Skocz do zawartości
Forum

Wizyta u diabetologa?


Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem podejrzenie cukrzycy. Wynik testu obciążenia glukozą jest świetny. Diabetologa sobie odpuść... ALE... jest też troszke wiadomość.

Tarczyca! Czemu robiłeś hormony tarczycy? Czy w rodzinie są jakieś choroby tarczycy? Obecnie stan tarczycy jest też dobry ale wynik anty-TPO trochę daje do myślenia. Chodzi o Hashimoto. Oczywiście nie można postawić tego rozpoznania, bo wynik jest w normie ale trzeba to wyjaśnić dalej u endokrynologa bo trudno tutaj coś wyrokować.

Odnośnik do komentarza
Gość wiesz wszystko

Co to znaczy 'ilości śladowe'? Zastanów się, anty-tpo może być powyżej 500 w stanach chorobowych, czy 20 to dużo w takim kontekście? "Górna połowa normy" to choroba?
Za dużo histerii, za mało logiki w tym i innych wpisach.

Odnośnik do komentarza

Ilości śladowe znaczy 0-1 przy tej normie.
Oznaczenie serologiczne przeciwciał ma ogólnie w medycynie niską skuteczność. Np przy boreliozie w granicach 20-30%.

Zdarza się że Hashimoto występuje wogóle bez przeciwciał Anty TPO. Szczególnie, że tutaj może występować obciążenie genetyczne jeśli chodzi o rodziców.

O zdrowie trzeba dbać, badać się i szukać nawet na siłe chorób. A podejście niektórych do sprawy "nie ma wskazań" jest co najmniej karygodne. Ile cierpienia zaoszczędzi się człowiekowi gdy na 100 osób którym poleciłem USG a nie było wskazań 99 będzie zdrowych a 1 będzie miał wczesnego raka tarczycy (zmianę ogniskową).

Nigdy nie zgodzę się z podejściem, że "nie ma wskazań" do jakiegoś badania. Jeśli tylko mają pieniądze i mają taką wole wykonania. To naprawde jest wielki problem pociagnąć trochę krwi i włożyć do maszyny? Tracimy coś na tym? A wyniki mogą czasem przypadkowo uratować życie człowieka.

Odnośnik do komentarza
Gość wiesz wszystko

To budujące, że uważasz siebie za człowieka, który ratuje innym życie, ale wysyłanie wszystkich na wszystkie badania jest grubą przesadą. Nie jesteś lekarzem. Piszesz sobie pod pseudonimem na forum internetowym.
Dlaczego nie piszesz, żeby pytający poszedł do endokrynologa, tylko każesz mu wykonać badania?

Odnośnik do komentarza

Niech idzie do endokrynologa, nie ma problemu - lekarz specjalista. Tylko ja wiem z czym wyjdzie. "Tak tak wszystko jest dobrze dobrze", a za rok zgon, bo nowotwór. Przecież nigdy nie zniechęcałem nikogo do wizyt u lekarza!

Jeśli pacjent ma wole i chęć badania - szczegółowego wyjaśnienia swoich dolegliwości to tylko sie cieszyć. Ile ciężkich chorób wykrywanych jest "przy okazji"?

Nowotwór trzustki zbiera żniwo. Teraz abstrakcyjnie przemyśl co by było jeśli każdy człowiek by wykonywał co 3 miesiące rezonans magnetyczny jamy brzusznej? Pieniądze by szły, bardzo konkretne, tysiące - to prawda. Ale ile ludzi by dzięki temu zyskało życie, temu nie zaprzeczysz. Ja życia ludzkiego nie wyceniam, jeśli ktoś chce sobie zrobić profilaktycznie rezonans lub inne badanie nie widzę żadnych przeszkód a jedynie korzyści.

Tak jak mówiłem, co to za problem dla nas wsadzić kogoś w maszyne lub pobrać kroplę krwi? Przecież po to jest to wynalezione - dla ludzi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...