Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Czy lek na nadciśnienie może być przyczyną zwiększenia poziomu wskaźnika wątrobowego ALAT?


Rekomendowane odpowiedzi

Przed pójściem do lekarza rodzinnego robiłem sobie badania ogólne (morfologia, mocz - wyszły dobrze) i próby wątrobowe ALAT - 64 (norma do 40) ASPAT - 43 (norma do 40), GGT - 105 (norma różnie podają w tym labolatorium norma do 70) - piłem weekendowo dość sporo 5-6 piw, ciśnienie w granicach 145-150/95-99 (jak nie piłem też takie było).

Lekarz rodzinny przepisał tabletki zawierające bursztynian metoprololu 47.5mg o przedłużonym uwalnianiu (BETO 50 ZK) -> 1 dziennie z rana. Już po pierwszym zażyciu ciśnienie zeszło do 130-135/85 i tak jest praktycznie dzień w dzień, objawów ze strony narządów żadnych nie odczuwam, żadnych bólów w okolicach nadbrzusza itd.

Ale po 10 dniach zażywania zrobiłem po raz kolejny badania prób wątrobowych tym razem cały profil (bo ograniczyłem picie do praktycznie zera) i wskaźnik ALAT wzrósł dwukrotnie teraz ALAT - 131 ASPAT - 49, GGT -  103 (Biluribina całkowita, Albumina w surowicy, Fosfataza zasadowa - ALP - wszystko w normie).

Czy to możliwe, że zażywanie leków na nadciśnienie (metropolol - betabloker) może być przyczyną takiego zwiększenia poziomu ALAT we krwi? Czy powinienem zmniejszyć dawkę albo odstawić lek? 

Odnośnik do komentarza

Ggtp masz za wysokie od alko. 

Alat przez dwa tygodnie tak by się nie podniósł od leku, być może wcześniejszy wynik był z błędem, więc to też pokłosie alko. 

Ile masz lat? 

Wg mnie nie miałeś tak wysokiego ciśnienia, żeby brać leki, lepiej było odstawić alko i stosować dietę, pić więcej wody, dbać o prawidłową wagę. 

Lekarz na dzień dobry zapisuje leki na nadciśnienie, jak zaczniesz brać, to do końca życia, bo one nie leczą, tylko  obniżają. 

Cukier masz w normie? 

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
49 minut temu, ka-wa napisał:

Ggtp masz za wysokie od alko. 

Alat przez dwa tygodnie tak by się nie podniósł od leku, być może wcześniejszy wynik był z błędem, więc to też pokłosie alko. 

Ile masz lat? 

Wg mnie nie miałeś tak wysokiego ciśnienia, żeby brać leki, lepiej było odstawić alko i stosować dietę, pić więcej wody, dbać o prawidłową wagę. 

Lekarz na dzień dobry zapisuje leki na nadciśnienie, jak zaczniesz brać, to do końca życia, bo one nie leczą, tylko  obniżają. 

Cukier masz w normie? 

Nie powinien być z błędem (tzn. na 24h przed pierwszym badaniem wypiłem 6 piw), więc jeśli 2 tygodnie temu 24h po piciu wyszedł 64 ALAT to po 2 tygodniach ponawiając badania bez alko powinien wyjść niższy, a jeśli to nie przez leki to 2 tygodnie temu powinien być wyższy.

A 1 badanie było 11 marca 4 dni przed wzięciem pierwszej tabletki (laboratorium X Bilirubina całkowita 0,57 mg/dl), potem kolejne 18 marca po 3 krotnym wzięciu tabletki ALAT był 125 U/I GGT mniej o 8 jednostek (badanie w innym laboratorium Y)  i dziś 25 marca (laboratorium X ALAT, ASPAT, GGT jak pisałem Bilirubina 0,74 mg/dl powiększyłem badania o Fosfataza Zasadowa "ALP" - 76 norma (35 - 130), Amylazę 37 U/I (norma 28 - 100), Albumina w surowicy 47,5 g/I (norma 35.0 - 50.0), 

