Skocz do zawartości
Forum

Zatracenie w marzeniach


Gość Ari

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jestem studentką psychologii, która rzuciła się na głęboką wodę i pragnie zbadać rzadko poruszane zjawisko: spędzanie godzin na wyobrażaniu sobie różnego typu skomplikowanych scenariuszy, które częstokroć zastępują realizowanie swoich celów w świeci fizycznym. W języku angielskim nosi ono nazwę maladaptive daydreaming, jego głównym badaczem jest profesor Eli Somer. Tego typu fantazjom często towarzysz słuchanie muzyki i poruszanie się po pokoju czy też długie spacery. Trudno się oderwać od fantazji, czasem gdy zacznie się tworzyć je wieczorem to utrudniają zaśnięcie, ponieważ trzeba jeszcze dokończyć.
Jako, że sama cierpiałam na to zaburzenie to postanowiłam wesprzeć naukę i przeprowadzić badanie nad nim.

Byłabym niezwykle wdzięczna za pomoc i udział w moim badaniu. Zajmie to 20 min i wymaga wykonania 3 kwestionariuszy. Postarałam się urozmaicić ten proces w miarę swoich możliwości informatycznych.

Link do badania: https://su.vc/dziekuje

Jeżeli będą mieć Państwo pytania co do zjawiska maladaptive daydreaming to postaram się odpowiedzieć na podstawie dostępnej wiedzy naukowej i własnego doświadczenia
Na górę

Odnośnik do komentarza
Gość Elizabetta

Nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego, a borykam się z tym od lat, ostatnimi czasy coraz bardziej mam wrażenie tj. robię to coraz dłużej, nawet napisałam dwustustronicową książkę w tematyce tych skomplikowanych scenariuszy, które tworzę w głowie. Może to kwestia siedzenia w domu z powodu zdalnego studiowania w tamtym roku akademickim, sama już nie wiem. Niemniej te historie są naprawdę zbyt często, trochę mnie to już irytuje. No nic, trzymam kciuki za badania. Powodzenia, moja droga. 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem co właściwie chcesz tu przebadać swoim kwestionariuszem. 

Właściwie zjawisko to jest ściśle powiązane z ruminacjami, im mózg bardziej rozbiegany i ma fal alfa w nadmiarze tym bardziej "marzymy bez kontroli" oderwani od rzeczywistości. 

Wystarczy zmniejszyć nadmiar fal alfa i zjawisko ustępuje. Każdy pacjent musi mieć świadomość aby nie wchodzic głęboko znowu w marzenia gdyż im więcej czasu będziemy spędzali na tym samym to stan marzeń bez kontroli znowu będzie się pogłębiał. 

Więc, że pozwolę sobie zapytać w jaki sposób ten kwestionariusz ma pomóc w czymkolwiek jak większość osób z tym problemem nawet nie zdaje sobie sprawy jak to powstrzymać ?

Odnośnik do komentarza

Silne skupienie jakiego wymaga np. matematyka potrafi zmniejszyć stan niepożądanych fal mózgowych. 

Ale Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w tym to polecam serdecznie biofeedback. I nie nie reklamuje tu niczego. Zwyczajnie dziekie temu zrozumiałem jak kontrolować i kształtować fale mózgowe.

Odnośnik do komentarza

I jeszcze jako uzupełnienie polecam metody "awareness and mindfulness" 

Nie wiem ilu specjalistow w tej dziedzinie się wykluło w ostatnich latach ale o tym możesz sobie nawet kilka artykułów poczytać i powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza

I jeszcze paniusiu informacja do twojej wiadomości bo chciałem być miły i zrobić twoja ankietę. 

Ankieta zostało zrobiona wyjątkowo tendencyjnie. Tak aby każdy po jej zrobieniu dostał wynik że coś z nim jest nie tak. Pierwsze strony, pytania na które chciałbym odpowiedzieć "0" ponieważ tak jest zgodnie z prawdą...ankieta nie pozwala przejść z takimi odpowiedziami więc trzeba dać już "10" co wskazuje na lekkie problemy. Na kolejnych stronach wcale nie lepiej, jak dajesz odpowiedź że radzisz sobie ze wszystkim (suwak na max w prawo) to ankieta też nagle nie pozwala przejść dalej. Tak się właśnie wmawia ludziom, że coś jest z nimi nie tak.

 

Pozdro i przyłóż się bardziej do nauki takich psychologów już więcej nie potrzebujemy.

