Skocz do zawartości
Forum

Boję się zasnąć


Gość Julia

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno mama opowiedziała mi o tym co robiłam w nocy przez sen. Podobno tarłam nogą o dywan i uderzałam ręką o kaloryfer zwisając z łóżka. Cały czas zastanawiałam się czemu mam całe pocięte i poobdzierane nogi skoro większość dnia spędzam w łóżku i nie mam możliwości zbytnio zrobić sobie krzywdy. Chyba właśnie znalazłam tego powód. I teraz problem. Boję się przez to zasnąć. Jest to związane z różnymi myślami na ten temat. Co jak zrobię sobie, albo komuś krzywdę? Albo jak sąsiedzi w końcu zwrócą uwagę na to. Jeśli tak się dzieje to znaczy, że mogę być bardziej podatna na paraliż senny i inne takie rzeczy? Boję się bardzo zasnąć, bo nie chcę znowu mieć tych głupich koszmarów i robić tak głupie rzeczy nieświadomie. Mam tego szczerze dosyć, ale nikogo to nie obchodzi. Mama uważa to za zupełnie normalne, a psychiatra sądzi, że nigdy się nie pozbędę tego wiecznego nieuzasadnionego strachu przed różnymi rzeczami. Ale ja tak już dłużej nie mogę żyć. Jak się pozbyć tych dziwnych zachowań, żebym nie musiała się już bać? Jak się pozbyć przy okazji tych koszmarów? Z góry dziękuję za wysłuchanie mojego narzekania.

Odnośnik do komentarza

Witaj Julia, to co może cię spotykac to jest Zaburzenie Okresowych Ruchów Kończyn (Neurologia):

Zaburzenie okresowego ruchu kończyn ( PLMD ) lub okresowe ruchy kończyn w czasie snu ( PLMS ), wcześniej znany jako nocnej mioklonie , jest zaburzenie snu , gdy pacjent porusza się kończynę nieumyślnie podczas snu, występują objawy lub problemy związane z przepływem.
Zaburzenie okresowego ruchu kończyn(PLMD) nie powinien być mylony z zespołu niespokojnych nóg (RLS). RLS - Zespół Niespokojnych Nóg występuje na jawie jak również kiedy śpi, a po przebudzeniu, jest dobrowolną odpowiedzią na nieprzyjemne uczucie w nogach. Zaburzenie okresowego ruchu kończyn( PLMD) drugiej strony jest mimowolne, a pacjent jest często nieświadomi tych ruchów łącznie.
Pacjenci z Zaburzeniem okresowego ruchu kończyn ( PLMD) skarżą nadmiernej senności w ciągu dnia (EDS), zasypianie w ciągu dnia, kłopoty z zasypianiem w nocy, i trudności utrzymaniem ciągłości snu w nocy. Pacjenci również wyświetlać mimowolne ruchy kończyn, które występują w regularnych odstępach czasu w dowolnym miejscu od 20-40 sekund od siebie. Często tylko trwać w pierwszej połowie nocy podczas non-REM fazach snu. Ruchy nie występują podczas REM powodu mięśni atonii .
Jest to w większości nieznane, co powoduje Zaburzenie okresowego ruchu kończyn(PLMD), ale w wielu przypadkach pacjent ma również inne problemy zdrowotne, takie jak:  choroba Parkinsona lub narkolepsji . Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo PLMD w przypadku braku zespołem niespokojnych nóg to bycie pracownikiem shift , chrapanie , picie kawy , stres , a stosowanie leków nasennych , w szczególności w przypadku benzodiazepin odstąpienia. Dla kobiet, obecność choroby układu mięśniowo-szkieletowego , chorób serca , obturacyjny bezdech senny , katapleksji , robi ćwiczenia fizyczne blisko snem a obecnością zaburzeń psychicznych były istotnie związane z posiadaniem większe ryzyko zarówno PLMD i zespół niespokojnych nóg.
Zaburzenie okresowego ruchu kończyn(PLMD jest często traktowane z leków przeciwko chorobie Parkinsona; może też reagować na leki przeciwdrgawkowe, benzodiazepiny i narkotyków. Pacjenci muszą pozostać na tych leków, aby doświadczyć ulgi, ponieważ nie jest znane lekarstwo na to zaburzenie. PLMS wydają się nasilać trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki z grupy SSRI, stres i brak snu. Zaleca się również, aby nie spożywać kofeiny, alkoholu lub leków przeciwdepresyjnych, ponieważ te substancje może pogorszyć objawy PLMD. Inne leki mające na celu ograniczenie lub wyeliminowanie szarpnięć nóg lub wybudzeń może być przepisywany. Nie- sporyszu pochodzące dopaminergiczne leki ( pramipeksol i ropinirol są korzystne). Inne leki dopaminergiczne, takie jak ko-careldopa , jednoczesnego beneldopa , pergolidu lub lizuryd mogą również być stosowane. Leki te zmniejszają lub eliminują zarówno szarpnięć nogą i wybudzeń. Leki te są również skuteczne w leczeniu zespołu niespokojnych nóg .
W jednym z badań, współpraca careldopa była lepsza dekstropropoksyfenu w zmniejszaniu liczby kopnięć na nogi i liczbę przebudzeń w ciągu godziny snu. Jednak współpraca careldopa i, w mniejszym stopniu, pergolid może przesunąć ruchy nóg z nocy na dzień. Klonazepam (Klonopin), w dawce 1 mg wykazano poprawę obiektywnych i subiektywnych środków snu.
Pzdr.

Odnośnik do komentarza
W dniu 20.04.2020 o 23:10, Gość Julia napisał:

Jest to związane z różnymi myślami na ten temat. Co jak zrobię sobie, albo komuś krzywdę?

Myślisz o tym ogólnie w ciągu dnia, czy dopiero teraz gdy odkryłaś takie zachowanie podczas snu?

W dniu 20.04.2020 o 23:10, Gość Julia napisał:

Mama uważa to za zupełnie normalne, a psychiatra sądzi, że nigdy się nie pozbędę tego wiecznego nieuzasadnionego strachu przed różnymi rzeczami.

Zupełnie normalne to nie jest, chyba, że mama ma tak samo i dlatego jej się wydaje normalne ?  A na co się leczysz u psychiatry?

W dniu 20.04.2020 o 23:10, Gość Julia napisał:

Jak się pozbyć tych dziwnych zachowań, żebym nie musiała się już bać? Jak się pozbyć przy okazji tych koszmarów?

Nie masz się czego bać tak teoretycznie, bo im więcej się boisz tym bardziej pogarszasz sprawę.  A nic nie pisałaś o koszmarach tylko o dziwnej pozycji snu i zachowaniach przez sen. Masz koszmarne sny?

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Niestety nie zawsze możemy spać spokojnie. Po 55. roku życia mogą pojawiać się różne problemy, które wpływają na zaburzenia snu. Bardzo popularny jest zespół niespokojnych nóg, czyli tzw. RLS. Jak sobie z nim radzić? Jak konkretnie objawia się RLS? Myślę, że odpowiedzi możecie szukać na stronie https://melatonina.pl/akademia-snu/zaburzenia-snu-u-osob-starszych/problemy-ze-snem-po-55-roku-zycia-zespol-niespokojnych-nog-sprawdz-jak-sobie-z-nim-radzic . Wiele można się tam dowiedzieć. Może znajdziecie pomoc.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...