Skocz do zawartości
Forum

Zanik miesiączki u nastolatki


Gość ka...il

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 15 lat, 165cm wzrostu i ważę 43kg. Od roku regularnie miesiączkowałam, ale dwa miesiące temu zatrzymał mi się okres i do tej się nie pojawił. Trochę się tym martwię, bo jeszcze parę miesięcy temu ważyłam 45kg i wszystko było normalnie. Nie choruję na nic, a te dwa kilo straciłam tak po prostu - nie odchudzałam się. Na razie nie chcę nic mówić mamie, bo gdzieś wyczytałam, że okres pojawia się tylko, jeśli ktoś waży właśnie 45kg. Czy to prawda? Czy to, co mi się dzieje, to coś groźnego?

Odnośnik do komentarza
Gość dobra_rada

Bzdura :) okres nie ma żadnego powiązania bezpośrednio z wagą. Okres może zaniknąć u dziewczyn, które bardzo się odchudzają i w szybkim czasie bardzo dużo schudną. Np anorektyczki nie maja okresu, bo organizm jest zbyt wychudzony i wyniszczony, aby mógł normalnie funkcjonować. Dwa kg różnicy to prawie żadna różnica, chociaż fakt - musisz być chudziutka. Zastanów się, czy odżywiasz się prawidłowo, czy nie masz żadnych zaburzeń odżywiania, bo wtedy zanik okresu może rzeczywiście wynikać z niskiej wagi.

Z drugiej strony nieregularne cykle w twoim wieku to normalna sprawa. Okres może być nawet raz na trzy miesiące, bo jesteś w okresie dojrzewania, kiedy zachodzą duże zmiany w organizmie.

Odnośnik do komentarza

tak mozemy dyskutować cąle dnie, ale najlepiej by bło jakbyś poszła do ginekologa, bo może masz jakieś zburzenia gospodarki. Twoja waga jest bardzo niska być może cierpisz na nadczynność tarczycy i moze to powoduje jakieś problemy z Twoją iesiączką.

Nigdy więcej nie patrz na mnie takim wzrokiem
Nigdy więcej nie podnoś na mnie głosu
Nigdy więcej nie zatruwaj słów gorycz

Odnośnik do komentarza

Witam,

O wtórnym zaniku miesiączki, możemy mówić dopiero wtedy, gdy u kobiety, która miesiączkowała regularnie, krwawienia nie pojawiły się przez kolejne trzy cykle miesiączkowe, lub/i tyle trwają odstępy pomiędzy kolejnymi krwawieniami.
Sytuacja taka wymaga konsultacji lekarza.
Głównymi przyczynami wtórnego zaniku miesiączki są m.in.:
Duży wysiłek fizyczny, intensywne ćwiczenia, stres, dieta(szczególnie restrykcyjne), gwałtowana utrata lub przybranie na wadze, zaburzenia hormonalne(choroby tarczycy, ch. Cushinga), tabletki antykoncepcyjne, zespół policystycznych jajników itd.
Masz niedowagę, co może sugerować, że źle się odżywiasz, lub chorujesz na jakąś chorobę. Za chorobą raczej przemawiałaby nagła-duża utrata wagi ciała bez zmiany diety. Postaraj się odżywiać lepiej i przytyć trochę, uzyskując wagę należną dla Twojego wieku i płci.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...