Skocz do zawartości
Forum

Strach przed zaśnięciem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam 13 lat oraz 2-letnią siostre.Śpię na piętrowym łóżku,ja u góry,siotra na dole.Już przez kilka dni moja siostra ma problemy z zaśnięciem,więc mama przysypia obok niej.Ale ja mam gorszy problem.Boję się zasnąć.Przed pójściem do łóżka sprawdzam czy nie ma nikogo w domu.Sprawdzam po szafkach,za dzwiami...dosłownie wszędzie.Boję się tego,że ktoś jest w moim domu i zrobi mi krzywdę albo mojej rodzinie.Szukałam już w internecie,jak pozbyć się strachu.Zawsze słucham muzyki wieczorem,liczę sobie ale to nie pomaga.Ciągle wstaję i podświetlam telefonem patrząc czy nikogo nie ma.Mam różne,dziwne,straszne sny.Ostatnio miałam sen,że ktoś na mnie stoi,nie mogę się ruszyć,krzyknąć,wołać o pomoc...Zasypiam o 2-3 w nocy i cały dzień jestem zmęczona i nie mam na nic siły.Przychodzi następna noc,gdy nowu jest ten problem.Czasami słyszę różne dzwięki,jakby coś upadło,chodzenia po domu.Myślę,że te dzwięki są u mnie.Mówię sobie w myślach,są zamknięte dzwi,więc nikt nie wejdzie.Sprawdziłam dom,nikogo nie ma.To też nic nie pomaga!Zapomniałam wspomnieć,że przed spaniem sprawdzam pare razy dzwi(czy są zamknięte) i gaz.Chcę się tego wszystkiego pozbyć.Chcę normalnie isć spać o normalnej porze,wyspać się i normalnie funkcjonować,ale nie wiem jak!Co robić?

Odnośnik do komentarza

Gdy córka była mała, też mówiła, że ktoś - coś jest w pokoju.
Otwierałam wtedy okno i mówiłam -wynoś się! itd.
Ty jesteś starsza, więc ci radzę byś też otwierała okno /i tak trzeba wietrzyć przed snem/ i mówiła sobie - wszystko co złe ulatuje, znika..
Córce pomagało, mam nadzieję że i ty będziesz czuła się bezpieczniej.
Do tego jak się kładziesz do łóżka, to wyobrażaj sobie, że jesteś w swoim prywatnym ogrodzie, do którego nikt nie ma dostępu. Tam jesteś całkowicie bezpieczna.
Może nie od razu, ale dość szybko powinnaś się uspokoić i czuć się bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Gość Sleeping Lady

Odradzałabym podświetlanie telefonem, bo ekrany komorek mają niebieskie swiatlo, ktore bardzo pobudza i ogolnie utrudnia zaśnięcie. Nie wiem czy problemem jest ciemność - chyba nie do końca, bo to raczej wygląda na lęk i zachowania kompulsywne niz strach przed samą ciemnością. Twoje sny, brak elementarnego poczucia bezpieczenstwa i to, ze słyszysz dziwne dzwięki (nawet jesli to wynik Twojej żywej wyobrazni) są niepokojące... Poproś mamę i tatę żeby poszli z Toba do specjalisty. Może jakiś ktoś specjalizujący się w zaburzeniach snu? Stany lekowe sa baaardzo męczące i trudno z nimi funkcjonować, zwlaszcza w tak mlodym wieku. Lekarz może stwierdzic, ze trzeba wykonac jakieś dodatkowe badania i jakoś rozwiążecie razem problem. Nie zwlekaj z tym - im dłuzej bedziesz czekac, tym będzie gorzej. A po co masz się męczyc? Nie wiem skąd jesteś, ale tutaj masz link do gabinetów lekarzy ze wszystkich województw: http://www.nabezsennosc.pl/gabinety-adresy

Pij ciepłe mleko z miodem, oglądaj miłe filmy/seriale przed snem, poćwicz w ciągu dnia, a kiedy bardzo się boisz oddychaj głęboko, powoli, i powtarzaj sobie, że jestes bezpieczna i spokojna - do oporu, szepcz sobie pod nosem nawet, i tak ze 100 razy. Pozdrawiam, mam nadzieję, że znajdziesz potrzebną pomoc! :)

Odnośnik do komentarza

Olivia2712, sprawdzanie czy jest zakręcony gaz albo zamknięte drzwi moze świadczyć o zachowaniach kompulsywnych, które są charakterystyczne dla nerwicy natręctw. Podejrzewam, że masz jakieś zaburzenia lękowe, a strach przed zaśnięciem jest tylko jednym z objawów tych zaburzeń. Powinnaś koniecznie porozmawiać o tym ze swoimi rodzicami, byście wspólnie zastanowili się, jak rozwiązać ten problem. Sugerowałabym skonsultować się ze specjalistą, np. psychologiem. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...