Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Niewyraźna mowa u 9cio-latki - upośledzenie intelektualne??


Tulleo

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o poradę gdzie tkwi problem, do jakiego lekarza sie udać, gdzie znajdę najlepszego specjalistę ,jakie badania można jeszcze wykonać ? Eeg w normie, w poradni audiologicznej wyszedł lekki niedosłuch w jednym uchu, psycholog wydał orzeczenie o lekkim stopniu upośledzenia, od wielu lat z dzieckiem pracuje logopeda, mimo to dziewczynka nadal nie mówi poprawnie, chodzi do normalnej szkoły I klasa. Była u dwóch neurologów, jeden stwierdził cyt. upośledzenie intelektualne...jakimi badaniami można to stwierdzić ? Zuzia jest normalnym dzieckiem,jej mowa to nie jakiś niezrozumiały bełkot tylko niewyraźne słowa ,był czas kiedy jakby od tylu mówiła słowa, ma często problemy z koncentracja i interesuje ja przeważnie to na co ma ochotę, jest bardzo uparta. Niestety w szkole wolniej sie uczy, ale nie odbiega znacząco od dzieci z normalna mowa.

Odnośnik do komentarza

Upośledzenia nie stwierdza się badaniami fizykalnymi, tylko testami psychologicznymi i takie na pewno przeprowadził psycholog. Do tego na pewno doszły również badania pedagogiczne. Bierze się pod uwagę nie tyle wyrazistość mowy, ale szereg innych czynników, przede wszystkim logiczne myślenie, rozumienie związków przyczynowo- skutkowych, orientację w otoczeniu, znajomość norm i zasad itp. Podejrzewam, że Zuzia ma stwierdzoną tzw niepełnosprawność sprzężoną ( niedosłuch + upośledzenie) , największe szanse będzie miała ucząc się w klasie integracyjnej zwykłej szkoły podstawowej mając zapewnioną pomoc nauczyciela wspomagającego. Powinna również mieć przyznane dodatkowe indywidualne zajęcia rewalidacyjne. Wówczas ma szanse jak najlepiej się rozwinąć.

Odnośnik do komentarza

Przyczyn niższej sprawności intelektualnej może być multum, bardzo duży wpływ ma przebieg ciąży, infekcje w czasie jej trwania, czynniki genetyczne. Musiałabyś porozmawiać z lekarzem lub psychologiem. Jako dodatkową metodę pracy polecam kinezjologię edukacyjną Dennisona. Poczytaj o niej - wspomaga rozwój dziecka przez ruch. Świetna też jest hipoterapia. Poszukaj stowarzyszeń lub fundacji, które są prowadzone przez rodziców dzieci z podobnymi problemami, tam naprawdę zyskasz dużą pomoc.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję ,super właśnie sie zastanawiałam nad jakimiś dodatkowymi symulacjami mózgu, a w necie jest multum informacji tylko trudno stwierdzić, którą jest właściwa do tego problemu .Dodam ze moje zapytanie dotyczy dziecka siostry, także ja nie mam kontaktu z lekarzem ale spróbuje nakierować siostrę na głębsza rozmowę z lekarzem prowadzącym Zuzie.

Odnośnik do komentarza

Na tej stronie jest artykuł o tym:
http://dbajmyozdrowie.eu/kiedy-udac-sie-do-logopedy/

W zasadzie nie jest tutaj ważny wiek a objawy jakie my rodzice obserwujemy u dziecka. I które moga być wskazaniem do takiej właśnie wizyty. sa to:
nie reagowanie na wzywanie,
nieodwracalnie się kiedy wołamy dziecko,
brak reakcji na polecenia
nie zwracanie się głową w kierunku dźwięku, może to oznaczać problemy ze słuchem
niepokoić może również częste oddychanie przez usta, oczywiście poza sytuacją kiedy dziecko jest zakatarzone i po prostu oddychanie przez nos jest niemożliwe
niepokoić mogą trudności zarówno w pisaniu jak i czytaniu
rozkojarzenie
nieprawidłowa artykulacja
jąkanie
zbyt szybka mowa lub zbyt wolna
chrapanie dziecka
wady zgryzu
nieprawidłowości w budowie języka
oraz wszelkie odstępstwa od normy

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...