Skocz do zawartości
Forum

Problemy jelitowe po laparoskopii


Gość Marta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,jestem w 5 dniu po laparoskopowym usunieciu macicy.Zabieg bez powiklan ,do domu wyszlam na 3 dzien,jednak caly czas mam problem z jelitami.Ostatni raz wyproznialam sie rano przed zabiegiem I od tego czasu nic.Tutaj gdzie mialam laparoskopie nie ma lewatywy ani przed ani po zabiegu.Zadnych lekow na prace jelit rowniez nie dostalam ,jedynie srodki p.bolowe.  Czuje sie wzdeta,mam kolki,caly czas cos mi sie przelewa w brzuchu,pierdze czasem,bekam jak stary chlop  ale mimo wszystko czuje sie zagazowana.Zmuszam sie do jedzenia bo apetyt slaby,ale jak juz cos zjem to jest jeszcze gorzej-boli brzuch,puls przyspiesza I przez dlugi czas czuje ze jedzenie zalega w zoladku.Dodam ze przez 2dni po zabiegu mialam podlaczony dozownik z  silnym lekiem p.bolowym na bazie opium.Podobno te leki powoduja zaparcia? Po wyjsciu do domu stosowalam tylko diclofenac I paracetamol.Poradzcie co zrobic bo czuje ze pekne.Przed operacja wizyty w toalecie codziennie ,bez problemow.Mam 39 lat.

Odnośnik do komentarza

Hej! Może potrzebujesz kilku dni żeby dojść do siebie po zabiegu. Takie objawy jakie opisujesz są niestety normą po operacji laparoskopowej, za kilka dni powinno się to zacząć normować.

1) Wzdęcia i te rewolucje, które odczuwasz są zapewne efektem pompowania do brzucha gazu podczas operacji laparoskopowej - chirurg żeby wprowadzić narzędzia do brzucha i dobrze widzieć narządy nadmuchuje brzuch gazem. Bóle i wzdęcia, które są efektem tego pompowania gazu powinny ustąpić samoistnie za kilka/kilkanaście dni.

2) Co do żołądka, jeżeli czujesz, że stoi Ci jedzenie możesz spróbować sobie krople Iberogast 3x20 kropli dziennie przed większymi posiłkami, one zmniejszają uczucie pełności w żołądku i usprawniają pracę jelit. 

3) Na wypróżnianie mogę Ci polecić Forlax w saszetkach do rozpuszczania, on nie wchłania się do krwi, a pomaga się wypróżnić. Pij sobie jedną saszetkę Forlaxu rano i pamiętaj aby popijać sobie przez cały dzień powolutku wodę - to pomoże Ci w przywróceniu normalnego wypróżniania się.

Odnośnik do komentarza

@PannaNerwica,dziekuje za szybka odpowiedz?

Ten gaz ktory pompuja jest straszny.Przez pierwsze 2 dni ciezko bylo mi oddychac.Bolaly nawet ramiona.Teraz jest lepiej ,ale te kolki jelitowe bardzo dokuczaja.Niestety mieszkam w UK i lekow o ktorych piszesz tutaj nie ma.Maz kupil w aptece lactulose na zaparcia-sprobuje ,moze cos pomoze.Wody pije duzo,rowniez slabe harbatki,oraz miete. Jem lekkie rzeczy-zupki ,ryz,gotowane warzywa,kurczak...jem jogurty,pije kefir.Staram sie w miare mozliwosci troche sie ruszac,zwlaszcza po jedzeniu.Ale kupy jak nie bylo tak nie ma?Tylko te glosne bulgoty I przelewania w calym brzuchu ,jak przed biegunka...Zaczynam sie juz martwic czy nie zrobily mi sie jakes zrosty w jelitach,albo czy czegos mi tam nie uszkodzili...Zapomnialam napisac ,ze mam zdiagnozowane lagodne IBS,ktore u mnie objawia sie w sytuacjach stresowych, ale mam postac biegunkowa nie zaparciowa,wiec obecna sytuacja to dla mnie zupelna nowosc.

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Gość Marta napisał:

@PannaNerwica,dziekuje za szybka odpowiedz?

Ten gaz ktory pompuja jest straszny.Przez pierwsze 2 dni ciezko bylo mi oddychac.Bolaly nawet ramiona.Teraz jest lepiej ,ale te kolki jelitowe bardzo dokuczaja.Niestety mieszkam w UK i lekow o ktorych piszesz tutaj nie ma.Maz kupil w aptece lactulose na zaparcia-sprobuje ,moze cos pomoze.Wody pije duzo,rowniez slabe harbatki,oraz miete. Jem lekkie rzeczy-zupki ,ryz,gotowane warzywa,kurczak...jem jogurty,pije kefir.Staram sie w miare mozliwosci troche sie ruszac,zwlaszcza po jedzeniu.Ale kupy jak nie bylo tak nie ma?Tylko te glosne bulgoty I przelewania w calym brzuchu ,jak przed biegunka...Zaczynam sie juz martwic czy nie zrobily mi sie jakes zrosty w jelitach,albo czy czegos mi tam nie uszkodzili...Zapomnialam napisac ,ze mam zdiagnozowane lagodne IBS,ktore u mnie objawia sie w sytuacjach stresowych, ale mam postac biegunkowa nie zaparciowa,wiec obecna sytuacja to dla mnie zupelna nowosc.

Rozumiem Marto, że to dla Ciebie nowość. Nie stresuj się jednak teraz, jelita potrzebują trochę czasu aby zacząć pracować normalnie po zabiegu. Kiedyś słuchałam wywiadu z chirurgiem, który o tym mówił. 

Nie myśl teraz o zrostach w jelitach, bo te rewolucje są od gazu. Postaraj się zrelaksować, wiem że to trudne w takiej sytuacji, ale zajmij czymś myśli. Stres i nerwy też mogą Ci blokować wypróżnianie. Dobrze, że jesz lekkie jedzonko i że się ruszasz. Teraz tylko musisz uzbroić się w trochę cierpliwości i będzie dobrze. To za krótki czas od operacji, żeby te objawy nie były efektem gazu tylko jakiś zrostów. Spokojnie ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...