Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Nieśmiałość, małomówność, niska samoocena


Gość ixis

Rekomendowane odpowiedzi

Już jako małe dziecko zawsze byłam osobą dość nieśmiałą, jednak teraz, gdy od dorosłości dzieli mnie zaledwie kilka miesięcy, postanowiłam zacząć coś zmieniać. Będąc w towarzystwie mam problem z wtrącaniem się w dyskusje, wymyślaniem tematu rozmów. Gdy z kimś rozmawiam, po chwili nie wiem co powiedzieć, nie mam żadnego pomysłu i zapada niezręczna cisza, przez co wolę unikać kontaktów z innymi ludźmi i ograniczam je do minimum, bo wiem, że taka rozmowa nie należy do najciekawszych. Przejmuję się opinią innych ludzi i to aż za bardzo. Uważam się za osobę gorszą od innych i nie pozwala mi to normalnie funkcjonować. Jak każdy człowiek mam kompleksy i nawet kiedy zacznę już coś robić w kierunku pozbycia się ich, brakuje mi chęci, motywacji. Nie mam żadnych chęci do życia, uważam, że ono mnie męczy. Nie widzę żadnych perspektyw na przyszłość, a swego czasu ciągle dopadały mnie myśli samobójcze, teraz nadal sporadycznie je miewam. Co robić?

Odnośnik do komentarza

Pracować nad poprawą swojej psychiki, swojej samooceny.
Jesteś taki /taka?/ jak o sobie myślisz. Mowa ciała o zdradza, twoje zachowanie to zdradza, twój brak pewności to zdradza.
Zacznij sobie powtarzać, że jesteś interesujący, sympatyczny, energiczny i uśmiechnięty.
Ćwicz uśmiech, on przyciąga ludzi. Usiądź przed lustrem i ćwicz. Początkowo to będzie rozciągnięcie warg, ale stopniowo ten uśmiech będzie bardziej szczery i sam poczujesz się lepiej.
Dyskusje - spinasz się chcąc coś ciekawego powiedzieć, robi się sztucznie i niezręcznie.
A ludzie uwielbiają słuchaczy! Wystarczy uśmiech, wyraz aprobaty dla rozmówcy, pokazanie zainteresowania i zachęty, by ktoś dalej kontynuował.
A jak poczujesz się swobodniej, to sam z siebie, zaczniesz rozmawiać.
Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

ixis, ewidentnie masz zaniżone poczucie własnej wartości, dlatego porównujesz się nieustannie do innych i oceniasz jako gorszą. Zauważasz swoje wady, deprecjonując zalety. Brakuje Ci pewności siebie, dlatego obawiasz się rozmów z innymi ludźmi i generalnie relacji towarzyskich. Boisz się po prostu, że kontakt z drugim człowiekiem obnaży Twoje niedoskonałości. W ten sposób pogłębia się u Ciebie lęk społeczny. Unna dobrze radzi - jeśli podejmujesz z kimś rozmowę, nie musisz nieustannie nadawać. To nawet byłoby nużące i denerwujące dla rozmówcy. A cóż złego, że zapada w trakcie dialogu cisza? Nie ma w tym nic złego! Co więcej, ludzie poszukują bardziej aktywnych słuchaczy, bo mogą się wówczas wygadać. Wszyscy chcieliby mówić, a nikt nie chce słuchać ;) Jeśli brakuje Ci pomysłu na temat do rozmowy, po prostu zacznij słuchać. To zachęci Twojego rozmówcę do mówienia, dzielenia się swoimi przemyśleniami. Poza tym, odsyłam Cię do tekstu: Jak podnieść poczucie własnej wartości? Znajdziesz tam kilka przydatnych ćwiczeń i wskazówek. Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...