Skocz do zawartości
Forum

Czy moje zachowania były przejawem autyzmu?


Gość Zakręconaaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zakręconaaaa

Nigdy dotąd nie interesowałam się tym, tematem. Wspomnienia z dzieciństwa,które nie dają mi spokoju i analiza sytuacji mojej obecnej przeważyły aby podzielić się moja historią i szukać rady.
W przedszkolu byłam ,,dziwnym "dzieckiem. Do moich ulubionych zabaw było bujanie się na koniu na biegunach i wpatrywanie się w obrazki powieszone na ścianach. Lubiłam rysować. Nie czułam potrzeby nawiązywania nowych kontaktów z rówieśnikami.W szkole podstawowej byłam bardzo nieśmiała, zamknęłam się w świecie literatury- każdą wolną chwilę spędzałam na czytaniu książek. Nie miałam koleżanek, tylko jedną przyjaciółkę.I tak przez pozostałe lata właściwe bez zmian...
Najbardziej niepokoi mnie dzisiaj fakt, że przez cały ten czas (od ok 4,5 lat do 20 roku życia)godzinami kręciłam się w kółko do muzyki. Sprawiało mi to dużą przyjemność. Kiwałam się na boki, kręciłam głową w każdej wolnej chwili. W ten sposób rozładowywałam napięcie lub wchodziłam w rodzaj transu.
Dzisiaj jako 30 latka mam duże problemy z koncentracją; szybkim kojarzeniem, szczególnie jeśli chodzi o np. liczenie. Niską samooceną, stanami wysokiego napięcia nerwowego( niezależnie od sytuacji). Czy sama mogę sobie jakoś pomóc?Czy te zachowania które opisałam to przejaw autyzmu?

Odnośnik do komentarza

Witam,
Przede wszystkim na podstawie wymienionych przez Panią objawów, nie da się stwierdzić czy wskazują one na autyzm. Co prawda wspomina Pani o występowaniu stereotypii ruchowych (kołysanie całego ciała, bujanie się, kręcenie głową) oraz o braku zainteresowania kontaktami z rówieśnikami, ale w typowym autyzmie dziecięcym występują jeszcze zaburzenia rozwoju mowy (często można zaobserwować echolalia – niepotrzebne powtarzanie słów powiedzianych przez inne osoby), brak reakcji na swoje imię, zachowania nieuwzględniające norm i zasad współżycia, opór przed zmianami. Zwykle osoby autystyczne cechuje dobra lub ponadprzeciętna pamięć mechaniczna oraz uzdolnienia do zadań wzrokowo – przestrzennych.
Jeżeli chodzi o Pani problemy z koncentracją, szybkim kojarzeniem oraz występowanie napięcia nerwowego, to mogą mieć one różne podłoże. Radziłabym skonsultować się ze specjalistą.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dzieci z autyzmem i ich rodziny mają wsparcie na wielu płaszczyznach i szanse na przyszłość. Ówcześni dorośli lądują w psychiatrykach, rodzice starzeją się z poczuciem przegranej albo rozchodzą się. O tym się milczy. Starsze roczniki autystyczne są skazane w tym kraju. Dorosły autyzm jest tematem tabu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...