Skocz do zawartości
Forum

Podejrzenie mutyzmu u dziecka


Gość Konwalijka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Konwalijka

Moja 3 letnia córka nie gaworzy ani nie mówi. Komunikuje się tylko za pomoca znaków i pokazywaniem paluszkiem na coś co chce. Czasami ciężko się z nią porozumieć, bo nie bardzo wiadomo co ona chce. Nie byłm z nią jeszcze u lekarza bo myślałam że może rozwija się wolniej, bo poza tym że nie mówi jest bardzo żywym i rozgarniętym dzieckiem. W internecie znalazłam artykuł o mutyzmie. I tak jakby trochę pasowało ale do końca nie wiem. Jak sądzie powinnam iść do lekarza czy jeszcze nie ma potrzeby siać paniki.

Odnośnik do komentarza
Gość Malinka1803

Witaj moim zdaniem powinnaś się wybrać do lekarza to fakt że niektóre dzieci rozwijają się wolniej słabo wymawiają słowa lub mówią tylko kilka słów ale Twoja córka nic nie mówi to niepokojące może ma problemy ze słuchem?

Odnośnik do komentarza

może jest głuchoniema albo po prostu niema (nie wiem czy to mutyzm czy nie), na pewno laryngologicznie musi sie zbadac, logopedycznie lub psychologicznie 3 latka to juz koniecznie musisz sie zajac tym problemem!!!!

Odnośnik do komentarza

Witam,
Jeśli Twoja córka nie ma problemów z rozumieniem mowy, to rzeczywiście możliwe, że jest to mutyzm. Jednak mutyzm może mieć dwie postaci - organiczną i funkcjonalną. Mutyzm organiczny jest spowodowany uszkodzeniem narządów mowy, nieprawidłowościami w budowie krtani, jamy ustnej, podniebienia, języka oraz szczęki, a także mikrouszkodzeniami mózgu. Natomiast mutyzm funkcjonalny ma podłoże psychogenne.
Powinnaś wybrać się do lekarza, żeby sprawdzić czy nie ma dysfunkcji w budowie aparatu mowy. Jeśli takie badania nic nie wykażą, konieczna będzie wizyta u psychologa.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...