Skocz do zawartości
Forum

Zaciskanie zębów i uderzenie głową a autyzm


Gość LenaB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Mój syn skończył właśnie 2 lata. Niepokoją mnie następujące rzeczy: - czasami w ciągu dnia zaciska zęby, podchodzi do mnie i szczypie, delikatnie uderza głową, - słabo zajmnie się sam jakąś zabawką, - jest agresywny w stosunku do starszej siostry, gryzie ją szczypie, - czasami gryzie swój rękawek, wkłada ostatnio paluszki do buzi, - mówi zaledwie 15 słów, (mama, tata, babcia, dziadzia, ciocia, tu, tam, auto, buty, buda, dym, nie ma, tak, mati, dusia) - czasami powtarza pewne sekwencje gdy mówi: mama haj, mama haj (tzn mama chodź), Bardzo proszę o odpowiedź czy to mogą być objawy autyzmu?

Odnośnik do komentarza

Z tego co piszesz niewiele można wywnioskować. Mój syn ma 2,5 roku i dopiero teraz zaczyna powtarzać większą ilość słów, a to i tak nie wyraźnie, a wieku 2 lat też mówił ok kilkunastu, ale dużo mówił rzeczy, których nijak nie można było przyporządkować do żadnego słowa, tak po swojemu. Jeżeli nauczył się jużtyle i co jakiś czas powtarza, lub "załapuje" jakieś nowe słowo to dobrze - potem to zacznie dziać się szybciej. Możesz go prosić, żeby powtarzał po tobi różne rzeczy - nawet najprostsze, sylaby, samogłoski, żeby zobaczył, że fajnie jest powtarzać po mamie i potem powtarzał cale słowa.
Możesz umówić się na diagnozę autyzmu, bo kolejki są i tak długie, a do tego czesu może coś się zmieni jeszcze, a w między czasie zobaczyć się z psychologiem dziecięcym i porozmawiać o trudnych zachowaniach.
Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Lena agresja Twojego synka może być spowodowana wieloma czynnikami, niekoniecznie autyzmem. Być może jest to próba zwrócenia uwagi innych ludzi na niego. Dwulatek zaczyna także testować swoich rodziców. Co do mowy i komunikacji. Należy się martwić, gdy nie ma jakiejkolwiek formy kontaktu - na przykład, gdy dziecko nie wskazuje na rzeczy.
Obserwuj synka - czy reaguje na swoje imię, nie unika bliskości, czy występują stereotypowe zabawy lub ruchy.
Zawsze możesz też dla swojego spokoju skonsultować się z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...