Skocz do zawartości
Forum

czy słuchac weterynarza w tym przypadku?


Gość roksi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ponad 18 letniego psa. Pies trzyma się dobrze jak na swoje lata, widzi, bawi się, jest w pełni sprawny, tylko głuchy. Byłam ostatnio na szczepieniu z nim i u weterynarza lekarz i lekarka nalegały, bym poddała psa kastracji oraz przy okazji narkozy- usunięciu kamienia nazębnego. Pies ma powiększona nieco prostatę, stąd lekarze zasugerowali, ze lepiej go wykastrować, by potem nie miał większych problemów. Co do kamienia nazebnego, to pies nie ma większości zębów- wykruszyły się same, a na trzonowych i kłach, które pozostały ma gruby kamień, na który nawet mycie nie pomaga, bo wciąż sie odkłada. Mam pewne obawy, bo przeciez kastracja to w pewnym sensie operacja, trzeba by psa najpierw poddać narkozie, by go wykastrowac i mu ten kamień usunąć. Pies jest ogólnie zdrowy i sprawny, ale jest już po prostu stary, bo ma 18 i pół roku i obawiam się, ze ta narkoza i operacja mogłyby mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co robić?

Odnośnik do komentarza

Jeśli nie jesteś pewna, to może skonsultuj się z innym weterynarzem? Poszukaj, popytaj który cieszy się dobrą opinią. 

Nie jestem lekarzem i nie wiem czy to powiększenie prostaty jest już jakieś groźne, czy powiększa się pomału czy bardzo szybko? Sama miałabym opory, żeby kastrować psa który jest już w takim wieku, chyba że ta powiększona prostata stanowi realne zagrożenie. 

Nie wiem jak wygląda sytuacja z zębami,  czy zwierzę cierpi z ich powodu? Płytka nazębna utwardza się po 48h. Kamień może powodować kolejne problemy z zębami - poszukaj informacji bo nie chcę wklejać całych artykułów... 

Odnośnik do komentarza

Ta prostata powiększa się powoli, nie stanowi trudności dla psa, jest lekko powiększona. Co do kamienia, to pies normalnie je, gryzie, nic go nie boli, ale zęby trudno mu myc, bo tego nie lubi, ucieka, wyrywa się, piszczy, stąd nie potraafimy mu zębów cześciej niż raz w tygodniu, by go nie męczyć. On nigdy nie znosił mycia zebów.

Odnośnik do komentarza

Lubi gryźć marchewki lub inne surowe warzywa? To też usuwa kamień. Pytanie tylko czy w tym wieku jeszcze jest w stanie? Może spróbować mu podać starte? Nie śmiej się ale jak robiłam dietę opartą na surówkach, to okazało się że zęby nie są obklejone jak po zwykłym, gotowanym jedzeniu. 

lub

"Olej kokosowy dla psa dzięki przeciwbakteryjnemu działaniu wpływa też na poprawę nieświeżego oddechu. Niektórzy właściciele stosują go nawet jako pastę do zębów. "

Jeśli tak trudno znosi mycie zębów, może warto mu podać wcześniej coś uspokajającego? Są środki do smarowania skóry pod futrem na karku, np. bazujące na walerianie. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...