Skocz do zawartości
Forum

Przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników a stosowanie HTZ


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 43 lata. Przez wiele lat brałam tabletki antykoncepcyjne (ostatnio Jeanine). Kilka lat temu zaczęłam się źle czuć (zmęczenie bez powodu, nadmierna senność w ciągu dnia, bóle głowy, mięśni, stawów, trudności w skupieniu uwagi, przyswajaniu informacji). Poziom złego samopoczucia z upływem czasu wzrastał. Odstawiłam Jeanine, żeby zrobić badania i po 3 miesiącach od odstawienia stwierdzono u mnie przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników (FH i FSH takie jak w okresie menopauzy, niski estradiol, testosteron poniżej normy) i zalecono HTZ (plastry Systen Sequi). Dodam, że nie nastąpiło u mnie zatrzymanie miesiączki a badanie gęstości kości wskazuje na wartości powyżej normy - bez cech osteopenii czy osteoporozy. HTZ stosuję już pół roku. Od tego czasu nie mam już takich częstych i mocnych bólów głowy i trochę zmniejszyła się senność. Pozostałe dolegliwości zostały. Poziom zmęczenia niestety się nie zmienił i chyba zaczynam już z tego powodu wpadać w depresję. Dodatkowo poziomy aldosteronu miewam jakieś dziwne (tą kwestię poruszyłam w innym temacie „Wpływ tabletek antykoncepcyjnych i HTZ na poziom aldosteronu”).

Ginekolodzy, u których byłam są przeciwko HTZ a endokrynolodzy za HTZ. Nie wiem co robić, stosować ją dalej czy przerwać? Nie do końca mi pomaga ale wiem, że było gorzej i nie chcę, żeby to wróciło. Ale dobrze też nie jest...

Bardzo proszę o jakieś opinie i sugestie co robić?

Odnośnik do komentarza

Czy tabletki antykoncepcyjne Jeanine (albo ich odstawienie) mogą spowodować obniżenie poziomu aldosteronu poniżej dolnej granicy normy a plastry Systen Sequi mogą podnieść poziom aldosteronu powyżej górnej granicy normy?
Po 3 miesiącach od odstawienia Jeanine miałam właśnie taki poziom aldosteronu - poniżej normy. Potem zaczęłam stosować plastry Systen Sequi i po pół roku ich stosowania poziom aldosteronu wyszedł powyżej normy. Nie stosowałam żadnych innych leków. Mam 43 lata.

Odnośnik do komentarza

Bardzo przepraszam Orchidka ale myślałam, że zakładam 3 różne tematy (1 post: wpływ antykoncepcji i HTZ na poziom aldosteronu, 2 post: sens stosowania HTZ i 3 post: przesunięcie miesiączki podczas stosowania HTZ). Najpierw założyłam je na forum abcginekologia a potem pomyślałam, że to może bardziej kwestie endokrynologiczne i dlatego założyłam je również na forum abdzdrowie. Teraz widzę tylko 2 z 3 postów w jednym temacie a postu z tematem przesunięcia miesiączki podczas stosowania HTZ nigdzie nie widzę.

Odnośnik do komentarza

Mam 43 lata. Pół roku temu stwierdzono u mnie przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników i zalecono HTZ (plastry Systen Sequi). Nie nastąpiło u mnie nigdy zatrzymanie miesiączki. Podczas stosowania HTZ początkowo miesiączka rozpoczynała się w czasie gdy miałam przyklejony pierwszy lub drugi plaster zawierający tylko estradiol (Systen 50), dwa ostatnie razy miesiączka rozpoczęła się po przyklejeniu drugiego z kolei plastra zwierającego estradiol i progestagen (Systen Conti). Czy w moim przypadku taka sytuacja jest normalna czy nie? Czy należy coś z tym robić? Jeśli tak to co?

Odnośnik do komentarza

Witam,

HTZ to "temat rzeka". Różne też są opinie na temat hormonalnej terapii zastępczej, wygłaszane przez ekspertów.
Wiadomo jednak, że HTZ nie powinno być stosowane u kobiet z dużymi obciążeniami(nowotwory estrogenozależne w rodzinie, nadciśnienie, ch. zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie itd.) Moim zdaniem obowiązkowo powinno się stosować, HTZ z "wstawką" gestagenną, przez 10-12 dni cyklu np. w pigułkach lub plastrach. Naśladują one działanie drugiego naturalnego hormonu - progesteronu, który ochrania błonę śluzową macicy (endometrium) przed nadmiernym rozrostem podczas podawania estrogenów.
Zamiast HTZ można stosować naturalne preparaty-pomocne będą tu i zioła, i witaminy np.:
- Roślinne fitoestrogeny-możesz je nabyć w każdej aptece-są to ziołowe leki, które niestety nie są w stanie w 100% zastąpić HTZ.
-Witaminy(B,E,D, wapń)-zmniejszają one ryzyko chorób krążenia oraz poprawiają stan kości.
-środki ułatwiające zasypiani.

Wszystkie te preparaty możesz nabyć w aptece. Aby zmniejszyć dodatkowo objawy przekwitania polecam Ci: zdrową dietę oraz ruch fizyczny. Ćwiczenia 3,4 razy w tygodniu od 30 minut do godziny, poprawią Ci humor, zmniejszą objawy zmęczenia, ułatwią zasypianie itd.

Powiem szczerze, że nie jestem zwolennikiem wynalazku pod nazwą "HTZ". Jako lekarz, zaproponowałbym Ci bardziej naturalne metody radzenia sobie z menopauzą(zmiana diety, zioła, aktywność fizyczna, psychoterapia itd.). Należy wspomnieć, że naturalne metody nie dają aż tak dużych efektów(jak HTZ), jeżeli stosowane są pojedynczo(np. tylko dieta).

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...