Skocz do zawartości
Forum

Słaby apetyt i spadek wagi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nazywam się Dawid, mam 15 lat. Główny mój problem dla którego tutaj się zarejestrowałem to niska waga (niecałe 45kg) w stosunku do wieku i wzrostu - 166cm. Obecnie jestem w stanie "podepresyjnym", gdyż spadłem z wagi około 15kg z powodu presji wywieranej przez trenera karate, który tak oto sobie zażyczył, bym schudł, aby mieć jeszcze lepsze wyniki sportowe. Zrobił sobie ze mnie "lalkę" do zdobywania medali. Niby stypendium co miesiąc, wysokie wyniki sportowe itp, jednak zdrowie odmówiło posłuszeńtwa. Od około 2 lat miewam codziennie bóle brzucha po jedzeniu (obecnie już coraz mniej), które mają podłoży tylko i wyłącznie psychiczne. Stwierdziła to pani psychiatra, a utwierdziło to ją w przekonaniu moje wyniki, także gastroskopia (wykazująca jedynie nadżerki w żołądku i dwunastnicy, na które brałem leki i które wyleczyłem już dawno temu). Wiem, przynudzam, ale jeśli naprawdę wiesz jak mi pomóc to bardzo proszę.

Otóż teraz głównie mój problem, jak już wyżej wspomniałem, tkwi w małej wadze u słabym apetytem. Pani psychiatra dała mi niecały miesiąc, by moja waga poszła w górę. Inaczej pomyśli nad leczeniem w tym kierunku. Dodam jeszcze, że będę chodził na terapie psychologiczne. Ale wracając do jedzenia. Otóż pani mówiła, że mam jeść 5 razy dziennie (na śniadanie - pieczywo, na drugie śniadanie - pieczywo, obiad - z dwóch dań, deser - coś słodkiego, kolacja - pieczywo), a sumując dziennie muszę dostarczyć ok. 3000kcal.
Jest to dla mnie trudne, gdyż mam "mały żołądek", szybko robię się syty i brak mi apetytu. Dlatego proszę was o rady w kwestiach żywieniowych. Co jeść, by mieć lepszy apetyt? Co zrobić na fakt, iż mam mały żołądek i szybko jestem najedzony? Bo wczoraj byłem u lekarza i spróbowałem od wczoraj już jeść <3000kcal. Nie dałem rady. Jak zjem więcej to już boli mnie brzuch. Co to jest? Dlaczego tak jest? Jak nabrać masy? Jak rozszerzyć żołądek?<br />

Z góry bardzo, ale to bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Gość Piękna i Bestia

postaraj się jeśc więcej białka. To pomoże zbudowac ci masę mięśniową. ALe moim zdaniem powinieneś iśc do dietetyka i gastrologa. Musisz zrobić sobie badania podstawowe, i zaczać sie normalnie odżywiać. Zacznij od małych porcji, takich żeby nie obciążać żoładka zbyt mocno. I sukcesywnie zwiększaj porcje. Wiadomo ze jak od razu rzucisz się na jedzenie to bedzie cię bolał brzuch, ale jak zaczniesz sie jeśc mało a bardzo czesto to powinno ci się poprawić

Odnośnik do komentarza

Na początku radziłabym poprosić rodziców o interwencje w sprawie trenera, bo jego zachowanie jest co najmniej nieodpowiedzialne. Jeżeli chodzi zaś o dietę to postaraj się jeść te 5 posiłków, może być nawet 6. Jedz mniejsze porcje a często, tak by nie przeciążać żołądka ale i wprowadzić odpowiednią ilość kalorii. Jeśli nie możesz zjeść tych 5 porcji to spróbuj na początek jeść produkty półpłynne np jogurty z bananem, serek wiejski z miodem, maślanka, mleko z płatkami, może wtedy nie będzie bolał cię brzuch. Dodatkowo możesz wykorzystać kilka tricków jak przybrać na masie:
1. Jedz posiłek tuż przed snem, choćby mały ale zjedz
2. Po obiedzie jeśli możesz to zrób sobie 30 minutową drzemkę
3. Potrawy możesz polać łyżką oleju z pestek winogron, podnosi on kaloryczność a jest niewyczuwalny w potrawach.
4. Jedz orzechy, np gratka wrzucona do musli albo do sera białego 100g orzechów ma około 500-600 kcal.
Najlepiej jednak jakbyś udał się do dietetyka, który ułożył by dietę w oparciu o Twoje badania i aktualny stan.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...