Skocz do zawartości
Forum

nadżerka przewodu pokarmowego


Adam2212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!! Wczoraj miałem robioną gastroskopię która wykazała nadżerkę "w części dystanej na granicy z wpustem nadżerka slk 1,5x0,5 cm o zaczerwienionym dnie częściowo pokrytym włókninie" Oprócz tego stwierdzono refluks II st. i pytanie jest takie czy nadzerka znajduje sie w samym żołądku czy może w przełyku. czy można wyleczyć refluks lub chociaż go ograniczyć. Lekarz rodzinny który czytał wyniki stwierdził ze te nadżerki będą nawracać. czy jest możliwość skutecznego leczenia tak aby o wyleczeiu mieć spokój przynajmniej przez kilka lat??

Odnośnik do komentarza

tak.badanie wykazało, że nie ma zadnych bakterii. nie wiem czy powinienem stosować jakąś dietę czy nie muszę i takie pytanie czy moge aktywnie uprawiać sport czy muszę go ograniczyć i jak długo mniej więcej trwa proces leczenia.lekarz rodzinny zapisał mi leki (mesopral i ranigast) na 2,5 miesiąca i po tym czasie mam przyjść ponownie i zapisze mi kolejne, a jesienią mam zrobić kolejną gastroskopię.

Odnośnik do komentarza

Lekarz przepisał dobre leki. Skoro nie ma H.Pylori to najczęstszą przyczyną stanów zapalnych jest zła dieta i stres. Sport można uprawiać ( nie wiem co ćwiczysz)nie istnieje u Ciebie przepuklina rozw. przełykowego. Dieta powinna być refluksowa-w necie info. Staraj się jadać małe porcje ale 5-6 razy dziennie. Pij dużo wody. Dieta powinna mieć w sobie składniki odżywcze-budulcowe by śluzówka wróciła do normy. W jej składzie nie powinno zabraknąć wit. A,E,B i cynku. Do leczenia nadżerek za pomocą leków potrzeba niewiele czasu jednak refluks może nawracać jeśli nie zastosujemy się do diety i małych porcji posiłków. Nie schylamy się po posiłku,nie jemy przed ćwiczeniami szczególnie tymi które wymagają nadmiernego obciążenia przepony. Nie pijemy/jemy gazowanego,słodkiego,pikantnego,bardzo gorącego,panierki..

Odnośnik do komentarza

nie wyobrażam sobie zrezygnować z uprawiania sportu który trenuje całe życie. Mogę ograniczyć intensywność treningu. Mam jednak jeszcze pytanie czy ta nadżerka goi sie szybko czy dość długo i jakie jest prawdopodobieństwo nawrotów. czy na ta dietę jestem skazany dożywotnio?? oczywiście zdaję sobie sprawę ze modyfikacja diety jest konieczna ale czytając o diecie refluksowej doszedłem do wniosku ze jest ona bardzo rygorystyczna

Odnośnik do komentarza

Nie panikujemy.:) Nadżerka powinna w przeciągu miesiąca całkowicie się zagoić zakładając że będziesz brać leki i trzymać dietę taką by nie podrażniać śluzówki. Gorzej jest z przepukliną i refluksem ale tak jak pisałam posiłki mają być małe ilościowo a często. Dieta nie jest dożywotnia tylko na czas leczenia i kilkanaście dni po. :) Jeśli po zakończeniu kuracji a przy wysiłku fizycznym będziesz odczuwał pieczenie w gardle/klatce piersiowej będzie to oznaką refluksu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...