Glukoza "w normie" 1 badanie 105 mg/dl, 2 badanie 107 mg/dl -> cukrzycy nie mam, w drugim badaniu z 18 marca dodatkowo dokupiłem ALAT i GGT, bo było skierowanie od Pani doktor (w związku z nadciśnieniem) wyniki takie:

 

Sód 137 mmol/l norma 135-145
Potas 4,63 mmol/l norma 3,50 - 5,00
Glukoza 107 mg/dl norma 70-100,0
Cholesterol 229 mg/dl norma 120-200
HDL - cholesterol 41,6 mg/dl norma 40,0-80,0
LDL 168,9 mg/dl norma <135,0
TG - triglicerydy 170 mg/dl norma 60 - 200
Kreatynina 1,10 mg/dl norma 0,70 - 1,30 (wskaźnik eGFR przy swojej wadze i wieku 155,55)
Kwas moczowy 8,2 mg/dl norma 2,8-7,0

TSH - 2,150 uIU/ml norma 0,270 - 4,200

Mocz - badanie ogólne

Przejrzystość: zupełna
Barwa: jasnożółty
Glukoza: nieobecne "ujemny"
Bilirubina w moczu: nieobecne "ujemny"
Aceton: nieobecne "<5,0"
Ciężar właściwy: 1,020 kg/I "1,010 - 1,030"
Odczyn moczu (pH): 6,0 "5,0 - 8,0"
Białko w moczu: nieobecne "ujemny"
Urobilinogen: w normie "<1,0"
Związki nitrowe: nieobecne "ujemny"
Krew: nieobecne "ujemny"
Leukocyty: nieobecne "ujemny"

Wiek 29 lat w tym roku, waga 108-110 kg wzrost z 1,86 optymalnie ważyłem wcześniej z (2-3 lata temu jak trenowałem na siłownii regularnie, teraz brak siłowni, jedynie z 8-12 tysięcy kroków dziennie) 93-95 kg. Od 15 marca 1 tabletka 47,5 mg bursztynianu metoprololu o przedłużonym uwalnianiu.

Edytowane przez BrunoT
Odnośnik do komentarza

Ja pisałam o pierwszym wątpliwym wyniku, bo nie jest tak, że z soboty na niedzielę po wypiciu piwa czy połknieciu tabletki rozwali się wątrobę. 

Na to trzeba "pracować" dłużej. 

Nie ma sensu stałe robić tych wyników i się nimi stresować, bo on też żle wpływa na wątrobę. 

Masz dużą nadwagę, do zrzucenia ca 25 kg, powiedzmy 20, wtedy ciśnienie i jak nie będziesz pił próby, wrócą do normy. 

Czyli od Ciebie zależy, czy chcesz, dbać o siebie, czy do końca życia faszerować się tabletkami. 

 

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, ka-wa napisał:

Ja pisałam o pierwszym wątpliwym wyniku, bo nie jest tak, że z soboty na niedzielę po wypiciu piwa czy połknieciu tabletki rozwali się wątrobę. 

Na to trzeba "pracować" dłużej. 

Nie ma sensu stałe robić tych wyników i się nimi stresować, bo on też żle wpływa na wątrobę. 

Masz dużą nadwagę, do zrzucenia ca 25 kg, powiedzmy 20, wtedy ciśnienie i jak nie będziesz pił próby, wrócą do normy. 

Czyli od Ciebie zależy, czy chcesz, dbać o siebie, czy do końca życia faszerować się tabletkami. 

 

Nie 25 kg ani 20 kg, bo przy wadze 95 kg miałem Body Fat na poziomie 12% to moja optymalna waga, więc mówimy tu ewentualnie od 10-15 kg max.

I trenując na siłownii regularnie mając 24/25 lat miałem te same ciśnienie co przed braniem tabletek, więc to nie kwestia otyłości, a genów mój najbliższy członek rodziny zmarł w młodym wieku <40 lat na zawał/wylew i też miał wysokie ciśnienie, więc nie sądzę, że przy moim nadciśnieniu czynniki naturalne mi pomogą, bo wysiłek fizyczny nie pomagał i zdrowy tryb życia.

 

PS: Czekam na inne osoby które powiedzą mi czy ten lek na nadciśnienie mógł podnieść wyniki ALAT czy nie?

Edytowane przez BrunoT
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...