Skocz do zawartości
Forum

Deficyt w zdolności do mentalizacji wewnętrznych przeżyć


Gość ania00000

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ania00000

Witam. Chciałabym dowiedzieć się o znaczeniu, głębszym wyjaśnieniu tych stwierdzeń, które zostały skierowane przez mojego lekarza psychiatrę:
"przypuszczenie, że mam deficyt w zdolności do mentalizacji wewnętrznych przeżyć", "negowanie MITS"? Pytam, bo nie rozumiem co to znaczy dosłownie. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza

Witaj ania00000!

"Deficyt w zdolności do mentalizacji wewnętrznych przeżyć" oznacza tyle, że masz problemy z spostrzeganiem i/bądź interpretowaniem zachowań jako czynności związanych z intencjonalnymi stanami umysłu, takimi jak myśli i uczucia. To z kolei rodzi trudności w relacjach interpersonalnych. Mentalizacja oznacza zaawansowaną funkcję psychiczną, pozwalającą postrzegać siebie i innych przez pryzmat możliwych uczuć, intencji i myśli. Mentalizujemy, kiedy jesteśmy świadomi stanów umysłu u siebie i innych, np. kiedy myślimy o uczuciach.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

ania00000, deficyt w zdolności do mentalizacji wewnętrznych przeżyć nie jest kryterium zasadniczym, na którym opiera się rozpoznanie borderline. Może być to jednak objaw powiązany z kryzysem tożsamości, niepewnością co do obrazu "Ja" oraz celów i wewnętrznych preferencji. Niestety, przez Internet nie można postawić diagnozy, tym bardziej diagnozy BPD, która wymaga naprawdę dużej wiedzy i doświadczenia ze strony psychiatry. O borderline mówimy, gdy pojawiają się takie symptomy, jak: wahania nastrojów, chroniczne uczucie pustki, powtarzające się groźby lub działania o charakterze autoagresywnym, dążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki, prowadzące często do kryzysów emocjonalnych, nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia, zaburzenia w obrębie obrazu "Ja", duże napięcie w sobie, tysiące myśli w głowie itp. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

To, co pani napisała o objawach - zgadza się u mnie wszystko. I sądzę, że mam borderline, ale przed wizytą u specjalisty chciałabym się jakoś jeszcze w tym utwierdzić, czy jest jakiś test, albo strona, z której będę mogła sprawdzić to dokładniej?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...