Skocz do zawartości
Forum

W jaki sposób można radzić sobie z lękiem przed krytyką?


Gość a...l

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba pokochać siebie, trzeba mieć wiarę we własne umiejętności i osądy.
Jeśli masz odczucia, że dobrze i mądrze postępujesz, to powiedz sobie, że "olewasz głupie gadanie'
Pochwal siebie, za mądre osądy, ciesz się, że nie ranią cię głupoty jakiś przeciętniaków.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem nie da się,myśli,uczucia wszystko ze sobą idzie i można tylko żeby słowa tak głęboko nie trafiały wiem coś o tym jak było się krytykowany przez otoczenie i spisany na straty i traktowany zero szans na wybicie i nigdy nie wybaczę nikomu wywyższania się lepiej przemyśleć niż powiedzieć jak nie znają później krytykować.I dla tego zawsze będzie lęk przed krytyką gorszym zawsze będę się czuł.

Odnośnik do komentarza
Gość Danuta718

Kiedyś bardzo mocno przejmowałam się każdą, nawet najdrobniejszą krytyką. Właściwie na każdą odpowiadałam tym samym. Do tego byłam wręcz arogancka, samolubna itp. Jednak niedawno pewna osoba z rodziny (i ja po części) uświadomiła mi że źle postępuję. Z perspektywy czasu widzę że tylko osoby słabe psychicznie kogoś krytykują, sami nie wierzą w swoje możliwości więc krytyką ,,dowartościowują się", więc ich gadaniem nie należy się przejmować. Po prostu mieć wyje...e na to wszystko i robić dalej swoje. Trudne do wykonania, fakt, ale jedyna słuszna droga...

Odnośnik do komentarza

Na wstępie należałoby nauczyć się odróżniać krytykę konstruktywną od negatywnej, niszczącej.
Jeżeli ktoś doświadczony(rodzic, nauczyciel) dobrze radzi, czy zwraca uwagę na popełnione błędy i wskazuje rozwiązanie, to focha należy sobie sobie podarować, a uwagi przemyśleć.
Gorzej, gdy trafiamy na kogoś, kto lubi dowalać innym.
Danuta718 dobrze radzi; zlać takiego ciepłym moczem(sorki), można też zgasić takiego krótkim stwierdzeniem; nie prosiłam o radę.
...a przede wszystkim pracować nad własną samooceną BRAWO JA! może niekoniecznie z powodu umiejętności polizania się w łokieć, czy założenia nogi na szyję, ale warto doceniać swoje mniejsze lub większe sukcesy.

Odnośnik do komentarza

Postaw sobie pytanie czyja krytyka jest dla Ciebie ważna? czy nie jest tak, że przejmujesz się opinią przypadkowych ludzi i boisz się zaszczucia z ich strony? Pytania czy to wypada? Co sobie pomyślą inni?

A tak na serio to jest tak, że przełamując się i idąc za głosem swoich potrzeb wychodzisz ze strefy komfortu i wzmacniasz swoją pewność siebie krok po kroku.

Ludzie też inaczej patrzą na osoby które są pewne swego. To nie przychodzi od razu, ale jest do zrobienia.

Jedyne czego Ci teraz potrzeba na początek to odrobiny odwagi. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza

Na początku warto zastanowić się, dlaczego pojawia się u nas lęk przed krytyką. Czy dlatego, że ludzie zdemaskują nasze niedostatki? Czy dlatego, że mamy zaniżoną samoocenę i boimy się, żeby już całkowicie nas nie dobijały przykre słowa ze strony innych? Jeśli mamy niestabilne poczucie własnej wartości, boimy się krytyki, nawet tej konstruktywnej. W takiej sytuacji najlepiej popracować nad własną samooceną. Zachęcam do przeczytania tekstu: Jak podnieść poczucie własnej wartości? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...