Odnośnik do komentarza

Ja zakochałem się w dziennikarce i wymyślam sobie ciągle historie o niej. Uporczywe jak cholera. Napisałem tutaj nawet post o tym, ale tylko zostałem wyśmiany i nazwany fetyszystą. Akurat studiuję matmę i nie, takie skupienie nic nie daje. Powodzenia dla wszystkich, którzy też ciągle żyją myśląc o głupotach. 

52 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Silne skupienie jakiego wymaga np. matematyka potrafi zmniejszyć stan niepożądanych fal mózgowych. 

 

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Gość Ksawery napisał:

Ja zakochałem się w dziennikarce i wymyślam sobie ciągle historie o niej. Uporczywe jak cholera. Napisałem tutaj nawet post o tym, ale tylko zostałem wyśmiany i nazwany fetyszystą. Akurat studiuję matmę i nie, takie skupienie nic nie daje. Powodzenia dla wszystkich, którzy też ciągle żyją myśląc o głupotach. 

 

Chodzi o równowagę aby wiedzieć kiedy trzeba się skupiać a kiedy się położyć i zrobić przeciwieństwo tego a mianowicie relaksację. Zbyt dużo takiego skupienia napędza inny stan.

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Gość Ksawery napisał:

Ja zakochałem się w dziennikarce i wymyślam sobie ciągle historie o niej. Uporczywe jak cholera. Napisałem tutaj nawet post o tym, ale tylko zostałem wyśmiany i nazwany fetyszystą. Akurat studiuję matmę i nie, takie skupienie nic nie daje. Powodzenia dla wszystkich, którzy też ciągle żyją myśląc o głupotach. 

 

no bo to jest dziwne, koleś i co innego jak fantazjujesz o sobie a o kimś kto ma swoje normalne życie. Weź się do roboty to ci głupoty z głowy przejdą nerdzie. Babeczka ma karierę, faceta, osiągnęła coś ogólnie w życiu a ty jesteś tylko smutnym leniem, na którego porządna kobieta by raczej nie spojrzała. Także zamiast się użalać ogarnij się, to może kiedyś spotkasz jakąś katolkę która cię zechce jak takie cię kręcą 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.12.2021 o 12:34, Gość Ari napisał:

ako, że sama cierpiałam na to zaburzenie

Hmmm to jest zaburzenie-naprawdę? Może wtedy gdy to stanie się złym nawykiem, obsesją. Też czasem mam tak jak w cytacie, ale na szczęście czasem ? Głównie wyobrażam lub nawet projektuję sobie coś pozytywnego, bo na negatywne szkoda mojego zdrowia i czasu. To raczej działa na moją korzyść i nie czuję aby coś było ze mną nie tak.... przynajmniej nie na tym etapie gdy stosuję to czasami. 

W dniu 7.12.2021 o 14:36, Gość Gosc napisał:

Ankieta zostało zrobiona wyjątkowo tendencyjnie. Tak aby każdy po jej zrobieniu dostał wynik że coś z nim jest nie tak. Pierwsze strony, pytania na które chciałbym odpowiedzieć "0" ponieważ tak jest zgodnie z prawdą...ankieta nie pozwala przejść z takimi odpowiedziami więc trzeba dać już "10" co wskazuje na lekkie problemy. Na kolejnych stronach wcale nie lepiej, jak dajesz odpowiedź że radzisz sobie ze wszystkim (suwak na max w prawo) to ankieta też nagle nie pozwala przejść dalej. Tak się właśnie wmawia ludziom, że coś jest z nimi nie tak.

Hmmm albo to zostało poprawione albo u Ciebie coś nie tak, bo ja kilka razy zaznaczyłam "0" i przeszło bez problemu.

Choć przyznam, że mi brakowało odpowiedzi "czasami". Samo "rzadko" i "często" nie było dla mnie adekwatne do wielu sytuacji-niestety ? Bo nieraz coś (jakieś zachowanie) zależy od sytuacji. "Czasami" jest dla mnie takim wypośrodkowaniem, co dałoby najprawdziwszą odpowiedź, gdyż są sytuacje, że coś występuje "rzadko" a innym razem to samo "często". I co miałam wtenczas zaznaczyć ?‍♂️ ? Weźmy na przykład pytanie: "Kiedy staje przed problemem, przejmuję inicjatywę w rozwiazywaniu go". Przecież nie ma jednoznacznej odp. bo to bardzo zależy od problemu! W jednym przejmuję zdecydowanie a w innym wręcz przeciwnie. I tutaj brakowało mi odpowiedzi "czasami". 

Toteż proszę tego nie nazywać badaniem naukowym bo takowe nie jest. Jest co najwyżej materiałem poglądowym. Ponieważ moje odpowiedzi nie są w 100% odzwierciedleniem prawdy. 

Edytowane przez Javiolla

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...