Skocz do zawartości
Forum

Pocenie się a psycholog


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam ogromny problem.
Jestem nieśmiała, nie mam żadnych zdolności i zainteresowań, jestem osobą zakompleksioną z niską samooceną. Moim zdaniem wpływa na to coś, nad czym nie mam kontroli. A mianowicie nadmierne pocenie się. Nie robiąc nic, jestem cała mokra, przez to się stresuje i myślę cały czas o tym, aby nikt nie zauważył mokrych plam pod pachami. Przez to nie mogę być w pełni sobą, nie mogę się normalnie ubierać, nie mam pewności siebie, przez to mam również trudności w kontaktach z ludźmi. Nie radzę sobie z tym. Stres, wstyd, lęk przed tym, żeby nikt nie zauważył. To mnie przerasta. Żadne, nawet najmocniejsze, kupione w aptece antyperspiranty nie działają. Myślałam o wizycie u psychologa, ale co on mi pomoże? Przecież nie wyleczy mnie z tego. A wydaje mi się, że przez to jestem tak nieśmiałą osobą. Nie znalazłam też przyczyny tego pocenia. Trwa to już około 4 lat. Robiłam już badania hormonalne, ale nic nie wykazały. Jestem młoda (18 lat) i boję się, że przez to nigdy nie będę miała chłopaka/męża, bo cały czas będę miała blokadę psychiczną. Co ja mam zrobić? Już nie mogę wytrzymać...

Odnośnik do komentarza

Witam,

z pewnością nadmierne pocenie się jest dla Pani bardzo trudnym i przykrym doświadczeniem. Napisała Pani, iż trawa to 4 lata. Jednak nie wspomniała Pani o bardzo ważnych rzeczach: w jakich sytuacjach Pani się poci, co Pani wtedy robi (napisała Pani "NIC"- co to znaczy? Może Pani o czymś wtedy myśli?). Czy coś ważnego/trudnego wydarzyło się w Pani życiu te 4 lata temu? Jeśli pocenia się nie można wytłumaczyć fizjologią to dobrze by było poszukać innej przyczyny. Pisze Pani o tym, iż to pocenie się jest źródłem Pani nieśmiałości, poczucia wstydu i zahamowania w kontaktach z ludźmi. Zastanawiam się jednak czy to na pewno prawda? jak Pani czuła się wśród ludzi i z samą sobą 4 lata temu? Wspomniała Pani o niskiej samoocenie, braku jakichkolwiek zdolności i zainteresowań, posiadaniu kompleksów- to wskazuje na możliwe niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie jeszcze przed pojawieniem się nadmiernego pocenia. Być może jest tak, że to pocenie się jest wtórne do Pani pierwotnych problemów. Pytanie: jak Pani wcześniej czuła się wśród ludzi? Czy też była Pani nieśmiała, odczuwała wstyd przed ludźmi?
Jednocześnie aktualny problem z pewnością nasila Pani trudności. Bardzo ważne jest również, jakie znaczenia ma dla Pani to pocenie się. Wspomniała Pani o tym, iż obecnie stale Pani koncentruje się na swoim problemie. To powoduje w Pani jeszcze większy lęk, a to z kolei nasila pocenie się. Błędne koło gotowe! To, co dzieje się w Pani głowie (myśli, wyobrażenia, spodziewane katastrofy związane z relacjami z ludźmi) potęguje przeżywane przez Panią emocje. Te z kolei są ściśle związane z ciałem i wywołują konkretne objawy- lęk z pewnością powoduje nadmierne pocenie się.
To błędne koło można przerwać, a lęk można zmniejszyć. Tak samo można pracować nad Pani poczuciem własnej wartości i przeżywaniem siebie w kontaktach z ludźmi. Zachęcam do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...