Skocz do zawartości
Forum

Jak powrócić do swojej zwykłej wagi przy anoreksji?


Gość Desdemona

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Desdemona

Witam, Dzisiaj postawiono mi wstępną diagnozę anoreksji(o podstawach nie będę się rozwodzić). Moja waga jest niska(44 przy 165cm), i ciągle spada, mimo iż jem więcej. Po około 2 miesiącach głodzenia (wg. moich obliczeń do 600kcal dziennie) mam straszliwie ściśnięty żołądek, źle reaguję na jedzenie, przede wszystkim smażone, oraz ciasto drożdżowe i tym podobne produkty, które poleca się w dietach na przytycie. Dodatkowo nawet po zwykłym po tzw. "lekkostrawnym" posiłku przez godzinę czuję się ociężała i ospała, więc potęguje to wstręt do jedzenia jako takiego. Ponadto warto zaznaczyć, że zawsze byłam szczupła i od lat nie jem takich produktów jak ziemniaki czy przysłowiowy schabowy, ser żółty bardzo sporadycznie - nie smakują mi, nie lubię. Zazwyczaj też wybieram produkty o niższej zawartości tłuszczu - bardziej mi smakują, nie czuję się też po nich aż tak "ociężała" (choć nie mam pewności, czy nie jest to efekt psychologiczny, czy rzeczywiście "nieprzystosowanie"). Z drugiej strony, jeśli mogę sobie na to pozwolić wybieram pełnoziarniste pieczywo, nabiał (serki wiejskie, jogurty naturalne [wolę sama dodawać owoców]), do których dodaję często otręby, ponadto warzywa, owoce, chude mięso (kurczak, indyk), czasami ryby (gł. w sałatkach)... Stąd też myślę że mam podstawę by zbudować zdrowe nawyki żywieniowe i wyjść z tego na dobre... Jestem dość aktywna, zarówno umysłowo, jak i fizycznie (choćby dlatego, że jest mi wciąż zimno), codziennie 1h godzina marszu na uczelnię (w obie strony), + ćwiczenia (praktycznie codziennie, przynajmniej0,5h), dodatkowo zapisałam się na zajęcia z krav magi i chcę zacząć pływać (dokuczają mi bóle kręgosłupa). Jednak potrzebuję na to energii, a nie mogę sobie pozwolić na dalsze chudnięcie, jeśli chcę odzyskać zdrowie. Zatrzymała mi się miesiączka, ponadto czuję się coraz słabsza, a mam motywację i chęć by się wyleczyć, tj. wrócić do swojej dawnej wagi 49-52kg, przy której czułam się dobrze i zdrowo. Co powinnam jeść? Czy mogłabym uzyskać przykładowy jadłospis? I ile ćwiczyć/jak, by nie przybrać "pustej" masy, ale na owych "kościach" zbudować ładną figurę? Czy w ogóle mogę sobie na ćwiczenia teraz pozwolić? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam D

Odnośnik do komentarza

Przy anoreksji każdą dietę powinnaś konsultować ze swoim dietetykiem i psychologiem, ponieważ w innym przypadku grozi Ci nawrót i pogorszenie Twojego stanu zdrowia. Jeśli chcesz przytyć jedz 5-6 posiłków dziennie. Jedz w regularnych odstępach czasu mniej więcej co 3 godziny. Jedz białe pieczywo, kasze, ryż i ziemniaki. wybieraj chudę mięso i wędliny. Spożywaj owoce i warzywa, posiadają one dużo błonnika, witamin i mikroelementów. Są one Ci bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i powrotu do zdrowia. Po obiedzie zrób sobie 40 minutową drzemkę. do potrwa możesz dodawać olei np z pestek winogron, które podniosą kaloryczność potraw. Aby nabrać masy mięśniowej ćwicz co drugi dzień po 30 minut. Jeśli poczujesz się gorzej lub zauważysz, że choroba powraca zgłoś się swojego psychologa i dietetyka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...