Skocz do zawartości
Forum

Psychoterapeuta-kto to jest?


Gość appendix

Rekomendowane odpowiedzi

Brak odpowiedzi na tak podstawowe pytanie?Psychoterapeuta-kto to jest?
Pytanie:czy mężczyzna o zawodzie wyuczonym posadzkarz tynkarz lub kobieta o zawodzie wyuczonym magister bankowości może zostać psychoterapeutą?
Czy to nie musi być lekarz,psycholog ?Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi TAK,na drugie NIE.
Czyli nasz posadzkarz-tynkarz może za pieniądze zarobione w Angli na zmywaku otworzyć gabinet psychoterapeutyczny w centrum Warszawy z szyldem"Psychoterapia"?
Tak samo nasza magister bankowości?
POLSKIE PRAWO NA TO POZWALA.Psychoterapeuta musi zarejestrować działalność gospodarczą,otrzymać NIP,REGON,VAT i już może pracować.
Jedynym zawodem medycznym,który doczekał się ustawy są lekarze.Doszło, bo szeptunki,kręgarze,wróżbitki,bioenergotetapeuci deptali im po piętach i leczyli ludzi.
Jakie są tego skutki?Uzależniony jadąc do ośrodka leczenia uzależnień "Pensicola" w Chłopach, nie wie czy będzie go leczył nasz posadzkarz tynkarz czy może stydent psychologii dorabiający sobie na wakacjach.To po pierwsze,po drugie tęgo wrosła liczba różnych Towarzystw Psychologicznych,Psychiatrycznych,Psychoterapeutycznych w łącznej liczbie kilkudziesięciu, które za sowitą opłatą prowadzą szkolenia/nie studia podyplomowe/ jak zostać psychoterapeutą ze specjalnością lewej półkuli.
Wyznawcy psychoterapii.Przyjrzyjcie się swoim psychoterapeutom,jakie mają przygotowanie do tego zawodu.Bo pomimo tych braków,jest to zawód,wpisany do wykazu zawodów w Polsce.Wróżka również.
Nie chcę tym postem obrazić wielu psychoterapeutów,którzy są lekarzami,czy psychologami klinicznymi i rzetelnie wykonują swóją misję.Pragnę stwierdzić,że jest wielu decydentów,którym zależy na zachowaniu status quo.Takich zawodów medycznych jest 15.Fizjoterapeuci,pomoce dentystyczne,kosmetyczki,analitycy medyczni itd.
Przypomnę,że akupunktura i homeopatia nie są w Polsce dozwolonymi metodami leczenia.Zaś ludzi ze skośnymi oczami coś wtykającymi w skórę jest coraz więcej z przyczyn j.w.Co im kto zrobi.Mają klientów i płacą podatki.No i zezwolenie na pracę.
Pozdrawiam wszystkich wyznawców placebo.

Odnośnik do komentarza

appendix, masz rację s swojej wypowiedzi. Niestety, nie ma ciągle ustawy o zawodzie psychologa. Nadal trwają prace nad projektem tej ustawy i to rzeczywiście rodzi różnego rodzaju problemy, jak to, że ktoś bez przygotowania psychoterapeutycznego mieni się psychoterapeutą. Obecnie formalnie jest tak, że psychoterapeutą może zostać osoba, która ukończy minimum 2 lat szkolenia psychoterapeutycznego oraz pracuje pod superwizją osoby posiadającej certyfikat superwizora psychoterapii. I tyle.

Odnośnik do komentarza

Dodam w uzupełnieniu wypowiedzi Pani magister dwie sprawy:
1/Wymóg owych dwóch lat i okresu stażu ,to są wymogi wewnętrzne Towarzystw Psychoterapeutycznych.Wymogów zewnętrznych-nie ma.
Inaczej mówiąc ,jeżeli ktoś bez owych dwóch lat otworzył gabinet psychoterapeutyczny,ma klientów,to np.Urzędu Skarbowego nie będzie interesował dyplom ze szkolenia.Będzie się interesował czy składa deklaracje podatkowe i czy płaci podatki przypisane do zawodu psychoterapeuty.Rozpozna,że ktoś uprawia ten zawód sprawdzając Regon,wydawany przez Urzędy Statystyczne.Do wydania Regonu wystarczy oświadczenie.Nikt nie będzie sprawdzał dyplomów czy zaświadczeń Towarzystwa Psychoterapeutycznego/które zresztą samo nie wie czy pracuje legalnie bo nie ma centralnej ewidencji takich Towarzystw/.
2/W 1996r projekt Ustawy nazywał się "o zawodzie lekarza,lekarza dentysty i innych zawodach medycznych"
Nie poradzono sobie w zawiłych korytarzach sejmowych z 15 innymi zawodami medycznymi w tym zawodem psychoterapeuty,zostawiając tylko 1-wszą część Ustawy.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Tak trzeba spełnić pewne warunki. Sporo terapeutów decyduje się między innymi na kurs terapii pracy własnej -> https://cbt.pl/szkola-psychoterapii/4-letni-kurs-psychoterapii-poznawczo-behawioralnej/terapia-praca-wlasna/ . Warsztat ma umożliwić m.in. zastosowanie koncepcji poznawczej do rozumienia własnych schematów mających wpływ na relację z pacjentem . Zalecany jest przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...