Skocz do zawartości
Forum

Ciśnienie w oku


Gość karol7p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W przyszłym tygodniu idę do okulisty na badanie ciśnienia w oku. Szczerze mówiąc trochę się obawiam, bo bardzo nie lubię dotykać swojej gałki. Obrzydza mnie to. Chciałem zapytać, czy to badanie będzie bolało, bo jakoś nie brzmi dobrze. Właśnie z tej strony internetowej dowiedziałem się, że to może być jaskra. Ale właściwie co to jest to ciśnienie wewnątrzgałkowe. Czy jeśli mam zbyt wysokie ciśnienie krwi to wzrasta też ciśnienie w oku? I dlaczego to ma niszczyć mój wzrok?

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Do mierzenia ciśnienia śródgałkowego używa się specjalnych urządzeń zwanych tonometrami.
Wartość ciśnienia śródgałkowego jest określana z wielkości tzw. wgłobienia rogówki przez końcówkę tonometru lub wielkości siły, jaka jest potrzebna do spłaszczenia określonego fragmentu rogówki. Im ciśnienie w oku jest wyższe, tym w mniejszym stopniu można przez ucisk na gałkę oczną, a w zasadzie na rogówkę, odkształcić ją, tj. spłaszczyć lub zagłębić. Na tej zasadzie opierają się obecnie w każdym gabinecie okulistycznym tonometry.
Wadą tych przyrządów jest konieczność dotknięcia do oka badanego, a więc oko musi być znieczulone, a końcówkę aparatu trzeba sterylizować. Badanie takie nie należy do przyjemnych i naturalne odruchy obronne badanego mogą fałszować wyniki pomiaru. Po wykonanym badaniu znieczulenie trwa jeszcze przez jakiś czas, co prawda nie upośledza ono możliwości widzenia, ale warto uważać, żeby przez przypadek nie uszkodzić mniej czułego oka.
W ostatnich latach opracowano dokładne metody pomiaru ciśnienia śródgałkowego przy użyciu bezdotykowych tonometrów. Badanie tonometrem bezdotykowym jest niebolesne i nie wymaga znieczulenia oka.

Ciśnienie śródgałkowe uwarunkowane jest ilością cieczy wodnistej wypełniającej przednią i tylną komorę oka w przednim odcinku gałki ocznej.
Ciśnienie krwi a ciśnienie śródgałkowe to dwa odrębne stany, choć często ze sobą współistnieją.
Wzrost ciśnienia śródgałkowego powoduje zniszczenie nerwu wzrokowego, co bezpośrednio wpływa na jakość naszego wzroku.

Odnośnik do komentarza

Hej,
Ja też mam obrzydzenie do dotykania oka i panikowałem przed badaniem, ale nie było tak źle. Znieczulenie powoduje, że nie czuje się prawie nic. Najgorzej jest uspokoić psychikę. Bo np. jak pobierają krew i ktoś nie lubi tego widoku może odwrócić wzrok, a tu już trochę gorzej... Ale trzeba być facetem. Jak trzeba zrobić badanie to trzeba. Pomyśl o tym, że chyba nie chciałbyś, żeby ktoś widział jak płaczesz, uciekasz lub panikujesz w trakcie badania, więc trzymaj się mocno. Odwagi!

Odnośnik do komentarza

Mój tata podchodził do tego badania, jak skończył 40 lat, wtedy jest to badanie kontrolne. Pamiętam, że strasznie się go bał. Dostał uczulenia na środek znieczulający, oko go swędziało i to było bardzo nieprzyjemne, na szczęście ustąpiło szybko. Był bardzo zadowolony z tego badania, bo wykluczyło jaskrę. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...