Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników hormonów a zajście w ciążę


Gość wi...us

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i z gory dziekuje za odpowiedz.
Mam 31 lat i staram sie zajsc w ciaze.
Od sierpnia tego roku stwierdzilam ze zbadam sobie hormony tarczycy i prolaktyne tak dla wlasnej wiadomosci, moj ginekolog tylko wspomnial ze jesli chce to moge sobie je zbadac.
I tak:
wynik z sierpnia:
TSH 5.140ulU/ml (0.27-4.20)
PRL 28.3ng/ml (1.3-25)
PRL po obciazeniu 198.4ng/ml

Na kolejnej wizycie pokazalam te wyniki mojej ginekolog (nie ma specjalizacji z endokrynologi) i przepisala mi Parlodel ktory kazala brac po pol tabletki przez miesiac.
Po miesiacu przerwac i zrobic badania.

Powtorne badanie tarczycy:
Free T4 14.9pmol/L (10.5-22.0)
TSH 4.11mlU/L (0.27-4.20)
PRL 464mlU/L (102-496)
PRL po obciazeniu 5209mlU/L

Ginekolog po obejrzeniu tych wynikow powiedziala ze to musi byc pomylka labolatoryjna i trzeba je powtorzyc.
Nie kazala mi juz przyjmowac zadnych lekow.
Wyszlam od niej w wiekszej niewiedzy niz tam weszlam.

Dodam jeszcze ze miesiaczkuje regularnie, okres mam srednio co 29, 30 dni.
Wydaje mi sie ze rowniez owuluje normalnie bo test owulacyjny okolo 15 dnia cyklu pokazuje mi 2 kreski wiec jakis tam poziom hormonu LH wykrywa.
Jestem generalnie zdrowa osoba, nigdy nie leczylam sie na tarczyce ani hormonalnie.
Jak zapytalam ginekolog czy nie lepiej utrzymywac TSH na nizszym poziomie jesli staram sie o dziecko to powiedziala ze nie trzeba ingerowac jesli ostatni wynik jest w porzadku.

Nie wiem co mam robic z ta prolaktyna, prosze o opinie
Dodam jeszcze ze mieszkam za granica i tu dostep do specjalistow jest bardzo ograniczony dlatego bardzo prosze o odpowiedz i dodatkowa opinie.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Podane wyniki TSH wskazują, że zdecydowanie powinnaś wykonać pełną diagnostykę tarczycy (TSH, fT3, fT4, przeciwciała) przed zajściem w ciążę. Prawidłowe ilości hormonów tarczycy są bowiem niezwykle ważne dla rozwijającego się dziecka. Najlepiej byłoby gdybyś skonsultowała się ze specjalistą endokrynologiem. Tym bardziej, że pierwotna niedoczynność tarczycy może mieć związek z podwyższonymi wartościami prolaktyny. Ponadto podane wartości prolaktyny najprawdopodobniej wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową, która rzeczywiście leczona jest bromokryptyną. Leczenie zazwyczaj trwa jednak rok a nawet i dłużej - na pewno natomiast nie miesiąc.
Zdecydowanie sugeruję konsultację endokrynologiczną!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...