mogłam pozwolić na to żeby sobie coś zrobiła. Tak na marginesie była wtedy godzina koło 21. Pobiegłam do niej. Moja mama była przeciwna, ale musiałam to zrobić. Miałam rację. Ona chciała się zabić, ale gdy mnie zobaczyła pogadałyśmy i wszystko się ułożyło. Nadal widzę, że cierpi. A jak ona cierpi to i ja. Za bardzo mi na niej zależy, żeby ją teraz zostawić. Dlatego dla tych których przyjaciółki się tną: NIE ZOSTAWIAJCIE ICH SAMYCH Z TYM PROBLEMEM!!! pozdro :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...