Skocz do zawartości
Forum

Niezaspokojona potrzeba uznania


Gość private_login

Rekomendowane odpowiedzi

Gość private_login

Witam.
Zgodnie z piramidą Maslowa w moim zyciu trzecia i czwarta potrzeba, tak wiec akceptacji i uznania w dziecinstwie nie zostala zaspokojona.
Mowiac krotko, moja rodzina odkad pamietam byla w wielu kwestiach pomijana, uznawana za malo wazna, inne rodziny zawsze cieszyly sie popularnoscia i uznaniem, a ja moglam tylko patrzec na dzieci i ich rodzicow z tesknota za czyms, czego nigdy miec nie bede.
Dodam, ze czesto bylam wysmiewana albo traktowana z wyzszoscia jako dziecko, moi rodzice i kolejno przodkowie tez. Taki klimat.
Moje pytanie jest: jak jako osoba dorosla moge zasypac studnie bez dna i co moge zrobic, zeby wyrwac sie z poczucia beznadziei i zaspokoic ta potrzebe uznania i akceptacji?

Odnośnik do komentarza
Gość private_login

Dodam, ze przez to od dziecka zyje zyciem innych, zabiegam o uznanie ludzi, zazynam sie zyjac ponad moje sily, zeby ktos mnie w koncu zauwazyl i dostrzegl moja wartosc i na tym buduje swoje poczucie godnosci, ktore pryska gdy ktos sie ode mnie odwraca.

Odnośnik do komentarza

Z tego co pamietam w piramidzie Maslova nie ma akceptacji z dziecinstwa, trzecia potrzeba to chyba potrzeba socjalna, czyli zwiazkow z ludzmi. W tej piramidzie w ogole nic o dziecinstwie nie ma.
Potrzebe waznosci ma kazdy czlowiek, kazdy chce byc doceniany i zauwazany. Chcesz by inni cie zauwazali zacznij ich sluchac, poswiecac innym uwage zamiast starac sie przyciagnac uwage innych.
Zrob eksperyment, zacznij pytac znajomych tak by mowili o sobie i sluchaj z uwaga nic o sobie nie mowiac. Zobaczysz czy ich podejscie do ciebie sie zmieni, moze okazac sie ze zaczna postrzegac cie jako bardzo mila osobe z ktora warto rozmawiac.
Polecam audiobooka na you tube Jak znalezc przyjaciol i zjednac sobie ludzi Dale Carnegiego. Jest za darmo a moze ci przyniesc wiele korzysci.

Odnośnik do komentarza
Gość Nie rozumiesz

~dammar
Z tego co pamietam w piramidzie Maslova nie ma akceptacji z dziecinstwa, trzecia potrzeba to chyba potrzeba socjalna, czyli zwiazkow z ludzmi. W tej piramidzie w ogole nic o dziecinstwie nie ma.

Autorka nic nie mowi, ze taka potrzeba jest w piramidzie, rylko ze jej potrzeba nie byla zaspokojona w dziecinstwie, dlatego teraz przezywa ja podwojnie i szuka jej zaspokojenia w wyolbrzymiony sposob

Odnośnik do komentarza

Autorka sama sobie buduje wielki niedosyt mowiąc, ze ona jest dla innych nieważna, jej rodzina była nieważna dla innych i jeszcze wcześniejsi przodkowie tez byli nieważni dla innych.

To jest dośc potęzna budowla "nieważnosci" i az trudno zrozumiec skąd może się brac taka potrzeba takiej ogromnej twierdzy.

Czy np filmy czy tez ksiązki o wielkich rodach czy to królewskich czy jakis klanach rodów np Rockefellerów czy Kennedych powodują uczucie nieszczęscia, ze mój los przypadl na dorastanie w zwyklej rodzinie?

A gdzie autorko widzisz szansę na budowanie własnej osobowości i własnej ważności jak kazdy zwykly zjadacz chleba? Jest nas dużo zwykłych Kowalskich i staramy się nie frustrować z tego tytulu, tylko brac od życia co najlepsze i nim się cieszyć, nie raniąc innych przy okazji.

Odnośnik do komentarza

~Nie rozumiesz
~dammar
Z tego co pamietam w piramidzie Maslova nie ma akceptacji z dziecinstwa, trzecia potrzeba to chyba potrzeba socjalna, czyli zwiazkow z ludzmi. W tej piramidzie w ogole nic o dziecinstwie nie ma.

Autorka nic nie mowi, ze taka potrzeba jest w piramidzie, rylko ze jej potrzeba nie byla zaspokojona w dziecinstwie, dlatego teraz przezywa ja podwojnie i szuka jej zaspokojenia w wyolbrzymiony sposob

Alez napisala, przeczytaj jeszcze raz.
Nie wiem skad taka interpretacja ale widocznie do czegos autorce bylo to potrzebne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...