Skocz do zawartości
Forum

Obszar upośledzonego upowietrznienia tkanki płucnej u dziecka


Gość ma...11

Rekomendowane odpowiedzi

dziecko 3 letnia dziewczynka ma taki opis zdjęcia rtg płuc
Niewielki obszar upośledzonego upowietrznienia tk. płucnej przywnękowo po str. lewej, pozatym płuca i serce w normie.
dziecko nigdy nie miało zapalenia oskrzeli i płuc
Proszę o interpretacje
Zaniepokojona mama

Odnośnik do komentarza

Witam,

Trudno mi coś więcej powiedzieć bez zbadania Pani dziecka. Dodatkowo musiałbym zobaczyć to zdjęcie, bo sam opis jest tylko interpretacją radiologa. Dobrze popatrzeć też na inne cechy, które widać na zdjęciu.
Może być kilka przyczyn upośledzonego upowietrznienia tk. płucnej.
Zapadnięciem się pęcherzyków płucnych i niepełne rozprężenie płuca lub części jego miąższu (stan zmniejszonego upowietrznienia lub całkowitej bezpowietrzności) to niedodma. Mechanizm niedodmy polega na zamknięciu światła oskrzela (niedodma obturacyjna) lub na ucisku z zewnątrz na płuco (niedodma kompresyjna).
Może jakiś mały oskrzelik jest przytkany i dlatego część tkanki płucnej położona przywnękowo nie rozpręża się.
Trudno mi gdybać co jest tego przyczyną, ponieważ radiolog nie napisał nic więcej. Myślę, że powinna Pani udać się z tym zdjęciem do pediatry i poszerzyć diagnostykę.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Witam!
Niestety nie napisała Pani z jakiego powodu wykonano dziecku RTG, jakie ma dolegliwości, czy bierze jakieś leki, czy ma schorzenia przewlekłe. Proszę bowiem pamiętać, że wynik takiego badania to tylko "suche dane". Wyniki badań powinno się zaś interpretować w oparciu o podstawowe dane o pacjencie. Ogólnie można stwierdzić, że stan zmniejszonego upowietrznienia lub całkowitej bezpowietrzności to niedodma. Przyczyną tego stanu mogą być patologie płucne, oskrzelowe, opłucnowe. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...